Jak to celé začalo…

Ahoj, všechny zdravím. Jmenuji se Alex a jsem rodák ze slovenské Banské Bystrice. Byl jsem ve třeťáku na střední, když jsem si uvědomil, že mám poslední šanci vycestovat na střední školu do zahraničí.

Nechtělo se mi moc riskovat. Tušil jsem, co od pobytu očekávám, kam chci odcestovat a jaké studium by mi vyhovovalo. Zbývalo najít agenturu, která by mi studijní pobyt pomohla zorganizovat. Nakonec jsem si vybral českou agenturu Tutuki, kde se mi pečlivě věnovali. A to i přesto, že jsem se rozhodl až v květnu, kdy spousta škol měla už po uzávěrkách přihlášek.

Přihlašovací proces byl nesmírně rychlý. Pohovor v agentuře, video call s irskou organizací, přihláška a do 10 dnů jsem dostal nabídku 3 škol. V červnu jsem přesně věděl, kam a kdy pojedu.

Hostitelská rodina a západní Irsko

V polovině srpna jsem už byl u své hostitelské rodiny v Irsku. Město Galway na západním pobřeží jsem do té doby neznal, ale sedlo mi úplně přesně. Mí noví rodiče i sourozenci byli fajn, měli moc pěkný dům na předměstí, 10 minut pěšky od parádní písečné pláže. Do školy jsem však cestoval téměř hodinu autobusem. Nejdřív se mi to moc nelíbilo, ale pak jsem objevil krásu školní přípravy během jízdy autobusem a ušetřil si tím čas doma.

Irsko je nádherný ostrov a ne nadarmo se mu říká smaragdový. Odstíny zelené to tam jen hrálo. Někdy v zimě hodně foukalo, ale zimní věci jsem prakticky nepoužil. Před Vánoci jsme po sluncem zalité pláži běhali s kamarády v mikinách.

Alex_Irsko

A co škola?

Říká se, že se na high school jezdí zejména studovat. A ano, je to ta podstatná část pobytu. Ale za sebe říkám, že mi možná více dal život kolem. Přestávky, výlety a akce se školní partou byly moc fajn. Ve škole jsem prospíval. Nebyl jsem tedy nejlepší, spíš horší. Mnohdy jsme probírali věci, o kterých jsem si myslel, že je už vím. Testy mi však ukázaly, že ne až tak dobře. :).

Irská agentura posílala do Tutuki pravidelné reporty. S koordinátorem jsem měl vždy minimálně jednou měsíčně schůzku, popovídali jsme si a řešili třeba problémy při testech ve škole apod. Komunikace byla jak s českou tak s irskou agenturou vždy rychlá a efektivní.

Alex

Co mi pobyt dal?

Výjezd do zahraničí bych doporučoval každému. Cítím se sebevědoměji, v angličtině jsem za těch deset měsíců udělal velký pokrok. Ale hlavně jsem ochutnal život jinde, poznal nové lidi. A za to jsem moc rád.

Střední školu na Slovensku jsem dokončil a přemýšlím, že se vydám na další studijně pracovní cestu do Kanady.

Alex_Irsko_3

Alex – SŠ v Irsku