Anglická škola otevírá dveře do světa

Velká Británie nadchne svým školským systémem každého, kdo chce studovat v inspirující atmosféře založené na tradicích, propracovaném řádu a získávání hlubokých vědomostí v nejrůznějších oblastech.

A tohle všechno nachystá Anglie i pro tebe, protože po mnoha letech praktických zkušeností je na zahraniční studenty velmi dobře připravená.

„Návštěvníci“ z ciziny tvoří zcela samozřejmou součást studentské populace státních i soukromých středních škol, a to především v předmaturitním a maturitním ročníku.

V názvu britské střední školy nejčastěji najdeš slovo „college“. Tímto slůvkem se označuje rozlehlý areál s budovami určenými pro výuku jednotlivých oborů. Všechny zde mají stejnou váhu. „Sciences“ a „Arts“ stojí vedle sebe jako rovnocenné předměty, nezapomíná se ani na sport. Fitness centrum nebo bazén nejsou ve vybavení škol výjimkou.

Dochvilnost a řád je základ

V Anglii od tebe budou očekávat poctivý přístup a „porci“ studijního úsilí. Za odměnu se ale budeš moct naplno věnovat tomu, co tě opravdu zajímá. Místo 12 předmětů budeš mít na rozvrhu nejčastěji jen 3 nebo 4. A tak budeš mít šanci všemu výborně porozumět.

high school student photography

Úžasné završení studia na střední škole v Británii představuje maturita (A-levels). Jakmile ji zvládneš s dobrým výsledkem, proměníš ji ve vstupenku na prestižní (nejen) evropské univerzity s vynikajícím renomé.


Profil programu v Anglii

Typy středních škol:  státní i soukromé
Druhy ubytování:  hostitelské rodiny i studentské koleje
Délka programu:  několik měsíců, pololetí, celý rok, více let
Termíny školního roku:  srpen/září až červen/červenec
Uzávěrka přihlášek:  do naplnění kapacity škol (pozdější přihlášení zužuje výběr)
Vízové podmínky:  do 6 měsíců na bezvízový vstup eTA, od 6 měsíců studentské vízum

Profil studenta

Věk:  13–19 let
Znalost jazyka:  dle zvolené školy a programu (alespoň komunikativní)
Prospěch:  dle zvolené školy a programu (alespoň dobrý)
Další požadavky:  kopie vysvědčení, hodnocení z české školy, osobní motivace, podpora rodičů

V Tutuki jsme vypozorovali, že typickým zájemcem o studium na střední škole ve Velké Británii je dobře informovaný, kriticky smýšlející student ve věku 16–18 let. Na zahraničním pobytu ho nejvíce zajímá kvalitní akademické studium. Často má již konkrétní představu o svém dalším směřování. Ve škole má zpravidla lepší než průměrné výsledky.

 


Systém výuky počítá i se stážemi

Britové zahajují studium na střední škole ve věku 11 let. V 16 letech je čeká důležitá zkouška. Označuje se zkratkou GCSE (General Certificate of Secondary Education). Nadaní studenti poté pokračují další dva roky, které v 18 letech zakončuje maturita. Jedná se o období 12. a 13. třídy (tzv. Sixth Form).

Výjimečně šikovní studenti mohou získat také mezinárodně uznávaný diplom známý jako International Baccalaureate („IB“). Příprava na IB je dvouletá a klade si ambiciózní cíl rozvíjet mladé lidi jak po akademické, tak i po osobnostní stránce. Důležitá je rovněž jazyková vybavenost. Zaujalo tě to? Když se budeš chtít dozvědět více, rádi se s tebou podělíme o informace.

Součástí studia ve Velké Británií bývá také praxe. Často se týká právě i studentů ve věku 16–18 let. Kromě kvalitního vzdělání ti studijní pobyt umožní načerpat cenné praktické zkušenosti na stáži související se zvoleným oborem.


Státní nebo soukromé školy

Své studenty posíláme na konkrétní školy po celé Anglii. Je rozhodně z čeho vybírat. Můžeš tak zamířit na státní nebo soukromou instituci, podle toho, co si přeješ a jaké máš cíle. A protože jsou zahraniční studenti v menšině (cca 3–8 % z celkového počtu), tak máš jistotu, že zažiješ reálnou atmosféru pravé britské školy!

Co se týče délky studia v Anglii, můžeš se rozhodnout pro:

 • několikaměsíční pobyt, který kombinuje výuku vybraných středoškolských předmětů s intenzivní výukou angličtiny (tzv. Language + Program),
 • nebo víceleté studium zakončené diplomemA-levels či International Baccalaureate.

Ubytování u rodiny nebo na koleji

Tradičním způsobem bydlení našich studentů jsou hostitelské rodiny. Dostaneš tak skvělou příležitost prohlubovat slovní zásobu, poznat britský životní styl, postoje a hodnoty. A možná si svou „novou“ anglickou rodinu oblíbíš natolik (a ona tebe), že se k ní budeš vracet. Ale to už předbíháme…

Poměrně běžný a oblíbený typ ubytování dále představují studentské koleje a internáty. U této varianty studenti oceňují hlavně možnost být mezi vrstevníky i mimo výuku. Společné bydlení přináší spoustu zážitků a často vznikají silná přátelství. Tady musíme zmínit i malý „bonus“ – budeš mít k dispozici vybavení školy. Takže pokud chceš před vyučováním chodit do posilovny nebo bazénu, žádný problém.


Studentský poradce

Po dobu pobytu budeš mít „k ruce“ svého studentského poradce. V některých školách funguje dokonce celý tým lidí, který se stará o mezinárodní studenty. Přímo v Anglii tak budeš mít někoho, kdo s tebou vyřeší vše, co bude potřeba.


Cena programu

Jedná se o program s možností výběru místa pobytu a konkrétní školy!

Období Cena od v GBP Cena od v Kč
1 trimestr (cca 3,5 měsíce) 5 800 168 200
1 semestr (cca 5 měsíců)                      8 170  236 930
Celý školní rok 14 550 421 950
Cena v Kč přepočítána odhadnutým kurzem 29.00 Kč za 1 GBP.

Cena obsahuje:

 • studium na státní střední škole ve Velké Británii,
 • doplňkový program školy (sportovní a umělecké kroužky, školní kluby, exkurze),
 • ubytování v hostitelské rodině (pondělí–pátek s polopenzí, o víkendech s plnou penzí),
 • vyzvednutí na letišti na začátku programu,
 • služby místního koordinátora,
 • veškerá informační setkání a školení důležitá pro zdárný průběh pobytu.

Cena neobsahuje:

 • zpáteční letenku/jízdenku do Velké Británie,
 • pojištění,
 • místní dopravu v UK (do školy),
 • kapesné (cca 200–250 GBP/měsíc),
 • studijní materiály a školní pomůcky,
 • vízové poplatky.

Naše nabídka ve Velké Británii zahrnuje velký počet škol (státních, soukromých denních i internátních) a studijních programů.

Jestli tě zajímá, na kolik by tě vyšlo studium v Anglii, kontaktuj nás. Individuální nabídku sestavíme po rozhovoru nebo osobním setkání, při kterém poznáme tebe i tvé požadavky.


Příběhy našich studentů

Přečti si zkušenosti a názory těch, kteří už na pobytu jsou (nebo byli). Z jejich příběhů načerpáš o životě a studiu v zahraničí spoustu dalších důležitých informací:

Střední školy v Anglii
3.9 (78.46%) 13 votes

Program s tebou zařídí naše zkušená Barbora Krhovská

Bára má s organizováním pobytů v cizině několikaleté zkušenosti. Sama vyjela do zahraničí velmi mladá – nejdříve v 15 letech letěla bez doprovodu do USA. V 17 letech pak strávila rok a půl ve Velké Británii.

O Bářiných dobrodružstvích si můžeš přečíst zde.

Řadu škol také osobně navštívila. Strhne tě nadšením pro věc a obklopí pečlivostí jí vlastní.

Email: b.krhovska@tutuki.cz

Telefon: +420 604 105 756

Bara Krhovska profilovy obrazek