Severní ostrov Nového Zélandu skrývá mnoho pokladů, které rozhodně stojí za to objevit a prozkoumat. Jedním z nich je nepochybně i město Rotorua a jeho pozoruhodné okolí. Tahle oblast je totiž doslova geotermálním rájem, který vás bude fascinovat na každém kroku.

Tušíte správně…, vryje se vám nejen pod kůži, ale také se pořádně zabydlí ve vašich čichových buňkách. Rotorua se nachází v největší termální oblasti, takže své návštěvníky už z velké dálky vítá typickým sirovodíkovým zápachem, který nemile připomíná zkažená vejce.

Nenechte se ale odradit a užijte si naplno naprosto úchvatnou krajinou s geotermálními parky jako z jiného světa. Projděte se v korunách stromů v překrásném lese Whakarewarewa. Prozkoumejte některé z mnoha skvělých turistických stezek. Nebo se ponořte do tradiční maorské kultury, která je znát na každém rohu.

Rotorua

Město Rotorua se nachází v regionu Bay of Plenty na Severním ostrově. Vystavěno bylo v blízkosti stejnojmenného jezera na zlomu zemských tektonických desek a jeho název pochází z maorštiny. Dal by se přeložit jako „Druhé velké jezero“.

Ve městě žije více než 77 tisíc obyvatel, kteří si dennodenně užívají úžasnou a velmi přátelskou atmosféru, jež zde panuje.

Rotorua sice zrovna nevoní, ale nakonec oslní každého. Díky řadě přírodních pozoruhodností, léčebným pramenům a atraktivní historii úzce spojené s Maory je jedním z nejvyhledávanějších míst na Novém Zélandu.

Rotorua

Silné maorské kořeny

Láká vás poznání maorské kultury? V Rotorua ji pocítíte snad všude. Je totiž významným centrem tohoto národa, a vy tak budete mít perfektní příležitost seznámit se s maorským uměním, architekturou, písněmi či tancem.

Lázeňský ráj

Ve městě i okolí naleznete hned několik lázeňských center, která nabízí nejen příjemný odpočinek, ale také léčebné účinky. V bazénech o teplotě 34 až 43 °C parádně prohřejete a uvolníte tělo, a zároveň napravíte některé neduhy, které vás trápí.

Složení pramenů je velmi pestré. Ponořit se můžete do lázně bohaté na vápník, který působí proti zánětům, nebo hořčík, jež dokáže utlumit bolesti. Místní lázně jsou dokonce jedny z nejlepších na léčbu revmatických obtíží a problémů s pohybovým ústrojím.

Vodní sporty

Rotorua je taktéž rájem pro milovníky vodních sportů. Samotné jezero Rotorua je častým cílem nadšenců do kajakingu či windsurfingu. Vydat se na vodu ale můžete i na vodním skútru, člunu, vznášedlovém člunu či kolesovém parníku. Někteří návštěvníci zkoušejí vodní lyžování nebo si jdou jen tak zaplavat či rybaří.

Uprostřed Lake Rotorua vyčnívá malý ostrůvek Mokoia Island, kde jsou turistické stezky a samozřejmě i termální bazén.

 

Město Rotorua nabízí celou řadu atrakcí a zážitků. Na své si zde přijdou jak ti, kteří touží po odpočinku, tak i dobrodruzi, jež chvíli neposedí. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. 😉


Navštivte Kuirau Park

Jak už víte, oblast Rotorua je známá hlavně díky své geotermální aktivitě, která je největší na západě města v parku Kuirau. Právě tady v hezky upraveném prostředí s květinovými záhony a původní flórou najdete krásné kráterové jezero, mnoho gejzírů s oblaky páry, termální prameny a bahenní jezera.

Kuirau Park je však rovněž ideálním místem pro odpočinek s přáteli i celou rodinou. Zatímco si budete vychutnávat dobroty u piknikového stolu, děti si mohou hrát opodál na dětském hřišti.

V sobotu si navíc můžete koupit něco dobrého k snídani či obědu na farmářském trhu, který se v parku koná každý týden od 6:00 do 13:00.

Odpočiňte si v Polynesian Spa

Pokud toužíte po odpočinku, zavítejte do Polynesian Spa. Tyto přední mezinárodně uznávané lázně se nachází přímo ve městě Rotorua a disponují 28 termálními bazény.

Dopřát si můžete léčivou relaxační koupel v horkém minerálním prameni, luxusní lázeňské terapie a senzační výhled na jezero Rotorua.

Otevřeno je každý den od 9:00 do 23:00. Jestli chcete více klidu, přijďte v dřívějších hodinách. Od 16:00 jsou lázně většinou velmi vytížené.

Objevte a prozkoumejte Te Puia

Te Puia je jednou z nejúžasnějších geotermálních říší na Novém Zélandu a kulturních center Maorů. S otevřenou náručí vítá návštěvníky z celého světa, aby prozkoumali kouzlo skryté v termálním údolí Whakarewarewa.

Te Puia

Najdete tu dramatické gejzíry, probublávající bahno i nádhernou domorodou buš. Zaručeně vás ohromí mohutný gejzír Pohutu, který co dvě hodiny dosahuje výšky až 30 metrů.

Gejzír Pohutu – Nový Zéland

V Te Puia je i novozélandský Māori Arts and Crafts Institute, jenž je domovem národní školy řezbářství a tkalcovství. Měli jsme tak možnost vidět, jakým způsobem Maoři opracovávají kameny a dřevo, nebo jak získávají vlákna z listů.

Te Puia 1

Nachází se zde rovněž Kiwi Conservation Centrenejmodernější centrum pro ochranu kiwi, kde se snaží tento symbol Nového Zélandu zachránit před vyhynutím. Kiwi je velice plachý noční tvor, proto je ve volné přírodě téměř nemožné jej spatřit. V Kiwi Conversation Centre máte jedinečnou příležitost tyto vzácné ptáky vidět. My dokonce mohli nahlédnout do kiwi inkubátoru.

Kiwi Conversation Centre – Nový Zéland

Redwoods & Whakarewarewa Forest

Jen 5 minut jízdy od centra města Rotorua se na 5 600 hektarech rozprostírá velkolepý les The Redwoods & Whakarewarewa Forest. Rozmanitá škála exotických druhů stromů, směs původního porostu, do výšky se tyčící sekvoje, panoramatické výhledy, blízkost jezer, termálních oblastí a centra města z nich učinily jedno z nepozoruhodnějších a největších pokladů Rotoruy.

Pokud máte rádi přírodu, je toto místo pro vás jako stvořené. Najdete tady síť skvělých stezek, které se proplétají mezi původními kapradinami, zatímco se nad nimi povyšují sekvoje, eukalypty či modříny. Na své si tak přijdou milovníci pěší turistiky i běžci. Vybírat můžete z mnoha okruhů i celodenní túry.

Les mimo jiné nabízí více než 160 kilometrů tras pro horská kola. Díky čemuž je nejen světově proslulý, ale také největší park pro horská kola na jižní polokouli.

Redwoods Treewalk

Stezku v korunách stromů Redwoods Treewalk jsme si nemohli nechat ujít a vy byste též neměli. Je to opravdu nezapomenutelný zážitek. 🙂

Redwoods Treewalk – Nový Zéland

Je dlouhá 700 metrů a zabere vám 40 minut.  Vede přes 28 visutých mostů a 27 plošin zavěšených ve výšce 6–20 metrů. Budete tak mít parádní příležitost procházet se mezi korunami stromů fascinujících kalifornských sekvojí a pozorovat veškerou lesní nádheru pod vámi z ptačí perspektivy. Úžasné!

Zavítejte do pekelné brány Hell’s Gate

Nebojte se, určitě se vám tu bude líbit. Hell’s Gate je totiž nejaktivnější geotermální rezervace Rotoruy a jediný bahenní lázeňský komplex na Novém Zélandu. Jedná se tedy o unikátní spojení vulkanického parku a termálních lázní.

Právě tady se můžete naložit do bahenní lázně, kterou po generace používají Maorové ke zmírnění bolesti kloubů a svalů.

Rezervace Hell’s Gate obsahuje 3 druhy terapeutického termálního bahna:

  • černé – používá se při léčbě artritidy a revmatismu
  • bílé – slouží k úlevě od popálenin
  • šedé – pomáhá na jemné odlupování pokožky

Odpočinout si můžete i v sirných lázních s výhledem na velkolepou geotermální krajinu. Též vás jistě učaruje zhruba hodinová procházka mezi horkými jezery, gejzíry, bahenními tůněmi, kouřícími útesy či sírovými krystaly a suchozemskými korály.

Okere Falls Scenic Reserve

Rezervace Okere Falls Scenic Reserve se nachází asi 20 kilometrů severně od města Rotorua a má významnou maorskou kulturní a duchovní hodnotu. Kromě toho se však vyznačuje vodopády na řece Kaituna, včetně proslulého Okere Falls, který je nejvyšší komerčně splavovaný vodopád na světě.

Okere Falls

Skvělé výhledy na vodopády a raftery, jež sjíždí divokou vodu, si nejvíce užijete z vyhlídkových plošin na stezce Okere Falls Track. Má asi 1,2 Kilometru a jedna cesta trvá cca 30 minut.

Wai-o-Tapu Thermal Wonderland

Dalším z míst, které rozhodně navštivte, je Wai-o-Tapu Thermal Wonderland. Tato oblast vytvořená tisíciletou vulkanickou činností je považována za nejbarevnější a nejrozmanitější geotermální park na Novém Zélandu. Zároveň je nejrozsáhlejším geotermálním systémem.

Wai-o-Tapu Thermal Wonderland

Díky neustálé vulkanické aktivitě se vám naskytne opravdu fascinující podívaná. Obdivovat můžete nádherná tyrkysová jezírka, sopečné gejzíry či vroucí bahno. Největším lákadlem je unikátní jezírko Champagne Pool. Oranžové zbarvení a bublající hladina z něj zcela zaslouženě udělaly jedno z nejfotogeničtějších míst na světě. Nedivte se tedy, že tu nejspíše potkáte spoustu dychtivých návštěvníků a fotografů, kteří stejně jako vy prahnou po perfektní fotce.

Nám bohužel počasí moc nevyšlo, ale i tak to bylo super. 😉

Wai-o-Tapu

Pozor: Při návštěvě parku dodržujte všechna bezpečnostní opatření a pohybujte se pouze po vyznačených stezkách. Termální bazény mohou mít teplotu přes 100 °C. Vaše bezpečnost je na prvním místě, proto budete už u vstupu seznámeni se všemi pravidly a opatřeními, která je potřeba respektovat.

Park se nachází asi 30 kilometrů od Rotoruy. Dostat se sem můžete buď autem, nebo si za 109 NZD zarezervujte kyvadlovou dopravu přímo z Rotoruy. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16:30, přičemž poslední vstup je v 15:00.

Wai-o-Tapu Thermal Wonderland

Wai-o-Tapu Thermal Wonderland

 

Stále nemáte dost a nemůžete se nabažit novozélandských přírodních krás a pokladů? Pak z Wai-o-Tapu Thermal Wonderland můžete pokračovat do oblasti Taupō, kde na vás čeká spousta dalších senzačních míst, která stojí za návštěvu.

► Tip: Přečtěte si článek o Taupō a užijte si TOP místa a zážitky v jeho okolí ››

Nový Zéland: Vydejte se do města Rotorua a navštivte nejlepší místa v okolí