Karonila Cerna_Amerika

Amerika vyšla nejlépe

Při výběru cílové země jsem měla dva požadavky: chtěla jsem něco cenově dostupného a zároveň s dobrými referencemi. A obojí se „sešlo“ u USA. Od většiny studentů jsem slyšela, jak se jim tam líbilo, a náklady také odpovídaly představám, takže volba byla nakonec jasná.

V mém plánování mě samozřejmě podpořili i rodiče. Sice zpočátku nevěřili tomu, že takový velký krok myslím vážně, ale když mé nadšení nemizelo ani po měsících, začali to brát jako hotovou věc.

Angličtina před odjezdem? Nic moc

S angličtinou jsem na tom byla tak průměrně. Ne že bych byla totální „jazykové kopyto“, ale drhlo to – moc mi nešlo mluvit plynule. Pobyt v USA ale tohle naštěstí změnil.

Karolina Cerna_USA_bus_700x400

Na Tutuki je spolehnutí

Co se týče zařízení pobytu, ze spolupráce s Tutuki si odnáším super pocity. Vše bylo maximálně profesionální, ale přitom na přátelské vlně. Bára si se vším poradila, takže i když se přihláška poslala „za pět minut dvanáct“, vše dopadlo dobře.

Musela jsem se rozkoukat

Začátky v USA nebyly jednoduché. Vždyť jsem se ocitla daleko od domova, v cizím prostředí… Vše mi připadalo divné. Ale myslím si, že to k tomu patří a je to naprosto normální a přirozené. Potřebovala jsem čas, abych si zvykla na „nový život“.

Karolina Cerna_USA

Zpětně hodnotím i toto objevování a rozkoukávání za zkušenost k nezaplacení. Když jsem se pak rozmluvila a začala poznávat nové lidi, vše se obrátilo o 180 stupňů. Zvykla jsem si a užívala si studijní pobyt naplno.

Ve škole bylo vše jiné, styl výuky i její úroveň. Výuka není v Americe až tak náročná. A pokud se i přesto vyskytnou problémy, stačí si o tom promluvit se školním personálem, který je velmi ochotný.

Zlepšení v jazyce není to nejdůležitější

Studium na střední škole v zahraničí mi dalo víc než jen lepší úroveň angličtiny. Troufám si tvrdit, že cizí jazyk z toho nakonec vyjde jako to nejméně podstatné. Víc je to o tom poznat něco nového a hlavně sám sebe.

Karolina Cerna_USA II

Odjíždíte do neznáma, kde se chtě nechtě musíte osamostatnit. Jste tam sami za sebe, máte jiné možnosti než doma. A tak vás každý den něčím překvapí – zvládáte nejrůznější situace, přemýšlíte v jiných souvislostech (a cizím jazyce), sbíráte zkušenosti k nezaplacení. A tím se rozvíjíte.

100% doporučuji

Věřím, že nikdo, kdo odjede na střední školu do Ameriky (nebo jiné země), nebude svého rozhodnutí litovat. Občas od kamarádů slýchám, že by to nezvládli, ale myslím si, že to není pravda. Jasně, je třeba zvážit pro a proti, plánovat a připravit se. Ale tohle všechno pak vyváží skvělý pocit, že to člověk zvládl a zažil něco, co se už nejspíš nebude opakovat. A dalo mu to do života víc, než si uměl představit.

Karolína – SŠ v Americe
3.5 (70.91%) 11 votes