Na jak dlouho se na pobyt jezdí?

Většina studentů odjíždí na jeden školní rok. Někteří se rozhodnou pro delší pobyt – dvouletý či dokonce tříletý. Pak na zahraniční škole také maturují. Výjimkou nejsou ale ani kratší cesty. Do pár zemí můžeš vyrazit i jen na trimestr či půlrok nebo jen tak „na zkoušku“ na jeden měsíc.

Můžu jet s kamarádem?

Ano, s kamarádem nebo sourozencem můžeš odjet do zemí, kde si lze vybrat přímo konkrétní školu. Ale nedoporučujeme to, protože když budeš mít na místě někoho, s kým budeš moct mluvit česky, „nepřepneš“ na cizí jazyk úplně na 100 %. A to je škoda. Právě v prostředí, kde nikoho neznáš a kde nemůžeš mluvit česky, se toho nejvíce naučíš.

Jak dobře musím umět cizí jazyk?

Záleží na konkrétní zemi a programu. Někde musíš prokázat dostatečnou úroveň ještě před přihlášením na střední školu v zahraničí (například u J1 v USA, studia v Německu nebo A Levels v Anglii), jinde si vystačíš se znalostí několika základních frází (například ve Španělsku). Podobně méně náročné požadavky platí také u většiny škol v Kanadě či Francii.

Do kdy musím podat přihlášku?

Opět záleží na tom, kam bys chtěl vyrazit. Termíny se u každé země a programu liší. Některé státy jsou ale natolik flexibilní, že si poradí i s přihlášením třeba měsíc před odjezdem. Avšak tyto „akce na poslední chvíli“ nedoporučujeme. I když si s nimi umíme poradit, vždycky je lepší mít větší časovou rezervu.

Všeobecně platí, že čím dříve přihlášku podáš, tím lépe pro tebe. Budeš mít více času a klidu na plánování cesty i seznámení s hostitelskou rodinou.

Kolik stojí studium v zahraničí?

Výsledná částka za studium na střední škole v cizině se odvíjí od celé řady faktorů, jako je například cílová destinace, typ programu, délka pobytu apod. Takže pokud tě zajímá, na kolik by vyšel pobyt podle tvých požadavků a přání, kontaktuj nás (nebo tví rodiče). Vytvoříme pro tebe nabídku na míru a naceníme ji.

Chceš si udělat alespoň základní představu? Orientační cenu najdeš mezi informacemi u každé země (sekce „Cena programu“ v dolní části stránky).

Co všechno je zahrnuto v ceně?

U většiny programů jsou v ceně tyto služby: studium na vybrané střední škole, ubytování v dobrovolnické nebo placené hostitelské rodině včetně stravování (polopenze či plná penze), transfery z letiště, pojištění, dohled místního koordinátora, pomoc naší agentury ve všech krocích před i po příjezdu do dané země. Naopak v ceně nebývá zahrnuta doprava na místo, vízové poplatky, kapesné a studijní materiály.

Budeme se opakovat, ale zase se vše odvíjí od konkrétního státu, takže pro bližší informace se podívej do popisu požadované země. Nebo nás kontaktuj, rádi se s tebou o všem potřebném pobavíme.

Kde budu v zahraničí bydlet?

Studenti nejčastěji bydlí v hostitelských rodinách. Některé programy umožňují ubytování v kampusu. Nebo si můžeš vybrat internátní školu.

Podle čeho se rodina vybírá?

U většiny programů přiřazuje zahraniční organizace studenta k rodině na základě vyplněné přihlášky. A vždy se samozřejmě snaží najít takovou domácnost, aby si obě strany „sedly“. Takže i u tebe bude hledat podle toho, jaké máš koníčky, co tě zajímá či jakému sportu se věnuješ.

V některých okrscích Kanady si budeš vybírat ze tří vytipovaných rodin. V jiných státech ti rovnou nějakou přidělí.

Přečti si podrobnější informace o rodinách v článku Hostitelské rodiny v sekci Jak vše probíhá – Vyřízení pobytu krok za krokem.

Můžu si při studiu přivydělávat?

Ano, můžeš, když chceš. Ale takovým plánům musíš přizpůsobit už samotný výběr země. Pracovat lze ve Velké Británii, Austrálii a na Novém Zélandu. Počítej s tím, že brigádu si budeš muset najít sám. A také nezapomínej na to, že hlavní důvod tvého vycestování do zahraničí je studium. Je sice fajn získat i další zkušenosti, ale prioritu by měla mít škola.

Liší se zahraniční výuka od české?

Například ve Francii, Španělsku nebo Německu mají vzdělávací systém hodně podobný tomu našemu. Takže v těchto zemích tě ve škole nečekají žádné velké změny. Ale třeba v Kanadě, USA nebo Anglii budeš studovat přeci jen trochu jinak – vybereš si pár předmětů (cca 3 až 5), kterými se pak budeš zabývat více do hloubky.

Přečti si více podrobností v sekci Kde studovat, odkud se dostaneš k detailům jednotlivých zemí.

Můžu si v zahraničí volit předměty?

Jak už jsme uvedli v předchozí odpovědi – v Kanadě, Anglii nebo USA si vybereš zhruba 3 až 5 předmětů. A je jen na tobě, čemu dáš přednost z celkové nabídky. Ale třeba ve Španělsku, Francii či Německu budeš mít určené povinné předměty podobně jako na české škole.

A co známky a vysvědčení?

Ano, obojí dostaneš, stejně jako místní studenti.

Můžu během pobytu změnit rodinu?

Když se vyskytne jakýkoli problém, zahraniční organizace bude v prvé řadě hledat jeho příčinu. A tu řešit. Protože často jsou případné neshody jen důsledkem nedorozumění a jazykové bariéry. Také vždy chvilku trvá, než si student v nové domácnosti zvykne.

Proto i ty musíš počítat s tím, že budeš potřebovat čas na adaptaci v novém prostředí. Kulturní šok není jen prázdný termín a týká se téměř každého, kdo přijel do cizí země. Pokud by ale potíže v rodině přetrvávaly, budeme pracovat na tvém umístění jinam.

Budu mít svůj vlastní pokoj?

Obvykle to tak je. Ale u některých programů (například J1 v USA) může být bydlení sdílené. To pak znamená, že budeš na pokoji s dalším studentem. Bude to osoba stejného pohlaví a ve zhruba stejném věku.

Budu mít čas i na cestování?

Ano, určitě se můžeš těšit na zajímavé výlety. Pořádají je zahraniční organizace, místní školy nebo lokální koordinátoři. Za poznáním tě může vzít i tvá hostitelská rodina.

Můžu během pobytu odjet domů?

U některých programů to je možné, ale my vždy doporučujeme užít si zahraniční pobyt bez přerušování. Zážitky, které tě tam čekají, už se nikdy nemusí opakovat. Kdy jindy budeš mít šanci strávit třeba Vánoce v zahraničí a poznat specifické zvyky nebo ochutnat tradiční jídla?

Kdo mi pomůže v případě problémů?

Budeš mít kolem sebe spoustu lidí, kteří ti podají pomocnou ruku, když se bude „něco dít“. V prvé řadě to bude tvá hostitelská rodina či lokální koordinátor, co se o tebe bude v rámci programu starat. Také budeš mít k dispozici speciální nouzové telefonní číslo dostupné 24 hodin denně.

A samozřejmě tu pořád budeme my z Tutuki. Budeš nám moct napsat či zavolat a my ti vždy rádi poradíme a pomůžeme.

Budu mít čas na kroužky?

Ano. Většina škol připravuje pro své studenty spoustu mimoškolních aktivit, jako jsou sportovní kluby, zájmové kroužky, divadelní či hudební skupiny apod. Takže když budeš chtít, můžeš svůj volný čas trávit velmi zajímavým a přínosným způsobem.

Můžu v zahraničí i maturovat?

Možnosti vycházejí jak z nastavení programu, tak i tvých schopností. Například v Kanadě ti mohou započítat známky (kredity) z tvého dosavadního studia v ČR. A pokud jsi šikovný, můžeš tam odmaturovat i během jednoho školního roku.

V Anglii nebo třeba ve Francii ale na to budeš potřebovat alespoň dva roky studia na zahraniční škole. Úplně jiný přístup je ale v USA (u programu J1), kde tě s největší pravděpodobností odmaturovat nenechají.

Může za mnou přijet návštěva?

Přímo zakázané to samozřejmě není. Ale doporučujeme to pořádně zvážit. V zahraničí se budeš muset soustředit na „nový“ život, osamostatňovat se, seznamovat se s novou rodinou, spolužáky a prostředím. Návštěva rodičů nebo kamarádů by ti to neulehčila, spíše naopak.

Takže když už budeš chtít někoho z ČR pozvat, nech si to až na konec pobytu, třeba na poslední týden či dva před odjezdem domů.

Budu muset opakovat ročník?

Na toto se zeptej přímo ve své škole. Ideálně ještě před odjezdem do ciziny, ať víš, jak to bude po návratu. Může se stát, že ti uznají některé předměty ze zahraniční školy. Nebo budeš muset absolvovat srovnávací zkoušky. Případně tě bude čekat individuální studijní plán.

Z našich zkušeností vyplývá, že studenti, co vyrazili do světa, pak tady v ČR opakovali ročník. Originálně si tak prodloužili studentský život a nemuseli vše dohánět „za chodu“.

Časté dotazy
5 (100%) 2 votes