Dolanova J1 USA (6)

Pozdrav z amerického Texasu

Ahoj všichni! Jmenuji se Bára a již přes půl roku mám tu čest pobývat na výměnném programu v USA, konkrétně v Texasu. Ráda bych se s vámi podělila o své zážitky a dojmy z této nezapomenutelné zkušenosti.

Začátky v Americe a prvotní stres

Moje dobrodružství zde začalo půlce srpna a již pod dvou dnech jsem šla poprvé do školy. Přiznám se, že jsem byla lehce nervózní, což je zcela přirozené. Nicméně již během první hodiny jsem si uvědomila, že můj stres byl zbytečný. Okolí mě přivítalo s otevřeností, vřelostí a snahou učinit můj příchod co nejpříjemnějším. Američtí studenti jsou skvělí v tom, že se snaží navázat konverzaci a klást otázky, i když ty mohou být občas trochu nezvyklé. Nicméně jsem byla vděčná, že projevují zájem.

Hned na začátku jsem měla možnost zažít typický americký zážitek – zápas amerického fotbal. Ta energie, povzbuzování cheerleaderů – no prostě všechno kolem mne, bylo kouzelné a přesně takové, jak jsem si představovala.

Obecně ten pocit chodit po chodbách americké high school byl nepopsatelný. Přála bych to každému zažít :).

Pobyt v zahraničí není vždy pouze o pozitivních zážitcích

Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že pobyt v zahraničí není vždy jen o pozitivních zážitcích. Odletět na deset měsíců přes oceán, rozloučit se s rodinou a přáteli a zcela změnit svůj dosavadní životní styl není jednoduché. Na začátku jsem měla jen sebe a své myšlenky. Tato situace mi však pomohla lépe poznat sama sebe a vyrůst jako člověk, který se musí naučit řešit situace sám za sebe, a to navíc v cizím jazyce. I přes obtíže mě tyto zkušenosti posunuly dopředu a pomohly mi dosáhnout osobního růstu.

Je důležité se naučit vytěžit co nejvíce z každé negativní situace a brát ji spíše jako zkoušku, která vás v konečném důsledku posouvá vpřed.

Barca J1_2

Hostitelská rodina byla výborná

Dalším důležitým aspektem a zároveň výzvou je vaše hostitelská rodina. Já osobně jsem měla obrovské štěstí, že jsem se cítila jako doma již od prvního okamžiku. Vaše organizace se vždy snaží najít rodinu, která vám co nejvíce vyhovuje, ale není to vždy úplně jednoduché. Klíčem k úspěchu je komunikace. I když to zní jako klišé, je to skutečně klíčový faktor při řešení mnoha problémů. Zároveň je však důležité být otevřený novým způsobům života a kulturám. Ze začátku to může být náročné, ale věřte mi, situace se zlepší a časem se adaptujete na nové prostředí.

Sport jako cesta k novým přátelstvím

Momentálně se mi v USA daří skvěle. Začala jsem se věnovat atletice, zvykla jsem si na všechny nové podmínky a našla jsem si spoustu nových kamarádů. Zároveň jsem zažila atmosféru amerických sportů, která je úžasná. Účast v nějakém sportovním programu je skvělou příležitostí k navazování nových vztahů, prožívání společných zážitků na zápasech a soutěžích a obecně k poznání americké sportovní kultury. Proto mohu sportovní aktivity vřele doporučit každému.

Barca J1

Pobyt v zahraničí doporučuji každému

Celkově mohu tuto zkušenost doporučit každému. Kromě všech pozitivních věcí, o kterých jsem již hovořila, se také zlepšíte v angličtině, poznáte spoustu nových lidí a získáte nezapomenutelné zážitky. I když se již těším domů, budou mi zdejší zážitky velmi chybět. Doufám, že budu mít možnost se sem do Texasu ještě někdy vrátit a setkat se všemi kamarády a hostitelskou rodinou.

Všem, kteří se rozhodli udělat tento obří krok a odcestovat, přeji hodně štěstí, a doufám, že si svůj rok v Americe užijete tak moc, jak si ho užívám já! 🙂

Bara – J1 program – USA