Emma Kubincová

Emma několik let toužila vyrazit do světa, vzdělávat se v něm a nejlépe i odmaturovat mimo svou domovinu. Povedlo se jí to? Trochu jsme ji pro vás vyzpovídali. Začtěte se a zjistěte, jaká byla její cesta za snem a co vše jí studium střední školy v Kanadě přineslo.

Emmo, podle čeho sis vybrala zemi studia? Co bylo pro tebe při výběru rozhodující?

Mně osobně s tím opravdu hodně pomohla tato agentura. Když jsem si sjednávala schůzku, byla jsem si jistá jen tím, že chci jet do anglicky mluvící země a že bych tam nejlépe chtěla i odmaturovat. Hned při první schůzce jste mi vysvětlili veškerá pozitiva a negativa mých variant. A navíc jste nahlédli i na mé zájmy a koníčky, a jak bych v nich mohla v jiných zemích pokračovat.

Pro mě osobně vyhrála Kanada kvůli mořské biologii, krásné zimě a školnímu systému, který je flexibilní a má „silnou“ světově dobře uznávanou maturitu.

Emma Kubincová (3)

To nás moc těší! Byla to určitě skvělá volba.
Prozraď nám, jaká byla tvoje znalost jazyka před odjezdem do Kanady?

Anglicky jsem mluvila plynule už před odjezdem do zahraničí, ale určitě se nenechte zastrašit neznalostí jazyka! Potkala jsem spoustu mezinárodních studentů, kteří na začátku anglicky skoro nemluvili, a postupně se rozpovídali.

Nejen učitelé, ale hlavně studenti byli velmi ochotní podat pomocnou ruku komukoliv.

Co říkali rodiče na tvé plány vycestovat do světa za vzděláním? Sdíleli tvé nadšení a podpořili tě ve tvém rozhodnutí?

Moji rodiče věděli už docela dlouho, že bych chtěla jet na rok do zahraničí, jelikož jsem o tom byla rozhodnutá už několik let. Když jsme se na to poprvé dohromady dívali, chtěli, abych jela někam v Evropě. Abych to měla blízko domů, ale když jsem jim vysvětlila důvody, proč bych chtěla zrovna na východní pobřeží Kanady, tak mě v mém rozhodnutí podpořili.

Emma Kubincová (9)

Už jsi to sice nakousla hned na začátku, ale jaká byla spolupráce s Tutuki při vyřizování celého pobytu?

Upřímně, Tutuki pro mne udělala všechno mnohem jednodušší – jediné, o co jsem se musela postarat sama, bylo koupit si letenky, poslat pár dokumentů a zabalit.

Například ohledně vyřizování víza mi sjednali schůzku v čase, který co nejlépe vyhovoval mně. Což se mi nesmírně hodilo, jelikož jsem měla plné ruce práce se školou.

Jaké byly tvé začátky v cizí zemi? Jak ses cítila v rodině, u níž jsi trávila celý svůj studijní pobyt v Kanadě?

Všechno to bylo takové nereálné. Rodina byla moc milá a hned mě zapojovali do všech možných aktivit.

Musím říct, že jsem měla štěstí, jelikož moje hostitelská rodina měla ještě jednu studentku z Německa, se kterou jsme si neuvěřitelně sedly. Takže i když jedna z nás měla horší den, tak druhá jí zlepšila náladu.

Nejlepší bylo, že jsme bydleli hned vedle řeky, takže dokud to na podzim šlo, tak jsme byli v jednom kuse prozkoumávat krásnou přírodu na kajacích.

Emma Kanada

Emmo, je studium na střední škole v zahraničí, tedy konkrétně v Kanadě, jiné než v ČR? Pokud ano, tak v čem se liší?

Ano, je jiné a úplně ve všem. Každý den máte ten stejný rozvrh a jenom pět předmětů, které se mění každé pololetí.

Jelikož maturita v Novém Brunšviku funguje na kreditovém systému – který diktuje kolik tříd celkem musíte mít z věd, umění / životních dovedností a pak z matematiky, angličtiny a historie –, v 11. a 12. ročníku si můžete hodně předmětů navybírat podle toho, co vás zajímá.

A jsou to i zajímavé předměty jako například: forenzní vědy, podnikání, tesařství nebo třeba mé oblíbené outdoor pursuits, kde se chodí třeba na běžky, kajaky, do lanových center… A místo finálních zkoušek se jede na čtyři dny kempovat.

V 9. a 10. ročníku si sice vybírat předměty moc nemůžete, ale ze zkušenosti můžu říct, že ať už jste v jakémkoliv ročníku, oproti České republice, je škola mnohem jednodušší.

Emma Kubincová (2)

Prozraď nám, co vidíš zatím jako největší přínos tvé cesty?

To je složité. Jako nejvíce objektivní přínos pro mě je ta maturita, ale subjektivně mi Saint John navždy zůstane v mém srdci. Nádherná příroda, příjemné město a prostředí. Rozhodně jsem tu poznala neuvěřitelné množství lidí, na které nikdy nezapomenu a které budu moci v budoucnu navštívit.

Úžasné. Úplně z tebe číší to nadšení, které mluví asi za vše. Ale stejně se zeptám… Doporučila bys studium na střední škole v zahraničí ostatním?

Určitě ano!!! A pokud ne na celý rok, tak na půl. A pokud ne na půl, tak i jenom na tři měsíce. Je to nezapomenutelný zážitek, na který budete vzpomínat po zbytek svého života. Já vím, že já teda určitě.

Emma Kanada I

Emma – SŠ v Kanadě