Betty stredni skola v anglii

Miluji britskou kulturu

Mám téměř plynnou angličtinu, tudíž jsem věděla, že chci do anglicky mluvící země. Rozhodovala jsem se mezi USA a Velkou Británií.

Nakonec jsme se s rodiči shodli, že Spojené státy jsou přeci jen trochu příliš daleko a že v Británii bude jednodušší řešit jakékoliv problémy. Krom toho miluji místní kulturu.

Moje angličtina byla plynulá

Bude to znít jako chvástání, ale moje angličtina byla před odjezdem opravdu dobrá – mám totiž kamarády po celém světě, takže angličtinu využívám téměř stejně často jako češtinu. Výborná angličtina ale rozhodně nebyla podmínkou. Mnoho zahraničních studentů, kteří se mnou chodili do školy měli vlastně jen základy. Všichni jsou tady hrozně ochotní s čímkoliv pomoci.

Rodiče mne podporovali. Podmínkou byla vlastní iniciativa

Měla jsem velké štěstí v tom, že mě rodiče podporovali – pod podmínkou, že si všechno zjistím sama a projevím vlastní iniciativu. Objela jsem tedy několik festivalů zahraničních škol, prohledala hromadu internetových stránek a nakonec jsem vybrala tři agentury, ke kterým jsme šli na pohovor.

Tady v Anglii si s mamkou jednou týdně voláme, občas si píšu se sestrou.

pobyt na stredni v anglii

Spolupráce s Bárou z Tutuki byla výborná

Spolupráce s agenturou byla úplně výborná! Bára mi pomohla všechno zařídit a zorganizovat: od výběru školy přes veškeré poplatky a zálohy až po zorganizování video-rozhovoru se školou. Nikdy nebyl žádný problém, byla schopná odpovědět na všechny naše otázky. Očividná byla vlastní zkušenost.

Začátky v Anglii byly skvělé

Strašili mě, že začátek bude těžký, ale pro mě to tak vůbec nebylo. S rodinou jsme si hned padli do noty a ještě než začala škola, tak jsme vyjeli na několik výletů do okolí. Ve škole jsem si našla kamarády snad hned první den. Všichni zahraniční studenti založili skupinu na WhatsAppu, ve které jsme se navzájem informovali o různých akcích, výletech a oslavách. Bylo tak snadné poznat někoho se stejnými zájmy. Jediné, na co jsem si nemohla zvyknout bylo to, že auta jezdí vlevo a snad desetkrát mě málem srazilo auto. Ale jenom málem – řídí tady opatrně. 🙂

zazitky ze stredni v anglii

Studuji pouze 3 předměty, ale intenzivně

Studium v Anglii je oproti tomu českému úplně jiné! Tady v Anglii studuji jen tři předměty, ale studuji je velmi intenzivně a veškerou teorii si zkouším v praxi. Je zde úplně jiný přístup učitelů, které oslovujeme křestními jmény a povídáme si s nimi o přestávkách. Jsou vždy ochotní a chtějí dál rozvíjet váš talent.

Očekává se od vás, že mimo školní práci budete pracovat i na vlastním studiu, např. že si budete číst nějaké články a knihy související s probíranou látkou, abyste znali kontext a neučili se jen prázdná fakta.

Hodiny jsou obecně mnohem uvolněnější, není třeba se hlásit nebo se ptát, zda můžete jít na záchod. Na druhou stranu se bere velmi vážně docházka a domácí úkoly. K dispozici je taky nepřeberné množství různých kroužků a aktivit, všechny předměty nabízí různé výlety či workshopy.

Potkala jsem tu úžasné lidi z celého světa

Největším přínos vidím v tom, kolik úžasných nových lidí jsem potkala a kolik jsem se toho naučila. Konečně jsem měla možnost se věnovat studiu filmu, díky čemuž jsem se rozhodla jaký obor budu chtít studovat na univerzitě. Díky množství zahraničních studentů okolo mě jsem se dozvěděla hrozně moc o dalších kulturách, zvycích, knihách a historii a já jsem zase mohla vyprávět o naší zemičce.

betty studium na stredni v zahranici

Studium v zahraničí je naprosto skvělý zážitek

Vím, že až se vrátím a budu si muset doplňovat úkoly a testy z české školy, tak to bude peklo, ale nikdy bych neměnila. Ty čtyři měsíce mi hrozně rychle uletěly, protože jsem si užívala každý den. Na konci života stejně budeme mnohem víc litovat toho, co jsme neudělali, než toho, co jsme udělali a pro mě osobně bylo studium v zahraničí naprosto skvělý zážitek!

studium na stredni v britanii

Bety – SŠ v Anglii
5 (100%) 1 vote