Cyril_SŠ_Kanada (5)

Kanada působila mile

Od počátku jsem věděl, že chci jet do země, kde se mluví německy nebo anglicky. Vylučovací metodou jsem se dopracoval ke Kanadě, která na mě působila mile a přívětivě.

Co se týče angličtiny, neměl jsem s ní problém. Dokonce si myslím, že jsem ji před odjezdem uměl hodně dobře. Díval jsem se na filmy a četl knihy v angličtině… I tak jsem ale v Kanadě zjistil, jak moc v ní ještě můžu pokročit. Doma mi to tak nepřipadalo, ale pořád byl prostor pro zlepšení.

Neuvěřitelně milé jednání

Když jsem začal svůj plán studovat v zahraničí realizovat, vůbec jsem nevěděl, co mohu od spolupráce s vaší agenturou očekávat. Teď už vím, že jen to nejlepší. Tutuki si nemohu dost vynachválit.

Hned na první schůzce s Barborou Vitíkovou mě příjemně překvapila vstřícnost a lidskost, se kterou tým Tutuki postupuje. S výběrem konkrétní země mi pak pomáhala i Bářina kolegyně Barbora Krhovská. Obě byly neuvěřitelně milé a na základě vlastních zkušeností mi doporučily právě Nové Skotsko v Kanadě.

Po pár týdnech si vše „sedlo“

Začátky v Kanadě byly velmi těžké. Sešlo se toho totiž moc najednou. Všechno bylo nové a zvláštní, chyběli mi kamarádi a rodina a mimo to i třeba české jídlo. Během pár týdnů se to ale zlepšilo a po necelých dvou měsících už vnímám většinu věcí víceméně v pohodě.

Reference_Cyril_Kanada

Od matiky až po jógu

Kanadské školství je velmi odlišné od toho českého. Desátá, jedenáctá a dvanáctá třída patří do highschool, kde se studují jen čtyři předměty jeden semestr a čtyři jiné další semestr. Nabídka, ve které si volím „ty svoje“, zahrnuje stálice, jako je matematika či fyzika, ale oproti nim i „trendy záležitosti“ typu jóga či „food science“.

Všechny předměty jsou na programu každý den, což má své výhody i nevýhody. Velkým plusem je kontinuita práce v hodinách. Když například začnu projekt, tak nemusím čekat celý týden, až budu mít předmět znovu. Horší to je v případě, že předmět nevyhovuje. Těch 75 minut denně je pak opravdu úmorných.

Důležité je být aktivní a přizpůsobivý

Co bych vzkázal nebo poradil lidem, kteří o zahraničním pobytu uvažují? Myslím si, že někdo tento krok zvládne lépe, jiný zas hůř. Je potřeba se hodně přizpůsobit, být aktivní a otevřený vůči ostatním. A to hlavně na začátku. Bavit se s cizími lidmi, účastnit se co možná nejvíce společenských akcí, přidat se do školních klubů a týmů – to vidím jako správné „naladění“, díky kterému získáte z výjezdu do zahraničí maximum. Proto je důležité odjíždět s otevřeným přístupem, což jsem si já uvědomil až na místě.

Na svět teď nahlížím jinak

Poznávám nové lidi, mám zajímavé předměty a zlepšuji se v angličtině. Nejhodnotnější pro mě je ale jednoduše to, že jsem si rozšířil obzory. Střet s naprosto odlišnou kulturou mi umožnil nahlížet na svět jinýma očima. A takovou zkušenost bych určitě doporučil každému. Stačí mít jen chuť vrhnout se do toho.

Cyril, střední škola v Kanadě

Cyril – SŠ v Kanadě