Voulez vous parler francais?

Francii si asi nejvíce spojuješ s Paříží a Eiffelovkou. Ale po návratu ze studijního pobytu ji budeš zcela určitě považovat hlavně za úžasný svět plný dobrého jídla, všude znějícího slovíčka „merci“ a neobyčejně krásných míst.

Ať už ve Francii strávíš pár měsíců či rovnou celý rok, naprosto tě dostane. A to nejen bujabézou. Na perfektním dojmu se bude podílet i škola (lyceum) a „famille“, která ti jako hostitel vytvoří dokonalé zázemí.

stredni skola francie tutuki

Třeba i tím, že se s tebou „doma“ nebudou chtít domlouvat jinak než francouzsky. Dřív nebo později to rozhodně oceníš, protože díky tomu se bleskově rozmluvíš. A zlepšení poznáš den co den. Pokud máš ambice a motivaci něčeho dosáhnout, je pro tebe studium ve Francii jako stvořené. Jen musíš počítat s tím, že ve škole budeš většinu dne až do pozdních odpoledních hodin.

Můžeš si vybírat mezi různými typy programů:

• základní dobrovolnický, u kterého je umístění dílem náhody,
  • výběrový státní, co umožňuje zvolit konkrétní lokalitu,
  • ryze soukromé instituce.

Profil programu ve Francii

Typy středních škol:  státní i soukromé
Druhy ubytování:  hostitelské rodiny, internátní ubytování
Délka programu:  několik měsíců, pololetí, celý rok
Termíny školního roku:  září až červen
Uzávěrka přihlášek:  ideálně 4 měsíce před odletem
Vízové podmínky:  bez víza

Profil studenta

Věk:  14–18 let
Znalost jazyka:  dobrá komunikativní, vstupní test
Prospěch:  dle zvolené školy a programu (alespoň dobrý)
Další požadavky:  kopie vysvědčení, osobní motivace, podpora rodičů

Systém výuky na střední škole

Školní docházku začínají ve Francii děti ve věku 6 let. Úplné střední vzdělání zakončují ve věku 18 let francouzskou státní maturitou. Střední školy se zde označují jako lycea (Lyceé) a studium na nich trvá 3 roky.

Lycea se dělí na:

• všeobecná (obdoba našich gymnázií),
  • technologická (obdoba našich středních odborných škol s maturitou).

První ročník na lyceu (tzv. Seconde) je všeobecně zaměřený a jeho rozvrh připomíná ten náš (cca 12 předmětů pokrývajících všechny oblasti výuky). Další dva ročníky (tzv. Premiére a Terminale) kombinují povinné a výběrové předměty v rámci zvolené specializace. To mohou být cizí jazyky, ekonomické a společenskovědní obory a přírodovědná oblast.

Školní rok se podobá tomu našemu (září až červen), jen je rozdělený do trimestrů.

stredni škola v francii tutuki

Umísťování studentů

Co se týče tvého umístění, bude hodně záležet na druhu studijního programu. O rozmanité možnosti ale není nouze. Můžeš se tak dostat jak do města, tak i na venkov nebo na vytipovanou školu.

Víc ti napoví stručné seznámení s typologií škol a programů, které uvádíme dále.

• Státní školy: finančně nejdostupnější varianta, kde nelze ovlivnit lokalitu umístění a bydlení u placené hostitelské rodiny.
  • Soukromé školy: nejdražší varianta, u které ti pomůžeme s výběrem konkrétní privátní školu, a to podle tvého zaměření. Ubytuješ se na internátu nebo budeš moci využít kombinaci se zázemím u rodiny.

Ubytování

U státní školy se většinou dostaneš k místním lidem. Získáš tak „adoptivní“ rodinu, u které okusíš Francii se vším všudy. Budeš se moci podílet na chodu domácnosti, každodenním i svátečním životě. Studenti totiž často zůstávají na zahraničních programech i přes Vánoce. Naskytne se ti tak skvělá příležitost poznat francouzský životní styl a zvyky v běžné rodině „z první ruky“.

Soukromé školy mají dobře vybavené internáty, kde si užiješ blízkost vrstevníků a vyzkoušíš typ bydlení, které v našem školním systému není tak obvyklé.

Studentský poradce

Součástí jakéhokoli programu je poradce, který se stará o zahraniční studenty a je vždy připravený jim se vším pomoci. Tedy i tobě. Kdykoli budeš chtít, můžeš se s ním setkat a řešit vše, co tě „pálí“. Skvěle tak doplňuje péči, kterou ti my poskytneme na dálku.

Cena programu

Jedná se o program bez možnosti výběru místa pobytu a konkrétní školy!

Období Cena od v EUR  Cena od v Kč
1 trimestr (cca 3 měsíce) 4 990 124 750
1 semestr (cca 5 měsíců)  7 000 175 000
Celý školní rok (cca 9,5 měsíců) 9 900 247 500
 Cena v Kč přepočítána odhadnutým kurzem 25.00 Kč za 1 EUR.

Cena obsahuje:

• studium na státní střední škole ve Francii,
  • ubytování v hostitelské rodině (plná penze o víkendu, polopenze přes týden),
  • služby místního koordinátora,
  • průběžné zprávy rodičům o průběhu studia,
  • informační setkání a školení důležitá pro zdárný průběh pobytu.

Cena neobsahuje:

• zpáteční letenku/jízdenku do Francie,
  • pojištění
  • kapesné (cca 200–250 EUR/měsíc),
  • studijní materiály a školní pomůcky
  • místní dopravu ve Francii do školy
  • obědy ve státní škole (cca 5 EUR)

Naše nabídka ve Francii zahrnuje státní i soukromé školy.

Jaká bude cena právě pro tebe? To zjistíme na základě rozhovoru nebo osobního setkání – prozradíš nám své plány a potřeby a my ti nachystáme nabídku na míru.

Příběhy našich studentů

Přečti si zkušenosti a názory těch, kteří už na pobytu jsou (nebo byli). Z jejich příběhů načerpáš o životě a studiu v zahraničí spoustu dalších důležitých informací.

Střední školy ve Francii
4.8 (95%) 4 votes

Program s vámi zařídí naše zkušená Barbora Krhovská

Bára má s organizováním pobytů v cizině několikaleté zkušenosti. Sama vyjela do zahraničí velmi mladá – nejdříve v 15 letech letěla bez doprovodu do USA. V 17 letech pak strávila rok a půl ve Velké Británii.

O Bářiných dobrodružstvích si můžeš přečíst zde.

Řadu škol také osobně navštívila. Strhne tě nadšením pro věc a obklopí pečlivostí jí vlastní.

Email: b.krhovska@tutuki.cz

Telefon: +420 604 105 756