Jakub - stredni skola v kanade

Kterou zemi vybrat?

Když jsem vybíral zemi, tak jsem se hodně zaměřil na školství dané země. Pak jsem se také chtěl vyhnout programu, kde jsou hostitelské rodiny, které hostí zadarmo.

Moje angličtina před odjezdem

Myslel jsem si, že jsem na tom s angličtinou dobře. Ale čím déle tu jsem, tím více slyším, kolik chyb dělám. Skoro mám pocit, že se snad zhoršuji 😊. Ale to je tím, že více rozpoznávám chyby.

Podpora rodičů?

Podpora rodičů byla veliká. Měl jsem štěstí, že moje máma si taky zažila pobyt v zahraničí, takže věděla, jak moc důležité to je. Byla ale v rodině, která hostila zadarmo a úplně se výběr nepovedl, takže moc šťastná nebyla. I proto jsme vybírali placené rodiny, abychom eliminovali výběr rodiny, se kterou bych si nemusel rozumět.

Jakub - stredni v kanade

Jaká byla spolupráce s Tutuki?

Super. Stačilo jen jednou napsat a všechno se dalo do pohybu. Celý to bylo mnohem jednodušší, než jsem očekával. Popsal jsem jen, co od pobytu očekávám a už jsem dostal pár návrhů zemí i škol.

Na začátku jsem zažil šok, pomohla komunikace s ostatními

Po příletu do Kanady jsem byl dost v šoku. Nic nebylo tak, jak jsem očekával. Trvalo mi asi týden, než jsem začal pořádně s někým mluvit. Setkávání s ostatními mezinárodními studenty mi dost pomohlo. Nejen, že jsem měl s kým komunikovat, ale pokud se někdo z nás skamarádil s Kanaďanem, představil ho zbytku skupiny a najednou jsme měli všichni o kontakt navíc.

Jakub Cerny Kanada 700x478

Škola je lehčí, učitelé přátelštější

Výuka je zde úplně jiná. Předměty máme každý den stejné. Škola začíná v 9 hodin. S učivem jsou tu o dost pozadu. To, co tady berou sedmnáctiletý, jsme my dělali v 9. třídě. Přístup učitelů je daleko přátelštější, berou svou práci jako službu nám studentům.

Přínos je nejen v lepší angličtině

Nejen, že mi pobyt zlepšil angličtinu, ale dal mi něco mnohem cennějšího – perspektivu. Na určitý čas jsem dočasně ztratil vše, co jsem pokládal za samozřejmé. Pochopil jsem také, jak odlišný může život být.

Pobyt v zahraničí by měl být povinný

Pobyt v zahraničí bych rozhodně doporučil každému. A dokonce si myslím, že by měl být takový pobyt povinný. Zkušenosti, které tady získáš, neseženeš nikde jinde. Mimo to v zahraničí, oddělen od všeho, co znáš, konečně dospěješ.

Jakub – SŠ v Kanadě
5 (100%) 1 vote