Anna - high school germany

Němčina vyhrála nad angličtinou

Když jsem začala přemýšlet o možnosti studovat střední školu v zahraničí, automaticky jsem se přikláněla k angličtině (a anglicky mluvícím zemím), protože jsem v ní byla dobrá. Po čase jsem ale změnila způsob uvažování – říkala jsem si, že výhodnější pro budoucnost a pracovní uplatnění bude zlepšení v němčině. Navíc jsem si zjistila, že v Německu vítají i zahraniční studenty, kteří přijedou jen na krátkou dobu. A přesně tak jsem to chtěla udělat i já.

Němčinu jsem zvládala obstojně, mluvila jsem plynně. I tak jsem ale pociťovala rezervy. Dokonalé to určitě nebylo. V testech jsem nakonec dosáhla na úroveň B2, přesto jsem byla dost nervózní. Dennodenně konverzovat s rodilými mluvčími, to vyžaduje víc jazykových dovedností, než k jakým se člověk dostane v rámci běžného studia v ČR. Tahle má obava se v prvních týdnech na místě ukázala jako oprávněná. Naštěstí netrvalo dlouho a naladila jsem se na němčinu tak, abych v ní dokázala přemýšlet. Propadla jsem jí a ještě víc do ní pronikla.

Nápad vzešel od táty

Jak na přání odjet na střední do ciziny reagovali rodiče? Absolutně pozitivně, protože prvotní impuls ohledně cesty pocházel od táty. Mamka se pochopitelně trochu bála, ale nebyla proti. Sama totiž měla podobnou zkušenost, když po gymnáziu žila několik měsíců v Německu.

Spolupráci s Tutuki dávám 1*

Nejsem přímo z Prahy, ale jak se ukázalo, vůbec to nevadilo. V Tutuki vědí a umí, proto stačila jedna schůzka, na které se vše hlavní domluvilo přesně tak, jak jsem si přála. A zbylé věci jsme vyřídili přes e-mail.

Také se mi líbilo setkání zahraničních studentů, kde jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí od studenta, co už měl středoškolský pobyt v Německu za sebou. Jeho povídání mě hodně uklidnilo.

Začátky mi daly zabrat

Nebylo snadné přizpůsobit se „novému životu“. Ocitnete se v neznámém prostředí, kolem vás zní jen cizí jazyk, všechno, na co jste zvyklí, je najednou daleko. A vy musíte normálně fungovat… Takže začátky hodnotím jako náročné. Ale zanedlouho si vše „sedlo“ a já si pobyt užívala na maximum. Po návratu domů mi pak přišlo divné, že všichni okolo mluví česky.

reference stredni skola nemecko

Na „flákání“ není prostor

Ve škole je vše nastavené tak, abyste se co nejvíce snažili. Právě aktivita studenta v hodině tvoří 60–70 % celkové známky. Vyučování bylo kratší, každý den jsme měli jen 6 hodin (což jsem na českém gymnáziu nezažila nikdy), zato jsme dostávali hodně úkolů. Celá výuka stojí na samostatnosti a aktivním přístupu studenta – je potřeba dohledávat informace v poskytnutých materiálech, opravdu dávat pozor a zapojovat se.

Rozvoj nejen v jazyce

Studium v Německu mi dalo víc než „jen“ skvělé zlepšení v němčině. To je samozřejmě obrovský přínos, ale existují i další plusy a bonusy. Potkala jsem spoustu zajímavých lidí a získala kamarády z různých zemí. Také jsem se osamostatnila a zjistila jsem, že i bez rodiny, která mi chyběla, zvládnu spoustu věcí. Stačí jen chtít a věřit si. A to tvrdím já, strašpytel, co si vůbec neuměl představit, že by se vydal na studijní pobyt delší jak pár týdnů.

Zážitek na celý život

Takže pokud se mě někdo zeptá, jestli bych studium na střední škole v zahraničí (a konkrétně v Německu) doporučila, moje reakce bude bez váhání 100% souhlasná. Není čeho se bát a ty zkušenosti a vzpomínky už vám nikdo nevezme. Jděte do toho, nebudete litovat!

Anna – SŠ v Německu
5 (100%) 2 votes