Majda – Nový Zéland

Vyhrála exotika, nádherná příroda, bezpečí a lidé

Chtěla jsem být v anglicky mluvící zemi, ale zároveň jsem chtěla zažít něco více exotického než Anglii nebo Ameriku.

Nový Zéland má nádhernou přírodu, je to rozhodně bezpečnější země než Amerika a celkově jsem slyšela, že tu jsou milí a respektující lidé.

Anglicky jsem uměla už předtím, ale…

Anglicky jsem se v pořádku domluvila už předtím, ale neměla jsem tak velkou slovní zásobu a vždy mi trvalo dlouho, než jsem „ze sebe něco vymáčkla“.

Majda – SŠ Nový Zéland

Přáli mi to

Moji rodiče mě již od začátku neskutečně podporovali jak jen mohli. Můj starší brácha a sestřenice se také vydali na delší dobu do zahraničí a moc si to vychvalovali a rodiče mi přáli to samé.

Majda – SŠ Nový Zéland (7)

Spolupráce s Tutuki?

Velmi uspokojující. Pokaždé, když jsem měla nějaký problém, ochotně mi vždy pomohli. Komunikace přes e-mail byla výborná a bezproblémová.

Nejtěžší byl první den ve škole

Začátky v cizí zemi byly překvapivě jednodušší než jsem se obávala. Nejtěžší pro mě byl první den ve škole, když jsem ještě nikoho neznala. Brzy jsem ale potkala spoustu skvělých lidí a vše bylo jednodušší.

Majda – SŠ Nový Zéland (3)

Naštěstí jsem neměla ani velkou jazykovou bariéru, protože jsem uměla docela dobře anglicky již od začátku. Ale i přesto bylo pro mě těžké se pořádně vyjádřit a trvalo mi nějakou dobu, než jsem se pořádně rozmluvila.

Studium na SŠ v zahraničí je naprosto jiné

Na každý předmět chodím do třídy s jinými spolužáky a nemám jednu stálou třídu. Také se tu nehodnotí v podobě známek, ale slovy „not achieved“ / „achieved“, „merit“ / „excellent“. Studenti dostávají za různé práce a testy kredity, které potřebují, aby se dostali do dalšího ročníku nebo později na univerzitu.

Majda – SŠ Nový Zéland (2)

Každý den mám stejné předměty, celkem jich je 5, které jsem si mohla vybrat na začátku mého pobytu. Jelikož jsem ve 12. ročníku (je to předposlední ročník na střední), jediný povinný předmět mám angličtinu a zbytek jsem si mohla vybrat.

Hodina neboli period většinou trvá 55 min. Každý den začínáme od 9 h, kromě středy, kdy se začíná od 9:20 a máme Hui Ako class, ke kterým se dostanu později.

Nejdříve jsou 2 hodiny s přestávkou 5 minut (většinou to pořádně ani nestačí na přecházení mezi třídami, protože kampus školy je velmi rozsáhlý), pak následuje tzv. Hui Ako class neboli Form time, kdy jsme 20 minut v naší form classroom a je to čas vymezený na řešení případných problémů, které potřebujeme řešit s učitelem (Form Teacher, v podstatě něco jako v Česku máme třídního učitele/učitelku). Většinou to je spíše jen přestávka navíc.

Pak následuje Morning Tea, což je další 20minutová přestávka, kterou můžeme strávit venku na školním dvoře, v knihovně či jiné místnosti, záleží na nás.

Majda – SŠ Nový Zéland (5)

Poté máme další 2 hodiny s přestávkou 5 minut a pak máme 40 minut na oběd. Není tu školní jídelna, takže každý si nosí oběd z domova nebo si může koupit něco malého v bufetu. Po obědě máme ještě jednu poslední hodinu a po ní celá škola končí v 15 h.

Klade se tu velký důraz na původní Maorskou kulturu. Také styl výuky je hodně odlišný. Velmi se dbá na to, aby studenti látku skutečně pochopili a celkově se postupuje uvolněnějším tempem. Píší se tu eseje v podstatě ve všech předmětech a testy se píší jen v určitém období na konci termu (většinou to je období 3 týdnů, během kterých studenti píší všechny testy, může se stát, že když to špatně vyjde, student může psát i 7 testů za 1 týden).

Majda – SŠ Nový Zéland (6)

Rozhodně bych ale řekla, že škola tady je mnohem jednodušší než v Česku. Zároveň učitelé (až na nějaké výjimky samozřejmě, stejně totéž platí i v Česku) tu mají většinou mnohem přátelštější vztah ke studentům a naopak.

Co mi to přineslo? Přestala jsem se obávat nových věcí

Jako největší přínos cesty zatím vidím, jak jsem se přestala obávat nových věcí a zkušeností. Zároveň mám pocit, že mi pobyt velice pomohl s rozmluvením v angličtině a potkala jsem skvělé lidi, kterých si neskutečně vážím.

Majda – SŠ Nový Zéland (4)

Jestli doporučuji studium na střední škole v zahraničí i ostatním? Rozhodně ano!

Samozřejmě není všechno vždy růžové a občas to může být těžké, ale rozhodně to přináší mnohem víc než bere. Člověk se naučí větší samostatnosti, pozná novou kulturu a překonává tím spoustu překážek, které mu pomůžou v budoucnu.

Rozhodně doporučuji všem, kdo chtějí zažít nezapomenutelné zážitky, zlepšit se v jazyce a naučit se i mnohé o sobě samém.

Majda – SŠ Nový Zéland (1)

Majda – SŠ na Novém Zélandu