priběhy studentu - adela ss anglie

Anglie byla jasná volba

To bylo na tom snad to nejjednodušší, protože jsem vždycky milovala Anglii. Byla to pro mě tedy jasná volba.

A navíc moje angličtina byla celkem dobrá. Ve škole jsme měli učebnici pro B2/C1.

Měli skvělý nápad

Rodiče mě ve všem plně podporovali, což mi moc pomohlo. Vlastně to byl tak trochu jejich nápad, abych odjela do zahraničí. Jsem jim neskutečně vděčná, že s tím vůbec přišli.

Úžasná pomoc

Spolupráce s Bárou Krhovskou byla naprosto skvělá! Přestože jsem na začátku byla trochu nerozhodná, trpělivosti se mi z její strany dostalo víc než dost, zařídila všechny moje požadavky a zodpověděla všechny otázky.

Bylo to těžké – prvních pár hodin 🙂

Začátky byly přece jen trochu těžší, ale všem nám to moc usnadnil fakt, že jsme tu každý byl sám. Takže nám prostě ani nezbylo nic jiného než se bavit mezi sebou.

Těmi těžšími začátky tady mluvím o několika hodinách, doslova. Hned první večer jsme se spolu koukali na film a hráli společenské hry. Celý první týden jsme strávili víceméně celý společně, takže jsme se rychle skamarádili.

reference adela stredni v anglii

To se hned do školy vstává líp!

Studium střední školy v zahraničí je o hodně jiné. Z mého pohledu bych si dovolila říct, že v něčem i lehčí. Například 3 předměty, co mě baví každou hodinu, místo 14, které mi nic nedají? To se hned do školy vstává líp!

Taky se tady učitelé opravdu snaží, všichni do jednoho, aby všechny daná hodina bavila. A aby všechny donutili, ale takovým nenuceným způsobem, se pro určitou věc nadchnout. A z toho, co vidím na hodinách, musím říct, že se jim to docela daří.

Je tady jen problém s nadbytkem volného času, který je hodně těžké zaplnit. Něco jako brigáda moc nehrozí, pokud nejste rodilý mluvčí, co má auto. To je požadavek u většiny zaměstnání mimo fast food.

Proto je dobré mít partu lidí, nebo aspoň jednoho člověka, se kterým každý den něco podniknete, i kdyby to měl být společný nákup jídla.

adela reference stredni v anglii

Svobodná a dospělá

Přestože mi občas chybí rodina a kamarádi, ta samostatnost a volnost je opravdu skvělá. Naučila jsem se tu spoustu věcí, díky kterým už přežiju cokoliv. Jako například se osprchovat ve vařící vodě, nebo mít v pokoji jen nějakých 5 stupňů.

Zodpovědnost, kterou jsem se předtím rozhodně nijak nechlubila, je na denním pořádku, protože se musíte starat sami o sebe.

V době pobytu jsem se bavila s kamarádkou, která jen tak mezi řečí prohodila: „Ty, až se vrátíš, tak budeš hrozně dospělá”. A když jsem se nad tím zamyslela, tak na jednu stranu je to vlastně pravda. V něčem vám to opravdu pomůže dospět. Nedá se to sice říct o všech, jak tady vidím, ale zrovna u sebe pozoruji nějakou větší vyspělost.

Naprosto spokojená, ale návrat bude šok

Studium na střední škole v zahraničí bych rozhodně doporučila všem. Pomůže to v mnoha směrech. Ať už jde o studium, kdy prostě studujete, co vás baví, o vztahy, kterých tu navážete spoustu – můžete dokonce najít třeba nejlepší kamarádku, což se například povedlo mně, nebo o samostatnost, která vám pomůže dospět.

Musím říct, že jsem naprosto spokojená. A i když to tu občas není vždy jen slunečné, doslova, tak mi to dalo spoustu podnětů a nemůžu si to tu vynachválit. Jediná rána bude vracet se zpátky na školu v Česku, to bude šok!

Adéla – SŠ v Anglii
3 (60%) 2 votes