dominik stredni v usa

Kritéria výběru země – teplo a angličtina

U mě bylo velkým kritériem teplé počasí, protože sport, který jsem sem přijel primárně hrát, je golf. Chtěl jsem tedy mít co nejlepší podmínky k trénování a ty mi tu škola zatím poskytuje. Dalším kritériem byl samozřejmě jazyk – angličtina. A tak jsem od začátku věděl, že bych chtěl jet do Ameriky.

Angličtina byla na běžné úrovni

Před odjezdem jsem mluvil asi jako většina lidí v mém věku v Čechách. Dokázal jsem se bavit o základních tématech. Z odbornější angličtiny jsem neuměl skoro nic, ale to vůbec nevadilo, protože člověk anglická slovíčka, která tu potřebuje, pochytí strašně rychle.
Jazyk bych určitě nebral jako překážku pro studijní výjezd do cizí země. Protože např. i moje zahraniční střední škola jde nám studentům, u kterých angličtina není náš rodný jazyk, hodně naproti a snaží se nám hodně pomáhat.

Rodiče moje plány podpořili

Rodiče mě v mých plánech podporovali hodně a pořád podporují. Myslím si, že oni na studium v Americe mají stejný názor jako já a vědí, že mi to dá do života spoustu užitečných zkušeností.

V Tutuki se o vše postarali

Spolupráce s Tutuki byla super. Se vším mi pomohli a postarali se o všechno potřebné papírování a zařizování. Vždycky jsem se na ně mohl obrátit s jakýmkoliv problémem a hned mi se vším pomohli.

Na začátku pomohla škola

Moje začátky v Americe probíhaly docela dobře. Jak už jsem zmínil – moje škola hodně pomáhá lidem, u kterých není angličtina jejich rodný jazyk, takže i mně hrozně moc pomohli a začátky mi hodně usnadnili.
Samozřejmě, byl jsem v zemi, kde se mluví cizím jazykem, takže jsem ze začátku musel dávat přípravě do školy trošku víc času. Postupně se to ale zlepšuje a čas na přípravu se zkracuje.

dominik v usa

V USA máme jen 8 předmětů

Kdybych měl porovnat školu v Americe se školu, do které jsem chodil v Čechách, tak rozdílů je docela dost. Např. na škole v Americe máme jen 8 předmětů a z toho jsou pouze 3 povinné. Zbytek si navolí každý dle toho, co ho baví. To je super v tom, že studuji jen předměty, které mě baví.
Dalším velkým rozdílem jsou sporty. Na naší škole si můžeme vybrat z široké nabídky sportů. A je úplně jedno, jestli jste v daném sportu dobří nebo ne. Každý je zařazen do skupiny, která odpovídá jeho výkonnostní úrovni.

Angličtina, osamostatnění, kamarádi z celého světa

Největším přínosem cesty je kromě angličtiny určitě osamostatnění se. Nikdo mě tu do ničeho nenutí a většina rozhodnutí je jen na mně. Další skvělou věcí je to, že na mojí škole je spousta cizinců, takže mám kamarády ze všech koutů světa. Dostávám tak spoustu informací o tom, jak oni žijí v jejich zemi a jaké tam mají tradice.

Cestu do zahraničí bych doporučil každému

Člověk pozná v zahraničí opravdu spoustu zajímavých lidí a zažije věci, které by v Čechách nezažil.

dominik usa golg

Dominik – SŠ v USA