Milan_stredni_skola_anglie

S nápadem přišli rodiče

S nápadem vyrazit studovat do zahraničí přišli rodiče. Zaujalo mě to a nakonec jsem do toho tedy šel.

Za svou cílovou destinaci jsem si zvolil Anglii, protože má v oblasti vzdělání velmi zvučné jméno ve světě. Přitom anglicky jsem uměl spíš podprůměrně. Naštěstí jsem ale „ukecanej“ a nikdy jsem se nestyděl mluvit, což mi dost pomáhalo se vždycky nakonec nějak domluvit.

Spolupráce s Tutuki byla pecka. Vše mi zařídili dle dohody a já se tak bez starostí mohl vydat vstříc vzdělávacímu dobrodružství.

Euforie, krize a nakonec rovnováha

Zcela upřímně – po prvotní euforii přišla krize. Doslova peklo. Plno nových povinností, k tomu cizí země a cizí jazyk, to asi „zamává“ s každým. Za pár týdnů jsem se ale se vším srovnal. I když mi pořád chybí svíčková. Naštěstí mi tyto kulinářské stesky zahání zdejší obrovský výběr sladkostí, mezi kterými momentálně vede Reese’s.

Hodně aktivit i volného času

Škola je úplně jiná než v Česku. Hodina jednoho předmětu sestává ze dvou 45minutových period za sebou, takže ve třídě trávím vždy hodinu a půl v kuse. Učíme se z interaktivních tabulí a ke každému předmětu jsme dostali složku s potřebnými materiály. Zároveň máme přístup na školní internetové stránky, kde je probíraná látka dostupná online.

Překvapil mě velký výběr sportů a koníčků a také dostatek volného času. I když jeho množství se odvíjí hlavně od toho, kolik a jaké typy předmětů si zapíšu. Ze školy se pak snadno může stát „full-time job“. Sice vždy záleží hlavně na osobnosti, ale i tak myslím, že když se člověk průběžně připravuje a učí, tak si z pobytu jednoduše udělá fajn prázdniny.

reference_milan_brockenhurst

Život vzhůru nohama, ale stojí to za to

Pobyt v zahraničí je hodně těžký. Ale vím, že mě změní k lepšímu, protože získám zážitky, znalosti a zkušenosti, ke kterým bych se asi jinak vůbec nepřiblížil. Proto bych rád vzkázal všem, kdo o této příležitosti uvažují, ať neváhají. Pokud můžete, jeďte, objevujte, roztáhněte křídla a zkuste si to na vlastní kůži. Žádná země, škola či třeba rodina není stejná, ale ten jedinečný pocit úspěchu a něčeho nového je úžasný vždy a všude.

Milan, střední škola v Anglii

Milan – SŠ v Anglii