reference_high_school_UK

Anglie je moje srdcovka

Miluju cestování, takže mé přání vydat se do světa za poznáním a studiem zároveň vyplynulo zcela přirozeně. Úvaha vypadala asi takto: „Chci cestovat, ale mám školní povinnosti – jak to skloubit? Přece na středoškolském pobytu v zahraničí!“

Rodiče mě podpořili, protože vědí, co pro mě cestování znamená. Že mě to naplňuje ze všeho nejvíc. Jsem jim za to vděčná a vracím jim to tak, že se chovám rozumně a používám mozek. Nemusí se tak o mě bát a jen se vždy těší na to, až jim povykládám o všech zážitcích.

Co se týče cílové destinace, měla jsem jasno okamžitě. V Anglii v té době žilo hodně mých přátel z Prahy, a tak mi připadalo fajn sejít se s nimi v úplně jiném prostředí. Navíc mám k této zemi blízko i tak celkově. Vyhovuje mi zvyky, přírodou, počasím, lidmi… V budoucnu bych tam ráda nějaký čas i žila a tenhle krátký pobyt mou touhu ještě podpořil.

Konečně mohu plynule mluvit anglicky (a bez trémy)

Před odjezdem jsem angličtinu ovládala tak, že jsem byla schopna vést příjemnou konverzaci. Ale měla jsem problém s trémou. Bála jsem se povídat něco plynule, protože mi na to nestačila slovní zásoba. Zkrátka jsem necítila jistotu, že se budu umět vyjádřit, jak potřebuji, a to mě v mluvení dost svazovalo.

Při studiu v Anglii jsem se ale perfektně rozmluvila, protože jsem byla angličtinou obklopená na každém kroku. Teď mluvím bez trémy a dokážu se bavit na téměř jakékoliv téma hodiny a hodiny.

zazitky_rebecca_high_school_uk

Tutuki = jistota

Na Tutuki je spolehnutí, příprava mé cesty tak proběhla hladce a v naprosté pohodě. Dřív by mě ani nenapadlo, jak může být zařizování tak velké věci snadné. Ale když vám s ní pomáhá někdo, kdo opravdu umí a ví, je to radost a ne starost. Celkově bylo příjemné vědět, že se mám na koho obrátit, a to nejen při plánování pobytu, ale i v jeho průběhu.

Do školy jsem se těšila

Chvilku mi trvalo, než jsem se na místě rozkoukala. Proto jsem se nejprve bavila pouze s jednou Slovenkou. Většinu času jsem ale trávila poznáváním města a okolí. Ale nevadilo mi, že jsem sama, ráda jsem si tak srovnávala myšlenky. Po nějaké době, až jsme se všichni ve třídě navzájem „oťukali“, se okruh mých přátel a známých značně rozšířil.

Ve škole mě to nadchlo, a to opravdu nepřeháním. Vše krásně funguje, máte spoustu možností, všichni se snaží, aby se předmět, který jste si vybrali, stal vaším největším koníčkem. Nikdy bych nevěřila, že můžu mít ráda chemii! Rozhodně zde nenarazíte na žádnou demotivaci, na výuku se těšíte, protože se nemůžete dočkat, až zas zjistíte něco nového.

Co si odnáším? Zážitky, inspiraci, zkušenosti a spoustu dalšího

Když se mě někdo zeptá, co mi studijní pobyt v cizině dal, spouštím lavinu – je toho tolik! Pro představu uvedu alespoň pár přínosů. Tím největším je asi to, že jsem se naučila učit. Dále hromada zážitků, přátelé ze všech koutů světa, množství inspirace a nových poznatků, a to včetně zajímavých rad do života od dočasné (host) mámy.

Hned bych se do Anglie vrátila. 🙂 A tím pádem studium doporučuji každému. Pokud máte třeba jen sebemenší možnost vyrazit do zahraničí, neváhejte. Získáte nenahraditelné zážitky a zkušenosti. A to jsou „věci“ k nezaplacení.

Rebecca – SŠ v Anglii
3 (60%) 2 votes