Přehled opatření

Všichni jsme v izolaci doma, a tak cestujeme maximálně prstem na mapě. Nebo alespoň sníme. A u toho pečlivě sledujeme, jak se s koronavirem perou země, do kterých posíláme své studenty na střední školy. Upřímně si zatím nedovedeme představit, že hranice zůstanou zavřené. Pro nás jsou cesty po světě základní svobodou. Přináší poznání, otevírají obzory i možnosti. Pevně věříme, že se dříve anebo později budeme moci ke všemu zase vrátit.

Mezitím nezbývá než sledovat, co se děje jinde.

Kanada

Kanada se uzavřela světu 18. 3. 2020. Původně na jeden měsíc, ale opatření bude pravděpodobně prodlouženo. Working Holiday víza, Young Professional, RO i Co-op víza jsou momentálně zastavena. Ti, kteří víza již podali, se musí obrnit trpělivostí, protože celý proces schvalování se protáhne.

Kanada vpouští do země ty, kteří mají platná studentská víza. To je skvělá zpráva pro ty z vás, kteří máte svůj studijní pobyt v Kanadě již naplánovaný. Musíme tedy jen počkat, až se otevřou české hranice. Nově příchozí musí projít 14 denní karanténou.

Školy jsou v Kanadě již také zavřené. Spousta našich studentů se rozhodla zůstat a přečkat tuto akutní fázi na místě. Účastní se online výuky a mimoškolní čas tráví se svou hostitelskou rodinou.

Aktuální informace sledujte na webových stránkách kanadské vlády.

USA

V USA se vše zpřísňuje zhruba od 13. 3. 2020. Všechny federální státy si samy řídí karanténní nařízení. V pondělí 16. 3. 2020 se v Americe zavřelo 64 000 škol ve 33 státech. Všichni naši středoškolští studenti, kteří byli v USA pod J1 vízem, jsou již doma.

Aktuální informace sledujte na stránkách: Centres for Deseas Control and Prevention.

Austrálie

Austrálie uzavřela své hranice 20. 3. 2020. Volný pohyb osob byl omezen. Nyní jsou otevřené pouze supermarkety, čerpací stanice, lékárny, obchody s alkoholem, maloobchodní prodejny, kadeřnictví, nákladní doprava a logistika, donášky domů a banky. Ti, kteří jsou v Austrálii na studentská víza, mohou výjimečně pracovat 40 hodin týdně (místo obvykle povolených 20 hodin) v supermarketech, domovech pro seniory nebo pokud pracují jako zdravotníci. Novinky z Austrálie můžete sledovat také na našem webu: tutuki-australie.cz.

Oficiální informace pak najdete na stránkách imigračního úřadu nebo na stránkách australského premiéra Scotta Morrisona.

Anglie

20. 3. 2020 nařizuje Boris Johnson uzavření všech restaurací, posiloven, divadel, kin a ostatních kulturních provozoven. 24. 3. 2020 vláda pokračuje ve zpřísňování opatření. Lidé by měli zůstat po dobu 3 týdnů v domácí izolaci. Vycházet mohou pouze na nákup, cesty do práce, jednu sportovní aktivitu denně, nebo pokud pečují o své blízké. Veškeré shromažďování je zakázané, kromě pohřbů. Mnoho kategorií obchodů muselo být zavřeno. Všechny školy jsou také až do odvolání zavřeny. Více informací na webu gov.uk.

Španělsko

22. 3. 2020 Španělsko omezilo vstup cizinců na své území. 26. 3. 2020 byly uzavřeny všechny hotely. Den poté se uzavřely všechny firmy, kromě těch, které zajišťují strategické sektory nutné pro chod státu – distribuce a prodej potravin, farmacie, energetika, vodohospodářství a bezpečnost.

Německo

Německo 13. 3. 2020 uzavřelo své školy, odložilo začátek trimestrů a zakázalo návštěvy v pečovatelských domovech. 15. 3. došlo k uzavření hranic. 22. 3. 2020 došlo k omezení volného pohybu osob. Lidé mohou opouštět svá obydlí pouze pokud musí docházet do práce, kvůli sportu nebo nákupu potravin. Na veřejnosti se mohou pohybovat ve skupině maximálně dvou lidí.

Covid 19 ve světě