O tom, že je Nový Zéland úchvatná země plná dechberoucích přírodních krás, není sebemenších pochyb. Ať vyrazíte kamkoli, budete naprosto nadšení. Pokud ale hledáte tipy na TOP místa a zážitky, určitě se vydejte do srdce Severního ostrova, do všemi milované oblasti Taupō.

Taupo – Nový Zéland

Jakmile sem zavítáte, můžete si být jistí, že i vás okouzlí svými scenériemi a skvělou atmosférou. Doslova se vám vryje pod kůži, protože o úžasná místa a nezapomenutelné zážitky tady rozhodně není nouze.

V regionu Taupō najdete nádhernou a rozmanitou krajinu. Dominantou je největší novozélandské jezero Taupō, stejně jako nepřehlédnutelné a do výšky se hrdě tyčící sopečné unikáty, jež jsou umístěné v nadpozemské krajině národního parku Tongariro.

V okolí můžete mimo jiné prozkoumat také nádherné lesy, alpské pouště, zasněžené vrcholky hor, burácející vodopády nebo geotermální údolí s horkými prameny.

No jak říkáme, zdejší různorodost je až fascinující. 😉

Lake Taupō: největší novozélandské jezero

Jezero Taupō je díky své rozloze 616 kilometrů čtverečních, 193 kilometrů dlouhému pobřeží a hloubce až 186 metrů největším jezerem na Novém Zélandu. Rozprostírá se v kaldeře vulkánu v nadmořské výšce 356 metrů a přitékají do něj tři řeky – Waitahanui, Tongariro a Taupo-Tauranga. Jako jediná z něj odtéká řeka Waikato.

Lake Taupo – největší novozélandské jezero

Lake Taupō vzniklo přibližně před dvaceti šesti tisíci lety při mohutném výbuchu sopky. Ta tehdy vychrlila asi 24 kilometrů krychlových kamení, prachu a vulkanického bahna, což je asi 10× více, než kolik dohromady vyvrhly sopky Krakatoa a Svatá Helena.

Lake Taupo

U severovýchodního pobřeží jezera leží příjemné a poklidné město Taupo, které má sympatických 26 tisíc obyvatel.

Co podniknout u jezera Taupō?

Taupō patří mezi nejvyhledávanější dovolenkové destinace. Proto v okolí jezera najdete hned několik kempů, kde se můžete zabydlet a užívat si mnohé aktivity pro celé rodiny.

 

Piknik s rodinou a přáteli

Pokud si rádi dopřejete příjemný odpočinek v přírodě, využijte některý ze zdejších piknikových stolů. Užijete si prima posezení s přáteli či rodinou u něčeho dobrého, a navíc si při tom vychutnáte senzační panoramatický výhled na zasněžené sopečné vrcholky.

Společně se pak můžete vydat po upravené stezce na pohodovou procházku kolem jezera, nebo si užít vodní radovánky ve sladkovodním jezeře Taupō.

 

Výprava na kajaku za maorskou rytinou

Udělejte si výlet lodí nebo na kajaku do zátoky Mine Bay. Ukrývá se tam tajemná rytina, kterou do útesu vytesal umělecký kameník Matahi Whakatata-Brightwell. Je vysoká přes 10 metrů a zobrazuje maorského mořeplavce, který před více jak tisíci lety přivedl do oblasti Taupō kmeny Tuwharetoa a Te Arawa.

Rytina se stala ikonickou kulturní atrakcí regionu a jasnou ukázkou toho, že tradiční maorské znalosti a dovednosti se i nadále předávají z generace na generaci.

 

Procházka k Huka Falls

Stezkou podél východního břehu řeky Waikato (nejdelší řeka Nového Zélandu) se za necelou hodinu dostanete k Huka Fallsnejznámější novozélandský vodopád.

Huka Falls – nejznámější novozélandský vodopád

Dojděte až na lávku, která je přímo na vrcholu vodopádů. Odtud budete mít skvělou možnost pozorovat zblízka obrovskou sílu vody, která ji dokazuje hlasitým šlehnutím při dopadu do turbulentní tůně o více než 11 metrů níže.

Kolem vodopádů je několik skvělých vyhlídkových bodů, ze kterých si můžete užít jejich plnou nádheru a pořídit parádní fotky.

Huka Falls


Blue Spring – stezka Te Waihou Walkway

Dalším z míst, které rozhodně stojí za to vidět, je Blue Spring neboli Modrý pramen, jež je jedním z nejčistších zdrojů vody na světě.

Voda v něm je již více než 100 let přírodně filtrována, což vytváří nejen nádhernou tyrkysovou barvu, ale hlavně dokonale čistou a průzračnou vodu. Je tak moc čistá, že se rovnou stáčí do lahví a pokrývá cca 60 % balené vody na Novém Zélandu.

Blue Spring – jedním z nejčistších zdrojů vody na světě

V každém ročním období si pramen udržuje stálých 11 °C a voda v něm proudí rychlostí neuvěřitelných 9 240 galonů za minutu.

Pozor: V Blue Spring se nesmí koupat ani nijak tento unikátní pramen narušovat!

K Blue Spring vás dovede stezka Te Waihou Walkway, která se vine mokřady podél řeky Waihou, přes zvlněné pastviny, kolem malých vodopádů až k samotnému Modrému prameni. Je dlouhá asi 4,7 kilometrů jedním směrem a celý trail vám zabere přibližně 3 hodiny času.

stezka Te Waihou Walkway

Pokud se vám ale z jakéhokoli důvodu nechce moc chodit, můžete zaparkovat auto na parkovišti Leslie Road. Odsud k prameni dojdete za pouhých 15 minut.


Tongariro National Park

Národní park Tongariro je nejstarší národní park na Novém Zélandu. Navíc byl zcela zaslouženě oceněn dvojím statusem světového dědictví UNESCO – a to jak pro výjimečné přírodní vlastnosti, tak i pro svůj kulturní význam. Park je totiž velmi důležitým místem pro maorskou kulturu, jelikož zdejší sopky a jejich aktivita pro ně měla v minulosti posvátný význam.

Ikonická majestátní krajina a dechberoucí scenérie národního parku Tongariro přitahují dobrodruhy ze všech koutů světa a nabízí dokonalý únik do přírody.

Park se rozkládá na 80 000 hektarech a je velkolepou přehlídkou sopečných velikánů, nádherných smaragdových jezer, starých lávových proudů, kouřících kráterů a alpských zahrad.

Provede vás fascinující krajinou Mordoru

Milovníci trilogie Pána prstenů už určitě tuší… Ano, právě tady se natáčelo několik napínavých scén, jež zobrazují nebezpečnou a nevyzpytatelnou pouť Froda Pytlíka, který nesl onen prsten k Hoře osudu.

Tu ve filmovém hitu ztvárňuje sopka Mount Ngauruhoe, která společně s dalšími sopečnými velikány Mount Ruapehu a Mount Tongariro označuje jižní hranici vulkanické zóny Taupō.

Sopečná činnost zde započala před 2 miliony let a trvá dodnes. Ruapehu a Ngauruhoe jsou dvě nejaktivnější kompozitní sopky na světě, přičemž Ruapehu naposledy vybuchla v roce 2007 a Hora osudu (Ngauruhoe) v roce 1975.

Co zažít v Tongariro National Park

Národní park Tongariro nabízí spoustu aktivit, které zde můžete podniknout. Záleží jen na vašich preferencích, kondici, zkušenostech a dovednostech.

 

Tongariro Alpine Crossing

Vydat se můžete třeba na nejoblíbenější a nejkrásnější jednodenní trek na Novém Zélandu – Tongariro Alpine Crossing. Pokud milujete horské výšlapy a trilogii Pána prstenů, nenechte si ho ujít. Během 20kilometrové trasy vás provede alpskou sopečnou krajinou, jež je úžasně zformovaná vulkanickou činností.

Tongariro Alpine Crossing – Nový Zéland

 

► Tip: Láká vás to? Potom se připravte na dlouhý a náročný den. Přečtěte si náš článek ››, kde se dozvíte o Tongariro Alpine Crossing vše, co potřebujete vědět.

 

Vícedenní treky

Dáváte přednost spíše vícedenním výšlapům? Pak můžete zvolit čtyřdenní okruh Northern Circuit – ohromující vysokohorskou procházku, která obepíná sopku Mount Ngauruhoe a má téměř 45 kilometrů.

Nebo vyrazte na šestidenní trať Round the Mountain o délce 66 kilometrů. Tato trasa vás provede ikonickou sopečnou krajinou kolem hory Ruapehu, kde se na celé dny ponoříte do tiché krásy této oblasti.

Než se vydáte do národního parku Tongariro, zkontrolujte v návštěvnickém centru Department of Conservation aktuální informace o počasí, podmínky na trati a vulkanickou aktivitu – Volcanic Risk Information.

Naučné stezky

Série krátkých naučných stezek kolem dolních svahů národního parku Tongariro vás zavede do různých biotopických domovů fascinující a rozmanité původní flory a fauny. Je to skvělá příležitost, jak poznat zvláštní místa a jejich příběhy.

Ideální je začít ve vesnici Whakapapa, kde je i návštěvnické centrum národního parku.

 

Vodopády

Libujete si ve vodopádech a nesmíte nikdy žádný vynechat? V národním parku Tongariro jich najdete hned několik:

  • Taranaki Falls – nádherná 6kilometrová procházka vás zavede ke skvostným výhledům na hory a kaskádové vodopády Taranaki Falls.
  • Waitonga Falls – nejvyšší vodopád národního parku Tongariro (39 metrů). Vede k němu 4kilometrová trať, která prochází horským bukovým lesem a lesem kaikawaka.
  • Tawhai Falls – po krátké procházce se dostanete k vyhlídce na krásné vodopády, jež padají přes okraj prastarého lávového proudu. Jestli vám bude připadat povědomé, tak proto, že je to místo Glumova jezírka, kde v Pánu prstenů lovil ryby.

Lyžování na Mount Ruapehu

Pokud patříte mezi vyznavače zimních sportů, pak budete jistě nadšení z lyžování na stále aktivním vulkánu Mount Ruapehu (2 797 metrů), který je zároveň nejvyšším vrcholem Severního ostrova. Zdejší plně vybavená lyžařská střediska Whakapapa, Turoa a Tukino jsou největší lyžařskou oblastí Nového Zélandu.

No řekněte, kde jinde na světě se vám poštěstí lyžovat na aktivním vulkánu ve výšce 2 300 metrů nad mořem. 😉


Wairakei Terraces

Při prozkoumávání místních krás a užívání si nespočtu báječných zážitků nezapomínejte také na odpočinek. Perfektním místem pro něj jsou horké termální bazény Wairakei Terraces.

Termální bazény Wairakei Terraces – Nový Zéland

Geotermální vody mají prý léčivé účinky a jsou bohaté na minerály. Tak proč toho nevyužít a nenechat si prohřát tělo a uvolnit jej třeba právě v takovém přírodním křemičitém bazénu plném horké vody.


Orakei Korako Geothermal Park

Orakei Korako je park s nejaktivnějšími gejzíry ze všech geotermálních parků na Novém Zélandu. V naprosto parádním areálu probublává 23 aktivních přírodních gejzírů a všude kolem to hraje zářivými barvami.

Orakei Korako Geothermal Park

Orakei Korako Geothermal Park

Prozkoumejte i vy tento sopečný svět tryskajících gejzírů, horkých pramenů, bublajících bahenních jezírek a jedny z největších a nejúžasnějších křemenných teras na světě.

Geotermální park Orakei Korako je pouhých 25 minut jízdy od Taupō, což je cca na půl cesty od města Rotorua.

Tip: Zjistěte, co můžete vidět a zažít v Rotorua ››

Orakei Korako Geothermal Park

Vstupné pro dospělé je 47 NZD, pro děti od 8 do 16 let stojí 21 NZD a děti mladší 8 let mají vstup zdarma. Ceny vstupného zahrnují plavbu trajektem do a z atrakce, vstup do údolí a jeskyně. Trajekt jezdí na požádání každé ráno od 8:00 a poslední plavby odjíždějí v 16:00.

Orakei Korako Geothermal Park


Chcete se také vydat do Taupō?

Oblast Taupō doslova překypuje úchvatnými místy, která nabízejí nezapomenutelné zážitky. Poté, co jsme ji i my navštívily, tak se vůbec nedivíme, že se těší tak velké oblibě. Je opravdu senzační!

Láká i vás prozkoumat ji křížem krážem? Hledáte nejlepší cestu, jak se sem dostat a zažít to na vlastní kůži? Ideální volbou je studijní pobyt. Nejenže se naučíte perfektně anglicky, vyzkoušíte úplně jiný styl výuky a poznáte spoustu nových přátel, ale prozkoumáte i zdejší krásy – a že jich tu je požehnaně. 😉

Střední škola Taupo-nui-a-Tia College – Nový Zéland

Na střední škole Taupo-nui-a-Tia College máme momentálně 3 české studenty, kteří jsou se školou velmi spokojení a pochvalují si přístup mezinárodní koordinátorky, která se o ně stará jako o vlastní.

Střední školy na Novém Zélandu jsou jiné než ty naše. Vyučuje se zde 5 nebo 6 předmětů, jako například: práce s fotografií, práce se dřevem, práce se železem, outdoorové sporty, vaření, šití apod., a mnoho z nich je volitelných. Atmosféra je tady velmi přátelská, milá a uvolněná. Žádní vystresovaní studenti, jako je tomu v naší domovině.

TIP: Přečtěte si příběh Nely ››, která studuje na střední škole Taupo-nui-a-Tia College.

 

Chcete i vy studovat na Novém Zélandu? Ozvěte se nám a my vám se vším poradíme a pomůžeme vám splnit si sen.

Nový Zéland: Navštivte oblast Taupō a užijte si TOP místa a zážitky v jeho okolí