Už jste slyšeli o Tongariro Crossing? Traduje se, že je to nejen nejlepší jednodenní túra na Novém Zélandu, ale dokonce patří i mezi TOP treky v celosvětovém měřítku. Pokud tedy milujete horské výšlapy a jste navíc fanoušci J. R. Tolkiena, tak si ho nenechte ujít. Tato téměř 20kilometrová cesta vás provede fascinující krajinou Mordoru.

Tongariro Alpine Crossing

Chcete vidět a zažít jedno z největších lákadel Nového Zélandu? Pak se určitě vydejte na jednodenní výšlap Tongariro Alpine Crossing. Trek, který je naprosto zaslouženě řazen mezi nejkrásnější a nejoblíbenější treky nejen v zemi, ale na celém světě.

Provede vás alpskou sopečnou krajinou, jež je úžasně zformovaná vulkanickou činností. Cestou vás ohromí staré lávové proudy, kouřící průduchy, studené horské prameny, ledovcová údolí, smaragdová jezera či naprosto famózní výhledy do okolí.

Stejně tak vás nepochybně uchvátí i pohled na do výšky se tyčící aktivní sopky Mount Ngauruhoe a Mount Tongariro, které jsou společně s Mount Ruapeh součástí nejstaršího národního parku na Novém Zélandu. Jen během 20. století zde proběhlo 45 erupcí, kdy poslední z nich byla zaznamenána v roce 1977.

Národní park Tongariro byl vyhlášen v roce 1894 a od roku 1990 je pro svůj přírodní, duchovní i kulturní význam zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Zdroj: https://www.lovetaupo.com/en/scenic-attractions/tongariro-alpine-crossing/?filter-location=taupo-town

Po stopách Pána prstenu

Patříte mezi fanoušky filmové trilogie Pán prstenu od spisovatele J. R. Tolkiena? Potom o to větším lákadlem pro vás tato přibližně 8hodinová túra bude. Právě tady totiž budete mít jedinečnou možnost procházet se po krajině Mordoru a Horu osudu (Mount Ngauruhoe) mít doslova na dosah ruky.

Naši studenti, kteří nabírají vědomosti a zkušenosti na střední škole Taupo-nui-a-Tia College, si trek parádně užili. Byli nadšení a vy jistě budete taky. 🙂

 

Tongariro Alpine Crossing

Připravte se na dlouhý a náročný den

Výšlap Tongariro Alpine Crossing je bez sebemenších pochyb úžasný zážitek, na který budete s radostí vzpomínat po celý život. Je však potřeba nepodcenit vysokohorské prostředí a adekvátně tomu přizpůsobit přípravu, stejně jako i svou kondici.

Délka a náročnost túry

Tongariro Alpine Crossing je středně náročný trek o délce 19,4 kilometru s celkovým převýšením cca 800 metrů. Jedná se o jednosměrnou trasu, na které běžně během 7–8 hodin vystoupáte do výšky 1886 m n. m. Záleží ale na fyzické kondici každého jedince, ročním období, počasí a zvoleném tempu chůze.

 • V pohodovém tempu vám trek zabere přibližně 8 hodin a ještě cestou nasbíráte spoustu úžasných fotek. 😉
 • Pokud jste ve skvělé kondici a horské výšlapy jsou pro vás téměř denním chlebem, tak celou trasu stihnete projít za 5–6 hodin.
 • Pomalejší jedinci by naopak měli počítat s 9–10 hodinami strávenými na cestě.

Vyrážet byste tedy měli nejpozději mezi 8. a 9. hodinou ranní. Ideálně i dříve, abyste si celou trasu maximálně užili a stihli ji projít včas.

 

Tongariro Alpine Crossing

Jednotlivé úseky trasy

1. Z údolí Mangatepōpō Valley k vodopádu Soda Springs Falls

Doba chůze: 1–1,5 hodiny

Čeká vás pozvolné stoupání po upravené pěšině nebo dřevěném chodníku. Cestou si užijete procházku po měsíční krajině a výhled na horu Mount Ngauruhoe, jež posloužila jako předloha pro Horu osudu z Pána prstenu.

Na konci úseku vás krátká odbočka zavede k vodopádu Soda Springs Falls (cca 15 minut tam a zpět).

 

2. Výstup na South Crater

Doba chůze: 1 hodinu

Po návratu k odbočce se připravte na stoupání po schodech a upraveném chodníku do South Crater (Jižní kráter), který slouží jako odvodňovací pánev okolních sopek.

Toto stoupání, jež následně pokračuje do Red Crater (Červený kráter), se nazývá Ďáblovo schodiště a prochází několika lávovými poli. Červená barva a charakter krajiny vám budou nejspíše připomínat rudou planetu. 🙂

 

Výšlap na Mount Ngauruhoe

Pokud jste milovníci Pána prstenu, určitě budete chtít zdolat také Horu osudu neboli Mount Ngauruhoe (2 291 m n. m.) známou též jako Mt Doom. V tom případě si přičtěte k celé trase další 3 hodiny.

Cesta nahoru vede od rozcestníku v Jižním kráteru (South Crater). Dále není značená. Držte se skalnatého hřebene, ale dávejte pozor na uvolněné kameny.

 

3. Výstup ze South Crater do Red Crater

Doba chůze: 1 hodinu

Po průchodu Jižního kráteru (South Crater) vás čeká poslední prudký výstup na vrchol Červeného kráteru (Red Crater), což je nejvyšší bod celého treku (1886 m n. m.).

Tento strmý výšlap vzhůru vám nabídne fantastické výhledy do údolí Oturere, na horské pásmo Kaimanawa a na dechberoucí Smaragdová jezírka (Emerald Lakes).

 

4. Sestup k Emerald Lakes

Doba chůze: 15–20 minut

Technicky nejnáročnější úsek trasy vede z Červeného kráteru (Red Crater) k tyrkysově-smaragdovým jezírkům Emerald Lakes. Čeká vás prudší svah se spoustou suti a volných kamenů, což může být dost nepříjemné. Buďte při sestupu opatrní.

Tato tři jezera zaplnila prohlubně, jež vznikly po explozi sopky. Za jejich úchvatné smaragdově zelené zbarvení mohou minerály z termální oblasti Červeného kráteru.

 

Tongariro Alpine Crossing – Emerald Lakes

 

5. Od Emerald Lakes ke Ketetahi Hut

Doba chůze: 1,5–2 hodiny

Zatímco trasa Great Walk zde pokračuje doprava, Tongariro Alpine Crossing vede dále přes Centrální kráter (Central Crater) k Modrému jezeru (Blue Lake), jež je pro Maory posvátné.

Stezka se poté ubírá kolem Severního kráteru (North Crater) dolů až k chatě Ketetahi Hut, která se nachází na severních svazích hory Tongariro poblíž horkých pramenů Ketetahi Hot Springs. Chata slouží už jen jako úkryt.

 

6. Od Ketetahi Hut na parkoviště Ketetahi

Doba chůze: 1,5–2 hodiny

V závěrečné části trasy vás čeká sestup dolů přes travnaté plochy. Stezka tady křižuje koryto možného lávového proudu. Proto tento úsek rychle projděte.

Cestou minete již zmíněné horké prameny Ketetahi Hot Springs, ke kterým vede krátká odbočka. Ke konci trasy se ponoříte do lesa, skrz který dojdete až k parkovišti Ketetahi, odkud jezdí shuttle busy.

Tip: Podél celé trasy jsou po cca 1,5hodinových úsecích umístěny toalety.

 

Tongariro Alpine Crossing (6)

Zdroj: https://www.lovetaupo.com/en/scenic-attractions/tongariro-alpine-crossing/?filter-location=taupo-town

Jak se na trek připravit 

Zkušený turista moc dobře ví, že dostatek vody a jídla, kvalitní treková obuv a funkční oblečení jsou naprostý základ. Neméně důležité je ale také zjistit si předem aktuální informace o počasí.

Ve vysokohorském terénu se často a velmi rychle mění povětrnostní podmínky. Než tedy vyrazíte na cestu, informujte se v návštěvnickém centru v Taupo nebo Tauranga, jaká je aktuální předpověď počasí. Na Novém Zélandu vás i za zdánlivě slunečného dne může během chvíle zastihnout déšť či silný vítr. Nezapomeňte si tedy kromě opalovacího krému a slunečních brýli přibalit i teplé oblečení a pláštěnku.

Doporučené vybavení:

 • Dostatečná zásoba vody (3–4 litry vody na osobu)
 • Jídlo na celý den
 • Pevná treková obuv
 • Svrchní nepromokavé oblečení
 • Trekingové hole
 • Krém na opalování
 • Sluneční brýle
 • Pokrývka hlavy
 • Lékárnička

Tongariro Alpine Crossing (5)

Kdy je ideální čas vyrazit

Přemýšlíte, kdy nejlépe podniknout túru Tongariro Alpine Crossing? Jistě je vám naprosto jasné, že v letních měsících můžete očekávat jiné podmínky než v zimě. Proto je nutné si pro trek zvolit vhodné roční období s přihlédnutím k vaší fyzické kondici i zkušenostem s vysokohorskými výšlapy.

Letní sezóna

 • Pro alpský přechod trvá letní sezóna od konce října do dubna.
 • Cesta vám v tomto období zabere cca 7–8 hodin.
 • Základem je dostatek pitné vody, dobré oblečení, vhodná obuv, opalovací krém a pokrývka hlavy.

Zimní sezóna

 • Pro alpský přechod je zimní sezóna od května do konce října.
 • Cesta vám v tomto období zabere cca 9 hodin.
 • Přes zimu očekávejte teploty pod nulou, sníh a led. Hrozí lavinové nebezpečí.
 • Základem je, kromě vody a jídla, funkční teplé oblečení, vhodná obuv, mačky a cepíny.
 • Pokud nemáte dostatečné dovednosti, zkušenosti nebo výbavu, vydejte se na trek raději v letní sezóně.
 • Jestliže ho chcete i tak zažít v zimě a užít si zasněženou alpskou krajinu, vyhledejte zkušeného průvodce.

Informace o dopravě

Autem

Parkoviště na začátku stezky (konec silnice Mangatepōpō Road) je během léta omezeno limitem na pouhé 4 hodiny. Využijete ho tedy spíše jen, když vyrazíte na kratší výšlapy do okolí.

Pokud chcete na Tongariro Alpine Crossing, vydejte se na parkoviště ve vesničce National Park. Odtud vyrážejí shuttle busy, které vás odvezou na začátek trasy.

Shuttle busem

Jelikož se jedná o jednosměrný trek, doporučujeme využít shuttle bus. Nezapomeňte si jej ale zarezervovat předem. Jízdenky můžete objednat online a stojí cca 40 NZD.

V ceně máte odvoz na začátek trasy (konec silnice Mangatepōpō Road) a vyzvednutí na konci trasy (začátek silnice Ketetahi Road).

 

Namlsali jsme vás? 😉

Už kupujete letenky, balíte kufry, vybavení do hor a vyrážíte za nezapomenutelným dobrodružstvím na druhý konec světa? Nebudete litovat! Obzvláště, když na Novém Zélandu zakotvíte na delší čas a propojíte svůj pobyt se studiem.

 

Tongariro Alpine Crossing (2)

Naši studenti se vydali na Tongariro Alpine Crossing. Poznejte i vy nejkrásnější trek na Novém Zélandu