Dalším z novozélandských pokladů, které určitě stojí za objevení a prozkoumání, je město Whakatāne (čtěte Fakatani), jež je srdcem Eastern Bay of Plenty na Severním ostrově Nového Zélandu. Díky své rozmanitosti zcela zaslouženě patří k nejkrásnějším oblastem této pozoruhodné země.

Whakatane – pobřeží

Překrásné nekonečné pobřeží táhnoucí se v délce přes 54 kilometrů, nádherné pláže, nedotčené prastaré lesy, úžasné výhledy, dechberoucí krajina a téměř vždy slunné počasí doslova vybízí k toulkám zdejší přírodou nebo k odpočinku.

Whakatane – pobřeží

Whakatāne se navíc pyšní bohatou maorskou historií a je skvělým místem pro nezapomenutelné kulturní zážitky. Místní Maorové věří, že Nový Zéland poprvé objevil před více než 1000 lety Tiwakawaka, jenž usadil svůj lid právě na území Whakatāne. Žije zde přes 37 tisíc lidí, přičemž 40 % z nich jsou Maorové. Maorská kultura je tak znát na každém kroku.

K tomu všemu si přičtěte přátelskou a uvolněnou atmosféru, vzácné a velmi plaché ptáky kiwi jen kousek od centra města a nejkrásnější pláž Nového Zélandu. Garantujeme vám, že jakmile sem zavítáte, budete chtít zůstat co nejdéle to jen půjde. 😉

Whakatane (1)

Co tedy rozhodně musíte navštívit, vidět a zažít ve Whakatāne?

Te Ana o Muriwai (Muriwai’s Cave) 

Jeskyně Te Ana o Muriwai neboli Muriwai’s Cave je jedním z nejposvátnějších a historicky nejvýznamnějších míst v oblasti Whakatāne. Tato mělká, částečně zřícená jeskyně byla domovem Muriwai, slavné věštkyně a sestry Toroa.

Te Ana o Muriwai (Muriwai's Cave) – Whakatane

Zdroj: www.whakatane.com

Spolu s vodopády Te Wairere Waterfall (Wairere Falls) a skálou Te Toka o Irakewa (Irakewa Rock) v ústí řeky byla jedním ze tří orientačních bodů, které měl Toroa podle svého otce Irakewa hledat, když s kánoí Mataatua dorazil do Kākahoroa (Whakatāne).

Přáním Irakewa bylo, aby jeho dcera Muriwai toto místo obsadila. Podél pobřeží máte možnost vidět místa připomínající historii raného osídlení.

Vchod do jeskyně lemují řezby sourozenců. Kdysi se do ní vešlo až šedesát lidí a sahala 122 metrů do svahu. Dodnes je zasvěcena památce Murawai a zůstává jejím vlastnictvím.

Projděte se po Ngā Tapuwae o Toi Trail

Jestli chcete poznat pravou podstatu Whakatāne, vydejte se na pěší stezku Ngā Tapuwae o Toi Trail. Provede vás místy s velkým historickým významem, skvostnými původními lesy i velkolepými porosty pohutukawa (železnec ztepilý).

Ngā Tapuwae o Toi Trail – Whakatane

Zavede vás na místa, odkud si budete vychutnávat nepřekonatelné výhledy na pobřeží, ostrov Moutohorā, sopečné vrcholky Whakaari nebo horu Mount Tarawera, která se tyčí do výšky ve vnitrozemí.

Ngā Tapuwae o Toi Trail – Whakatane

Ngā Tapuwae o Toi Trail (1)

Stezka je přístupná každému bez ohledu na fyzickou kondici a vede skrz 3 hlavní přírodní rezervace: Kohi Point Scenic Reserve, Ōhope Scenic Reserve a Mokorua Scenic Reserve.

Celý okruh má 16 kilometrů a zabere vám přibližně 5 až 7 hodin. Můžete ho ale absolvovat i po kratších úsecích. Pokud se rozhodnete pro celý okruh, doporučujeme jít ve směru hodinových ručiček. V opačném směru je trasa mnohem náročnější.

Ngā Tapuwae o Toi Trail 2

Ngā Tapuwae o Toi Trail – Whakatane

Nedotčená divoká příroda na Moutohorā

Moutohorā neboli Whale Island (Velrybí ostrov) je jednou z nejchráněnějších přírodních rezervací v zemi. Je totiž domovem mnoha vzácných a ohrožených rostlin, ptáků a plazů na Novém Zélandu.

Během posledních 50 let zde ochránci přírody usilovně pracovali na vytvoření útočiště bez jakýchkoli škůdců, aby zajistili bezpečný domov pro ptáky kiwi, buřňáky šedočelé, sedlovce, modré tučňáky, plazy tuatara a tuleně kožešinové. Ostrov Moutohorā je perfektní ukázkou, čeho lze dosáhnout soustředěným úsilím vynaloženým na zajištění ochrany a zachování ohrožených zvířat a rostlin.

Moutohorā (Whale Island) – Whakatane

Právě tady máte jedinečnou příležitost vidět divokou přírodu Nového Zélandu tak, jak ji příroda sama zamýšlela. Můžete navštívit zdejší kolonii tuleňů, spatřit delfíny, malé modré tučňáky nebo si vykopat vlastní bazén s horkým geotermálním pramenem na pláži Onepū (Sulphur Bay).

Na toto překrásné místo se dostanete buď lodí, nebo na kánoích. Na ostrov je však omezený přístup. Povolení přistát na ostrově mají pouze tři provozovatelé cestovního ruchu a prohlídky jsou omezeny na malé skupiny lidí. Je tudíž nutná rezervace předem.

Všichni návštěvníci musí při návštěvě ostrova dodržovat přísná pravidla biologické bezpečnosti.

Pozorujte kiwi v Ōhope Scenic Reserve

K Novému Zélandu samozřejmě neodmyslitelně patří pták kiwi, jež je národním symbolem této úchvatné země. Zahlédnout ho ale není úplně snadné, protože se řadí mezi ohrožené druhy a je velmi plachý. Proto vás jistě potěší, že rezervace Ōhope Scenic Reserve je domovem více než 300 ptáků kiwi a mnoha dalších původních divokých zvířat, která zde můžete pozorovat.

Ōhope Scenic Reserve – kiwi

Je až neuvěřitelné mít tak velkou populaci kiwi jen malý kousek od centra města. Není tedy divu, že se Whakatāne hrdě pyšní označením „Kiwi Capital of the World™“.

Za tímto úspěchem stojí komunitní charitativní organizace Whakatāne Kiwi Trust, která usilovně propaguje ochranu ptáků kiwi a dalších druhů v oblasti Whakatāne.

V Ōhope Scenic Reserve se kromě pozorování kiwi můžete vypravit také na procházku po některé z mnoha pěších stezek, které vás provedou touto nádhernou přírodní a duchovně významnou rezervací.

Nejoblíbenější pláž Ōhope Beach 

Chcete si na chvíli odpočinout a nabrat síly? Pak určitě navštivte nejlepší a nejoblíbenější pláž Nového Zélandu. Ōhope Beach je úžasná 11kilometrová pláž s bílým pískem, která patří mezi 10 nejlepších pláží v jižním Pacifiku. Je tudíž naprosto zřejmé, že se jedná o další must-see, které nesmíte vynechat. 😉

Ōhope Beach – Whakatane

Je dokonalým místem pro příjemný odpočinek, paddle boarding, plavání v jemných vlnách, piknik či spoustu jiných aktivit. Navíc vám nabídne skvělý výhled na Moutohorā (Whale Island), sopku Whakaari (White Island) a rozsáhlé pobřeží East Cape.

Whakatane

Nevyzpytatelná Whakaari

Whakaari neboli White Island je aktivní mořská sopka, která přitahuje návštěvníky z celého světa už po mnoho let. Pohled na ni je doslova fascinující a nabízí nezapomenutelné zážitky, které jen tak někde nezažijete. Je však zároveň také nevyzpytatelná a krutá.

Whakaari (White Island) – Whakatane

Dříve se na Whakaari pořádaly organizované výpravy, díky kterým jste se mohli opravdu zblízka podívat do kráteru této činné sopečné krásky. V důsledku tragické události na konci roku 2019, kdy došlo k erupci ve chvíli, když u kráteru byla výprava turistů, již nejsou k dispozici žádné pozemní prohlídky ostrova.

Nesmutněte. Pokud chcete vidět tuto sopečnou krasavici zblízka, máte možnost si zakoupit vyhlídkový let kolem ostrova a užít si dechberoucí pohled na Whakaari z ptačí perspektivy.

Příjemná procházka ve White Pine Bush Reserve

Asi 20 kilometrů jižně od Whakatāne se nachází White Pine Bush Reserve. Krásný les s mohutnými bílými borovicemi (kahikatea). Pod jejich korunami vás provede krátká a nenáročná pěší stezka, ze které můžete pozorovat ptáky a užívat si jejich zpěv a naprostý klid. Mnoho dalších lidí tady nepotkáte. 🙂

Ze stezky je mimo jiné vidět i potůček a malý vodopád, kde můžete zahlédnout rybičky, úhoře nebo sladkovodní krabi.

Celý okruh je dlouhý 1,6 kilometru a zabere vám asi 30 minut.

Odpočiňte si v Awakeri Hot Springs

Nedaleko White Pine Bush Reserve je poklidný prázdninový park Awakeri Hot Springs, který vybízí k odpočinku. Navštivte ho a dopřejte si báječný relax v termálních minerálních bazénech vyhřátých na 37 až 39 °C a naberte síly na další putování.

Park má dokonalé umístění a je obklopen deštným pralesem, takže kromě odpočinku nabízí také spoustu příležitostí vyrazit do okolní přírody. Nedaleko jsou jezera, řeky, hory i kouzelné pláže na Bay of Plenty.

O to víc vás jistě potěší, že se v Awakeri Hot Springs můžete ubytovat a užít si prima dovolenou.

Whirinaki Te Pua-a-Tāne Conservation Park

Stále nejste nabažení a chcete vidět ještě víc? Potom se vydejte do majestátního Whirinaki Te Pua-a-Tāne Conservation Park a nasajte jeho fascinující historii. Patří mezi poslední prehistorické deštné pralesy na světě a je jedním z nejpozoruhodnějších a nejvýznamnějších novozélandských lesů. Věřte, že jakmile do něj vkročíte, ihned si jej zamilujete.

Tento prastarý les je domovem mnoha nádherných stromů, které se hrdě tyčí do nebe. Některé z nich údajně dosahují dokonce až do výšky 215 metrů a jsou staré 1000 let. Stejně tak zde můžete pozorovat divokou zvěř, včetně vzácných a ohrožených ptáků, sledovat zblízka novozélandskou flóru, zurčící řeky a vodopády a užívat si velkolepé scenérie, které vás ohromí.

Whirinaki Te Pua-a-Tāne Conservation Park se nachází jen necelé 2 hodiny jízdy od Whakatāne a je protkaný 155 kilometry různých stezek pro pěší i cyklisty, které vás touto dechberoucí nádherou provedou.

Chcete ještě víc? 😉 Něco málo přes hodinu jízdy odtud se rozprostírá všemi milovaná oblast Taupō, kde na vás čekají další úžasná místa a nezapomenutelné zážitky.

 

► Tip: Přečtěte si našeho průvodce po Taupō a objevte TOP místa v jeho okolí ››


Vydejte se s námi do Whakatane

Také vás Whakatāne a jeho úchvatné okolí okouzlilo? Nedivíme se. Je to opravdu překrásné místo s bohatou maorskou historií a skvostnou přírodou. Během naší služební cesty jsme měli tu čest se sem podívat a zažít ho na vlastní kůži. A vy s naší pomocí můžete také.

Whakatāne High School

Ve Whakatāne spolupracujeme se střední školou Whakatāne High School, která je skutečně skvělá. Líbí se nám její celkový přístup, styl výuky a vynikající učitelský sbor, který vede své studenty k odpovědnosti, respektu a úspěchu.

Whakatāne High School

Whakatāne High School

Whakatāne High School

Upřímně se ale nemůžeme rozhodnout, zda je lepší než střední škola Taupo-nui-a-Tia College v Taupō, protože jsou obě naprosto parádní. 😉

 

► Tip: Zjistěte vše o studiu na střední škole na Novém Zélandu ››

 

Pokud se tedy chcete vydat do Whakatāne, nebo Taupō, jsme tu pro vás a rádi vám pomůžeme splnit si sen. Studovat střední školu a žít na Novém Zélandu je totiž pecka.

 

Nový Zéland: Prozkoumejte nekonečné pobřeží a prastaré lesy v okolí Whakatāne