Nauč se „řádně“ německy

Němčina je dlouhodobě u českých studentů oblíbená. A kde je poptávka, tam vznikne i odpovídající nabídka. Také germánský středoškolský svět se proto rozhodl zpřístupnit zahraničním zájemcům své školy. Můžeš tak studovat doslova „za rohem“.

U dílčích programů je dokonce možné libovolné cestování mezi Německem a domovem, třeba za účelem přezkoušení na české škole nebo jen tak za rodinou a přáteli. Pokud ale chceš získat ten správný přízvuk a dikci, bude lepší to s těmito výjezdy do ČR nepřehánět.

german students

Profil programu v Německu

Typy středních škol:  převážně státní
Druhy ubytování:  hostitelské rodiny
Délka programu:  několik měsíců, pololetí, celý rok
Termíny školního roku:  srpen/září až červen/červenec
Uzávěrka přihlášek:  do naplnění kapacity škol
Vízové podmínky:  bez víza

Profil studenta

Věk:  15–18 let
Znalost jazyka:  středně pokročilá (interní test)
Prospěch:  alespoň průměrný
Další požadavky:  interní test z Němčiny, osobní motivace, podpora rodičů

Systém výuky na střední škole

Vzdělávací systém Německa je poměrně rozmanitý, protože dílčí spolkové země mají své specifické podmínky studia a osnovy výuky. Povinnou školní docházku však mají všichni Němci do věku 15 let. A ti nadanější pak pokračují ve studiu až do 18 let, kdy skládají tzv. Abitur (tedy obdobu naší maturity). Výsledky jsou klíčové pro návazné vysokoškolské studium.

Školní rok na středních školách začíná mezi počátkem srpna a druhou polovinou září a končí v červnu nebo v první polovině července. Přesné termíny vytipovaného regionu s tebou rádi probereme, stačí nás kontaktovat.

Gymnázium jako nejčastější cíl

Německá gymnázia jsou hodně podobná těm našim, takže se na ně chce dostat převážná většina českých studentů, co vyráží za vzděláním do Německa. A my tento požadavek umíme splnit. I když finální rozhodnutí vždy připadá na partnerskou organizaci, kterou zajímá vstupní znalost německého jazyka a celkový prospěch v posledních dvou letech studia.

Pokud i ty zamíříš na „gympl“, systém výuky pro tebe nebude neznámý. Ve škole převládají předměty povinné pro všechny žáky. Také měj na paměti, že jako mezinárodní student nebudeš zařazený do maturitního ročníku. Ale vzhledem k tomu, jak přínosný pro tebe bude pobyt v otázkách zdokonalení němčiny, nemusíš vůbec litovat.

A teď malý tip: když se do programu přihlásíš co nejdříve, můžeš si vybrat konkrétní oblast. Tak neváhej a jdi „do toho“. Studenty obvykle umisťujeme do okolí měst Berlín, Norimberk, Bonn, Kolín a řady dalších. Studium zajišťujeme na státních i soukromých středních školách.

stredni škola v nemecku

Ubytování

S nejvyšší pravděpodobností budeš bydlet u německé rodiny. Přináší to spoustu výhod. Pár z nich uvádíme dále.

• Budeš mít možnost přirozeně komunikovat v cizím jazyce v jiném prostředí a za použití jiného slovníku, než který se obvykle pojí se školou.
  • V rodině si osvojíš i další dovednosti, které jsou důležité pro správné používání němčiny.
  • Zjistíš hromadu zajímavých věcí o místních zvyklostech a názorech Němců.
  • Pochytíš také způsob neverbální komunikace, která dotváří celkový projev v německém jazyce.

Umět německy totiž neznamená jen znát německá slova a gramatiku, ale také nahlédnout pod „pokličku“ mentalitě, tradicím a postojům národa, který tento jazyk používá. Díky porozumění Němcům lépe porozumíš němčině a naopak!

Studentský poradce

Nedílnou součástí středoškolského programu v Německu je studentský poradce. Jeho jméno se dozvíš ještě před odjezdem. Během pobytu se pak několikrát setkáte, abyste si potvrdili, že vše probíhá tak, jak má. A nebo že ne. V takovém případě ti pomůže a vše s tebou samozřejmě vyřeší.

Cena programu

Jedná se o program bez preference oblasti pobytu.

Období Cena  od v EUR Cena od v Kč
3 měsíce 5 200 130 000
Semestr (cca 6 měsíců) 8 350 208 750
Celý školní rok (cca 10-11 měsíců) 2024 13 050  326 250
Cena v Kč přepočítána odhadnutým kurzem 25.0 Kč za 1 EUR.

Možnost výběru umístění v okolí německých měst: Augsburg, Berlin, Montabaur/Koblenz, Nürnberg, Oldenburg a Potsdam za příplatek 1 100 EUR.

(Jedná se ale jen o příplatek za oblast, ne za garanci umístění přímo do města. Rodiny mohou bydlet i v menších městech a vesnicích v blízkosti daného města.)

Cena obsahuje:

• studium na státní střední škole v Německu,
  • ubytování v hostitelské rodině s plnou penzí, jednolůžkový pokoj
  • pojištění (povinná součást programu),
  • služby místního koordinátora,
  • průběžné zprávy rodičům o průběhu studia,
  • veškerá informační setkání a školení důležitá pro zdárný průběh pobytu.

Cena neobsahuje:

• zpáteční letenku/jízdenku do Německa,
  • vyzvednutí na letišti,
  • místní dopravu v Německu (do školy),
  • kapesné (cca 200–250 EUR/měsíc),
  • příplatek za konkrétní oblast (1 100 EUR)
  • studijní materiály a školní pomůcky.

Kromě umístění na státních středních školách nabízíme také zajištění studia na školách soukromých.

Individuální cenovou nabídku ti rádi nachystáme na základě rozhovoru či osobního setkání, při kterém probereme tvé představy o studijním středoškolském pobytu v Německu.

Příběhy našich studentů

Přečti si zkušenosti a názory těch, kteří už na pobytu jsou (nebo byli). Z jejich příběhů načerpáš o životě a studiu v zahraničí spoustu dalších důležitých informací:

Střední školy v Německu
3.6 (72%) 5 votes

Program s tebou zařídí naše zkušená Barbora Krhovská

Bára má s organizováním pobytů v cizině několikaleté zkušenosti. Sama vyjela do zahraničí velmi mladá – nejdříve v 15 letech letěla bez doprovodu do USA. V 17 letech pak strávila rok a půl ve Velké Británii.

O Bářiných dobrodružstvích si můžeš přečíst zde.

Řadu škol také osobně navštívila. Strhne tě nadšením pro věc a obklopí pečlivostí jí vlastní.

Email: b.krhovska@tutuki.cz

Telefon: +420 604 105 756