reference_peter_spanelsko

Vyhrálo Španělsko

Svým plánem vyrazit na zahraniční pobyt jsem napodobil starší sestru, která se také vydala do světa nasbírat zkušenosti a zlepšit jazyk. A rodiče mě v tom, stejně jako ji, bez výhrad podpořili. Skvělého přístupu jsem se dočkal i ve vaší agentuře. Domluva s vámi byla naprosto bezproblémová a rychlá.

Od začátku jsem věděl, že chci do anglicky nebo španělsky mluvící země. Oba tyto jazyky totiž studuji. Nakonec z mnoha důvodů vyhrálo Španělsko. Myslím si, že jde o jeden z nejkrásnějších států na světě. Má bohatou kulturu a hlavně: po celý rok teplé počasí.

Navíc mi došlo, že anglicky už umím docela obstojně, takže by stálo za to soustředit se právě na španělštinu. A hned první dny mi ukázaly, že to byla správná volba. I když jsem se španělsky učil zhruba 5 let, na místě jsem zjistil, že neznám základní fráze…

Domov číslo dva

Příjezd do rodiny a první dny ve škole byly velice náročné, ale s přibývajícími týdny narůstá i klid a pocit, že jsem tady doma. Snažím se být otevřený a mluvit s ostatními – a to bych doporučil každému, kdo začne žít v cizině. Je to ta nejlepší cesta, jak si najít super kamarády a „zapadnout“.

peter_family_arrival

Méně náročné učivo

Španělština sice nebyla má silná stránka, ale ani tak mi škola nedělala a nedělá problémy. Učím se podobné věci jako u nás, ale v daleko menším rozsahu. Také je zde možnost vybrat si ze dvou oborů – vědecká větev obsahuje kromě dalších předmětů chemii, fyziku a biologii, humanitně zaměřené studium se mimo jiného soustředí na literaturu, ekonomii a historii.

Jde o víc než jen o cizí jazyk

Už teď si uvědomuji, co všechno mi tato cesta dala. Samozřejmě, že jsem si zlepšil španělštinu a poznal novou kulturu, ale to pro mě není největší přínos. Mnohem víc si vážím příležitosti oprostit se od „staré identity“. Ujasnil jsem si své priority a osamostatnil se. Mám tady úplnou svobodu, tak jsem se také naučil, jak zacházet s časem a penězi. A vlastně i sám se sebou.

A všechno tohle „poznání“ bych přál každému mladému člověku. Ale pozor – jděte do toho pouze v případě, že si odjezd do zahraničí skutečně přejete a nebojíte se nových zážitků. Protože ty nemusí být vždy jen příjemné. Ale rozhodně stojí za to!

Peter, střední škola ve Španělsku

Peter – SŠ ve Španělsku