
Kanada působila mile
Od počátku jsem věděl, že chci jet do země, kde se mluví německy nebo anglicky. Vylučovací metodou jsem se dopracoval ke Kanadě, která na mě působila mile a přívětivě.
Co se týče angličtiny, neměl jsem s ní problém. Dokonce si myslím, že jsem ji před odjezdem uměl hodně dobře. Díval jsem se na filmy a četl knihy v angličtině… I tak jsem ale v Kanadě zjistil, jak moc v ní ještě můžu pokročit. Doma mi to tak nepřipadalo, ale pořád byl prostor pro zlepšení.
Neuvěřitelně milé jednání
Když jsem začal svůj plán studovat v zahraničí realizovat, vůbec jsem nevěděl, co mohu od spolupráce s vaší agenturou očekávat. Teď už vím, že jen to nejlepší. Tutuki si nemohu dost vynachválit.
Hned na první schůzce s Barborou Vitíkovou mě příjemně překvapila vstřícnost a lidskost, se kterou tým Tutuki postupuje. S výběrem konkrétní země mi pak pomáhala i Bářina kolegyně Barbora Krhovská. Obě byly neuvěřitelně milé a na základě vlastních zkušeností mi doporučily právě Nové Skotsko v Kanadě.
Po pár týdnech si vše „sedlo“
Začátky v Kanadě byly velmi těžké. Sešlo se toho totiž moc najednou. Všechno bylo nové a zvláštní, chyběli mi kamarádi a rodina a mimo to i třeba české jídlo. Během pár týdnů se to ale zlepšilo a po necelých dvou měsících už vnímám většinu věcí víceméně v pohodě.
Od matiky až po jógu
Kanadské školství je velmi odlišné od toho českého. Desátá, jedenáctá a dvanáctá třída patří do highschool, kde se studují jen čtyři předměty jeden semestr a čtyři jiné další semestr. Nabídka, ve které si volím „ty svoje“, zahrnuje stálice, jako je matematika či fyzika, ale oproti nim i „trendy záležitosti“ typu jóga či „food science“.
Všechny předměty jsou na programu každý den, což má své výhody i nevýhody. Velkým plusem je kontinuita práce v hodinách. Když například začnu projekt, tak nemusím čekat celý týden, až budu mít předmět znovu. Horší to je v případě, že předmět nevyhovuje. Těch 75 minut denně je pak opravdu úmorných.
Důležité je být aktivní a přizpůsobivý
Co bych vzkázal nebo poradil lidem, kteří o zahraničním pobytu uvažují? Myslím si, že někdo tento krok zvládne lépe, jiný zas hůř. Je potřeba se hodně přizpůsobit, být aktivní a otevřený vůči ostatním. A to hlavně na začátku. Bavit se s cizími lidmi, účastnit se co možná nejvíce společenských akcí, přidat se do školních klubů a týmů – to vidím jako správné „naladění“, díky kterému získáte z výjezdu do zahraničí maximum. Proto je důležité odjíždět s otevřeným přístupem, což jsem si já uvědomil až na místě.
Na svět teď nahlížím jinak
Poznávám nové lidi, mám zajímavé předměty a zlepšuji se v angličtině. Nejhodnotnější pro mě je ale jednoduše to, že jsem si rozšířil obzory. Střet s naprosto odlišnou kulturou mi umožnil nahlížet na svět jinýma očima. A takovou zkušenost bych určitě doporučil každému. Stačí mít jen chuť vrhnout se do toho.
Cyril, střední škola v Kanadě