Nejlepší – a zároveň poslední – příležitost vyrazit příští rok za studiem na střední školu do Ameriky máte právě teď! Jednak víte s jistotou, že střední školy v USA na příští rok se zahraničními studenty počítají. A také se blíží termíny uzávěrek. Vyřídit vše potřebné vám zabere i dva měsíce. Rozhoupat se k činům vám možná pomůže rozhovor s naší Bárou. 

Báro, povězme čtenářům prvně něco o vás. Máte zajímavé povolání. Jak jste se k němu dostala?

Přes vlastní zkušenost. Sama jsem byla v Americe, když mi bylo patnáct, potom jsem dělala au-pair v Anglii, během vysoké jsem byla na Work and Travel na Aljašce a tam kuchala celé léto lososy. Díky tomu jsem vnímala a stále vnímám dlouhodobé zahraniční pobyty jako něco, co člověka ohromně posouvá a formuje. A chtěla jsem to dopřát i ostatním. Vystudovala jsem učitelství angličtiny, ale za katedru mě to hned po škole netáhlo. Takže jsem hledala práci po agenturách, které vysílaly Čechy do zahraničí za prací i za studiem. Tak jsem ke středoškolským pobytům poprvé přičichla.

Letos jste tak trochu za pět dvanáct stihla USA navštívit. Co jste tam dělala?

Byla jsem na perfektní konferenci v Long Beach v Kalifornii. Potkávala jsem se zástupci středních škol, hojně jsem řešila spolupráci a vážně se těšila na to, jak rozšíříme nabídku v Tutuki. Osobně jsem navštívila několik škol v okolí Las Vegas i v San Franciscu. Jenže se nakonec dělo něco úplně jiného. Pamatuji si, že jeden z účastníků se zmínil, že měl jet pracovně do Číny, ale “kvůli té nové nemoci to asi zruší”. Pak události nabraly vcelku rychlý spád, však to nemusím nikomu připomínat. 

conference usa

Studenty, kteří o studiu v USA sami uvažují, by mohlo zajímat, jak se mají jejich vrstevníci, kteří byli v té době v zahraničí a rozhodli se zůstat. Jaké o nich máte zprávy?

V podstatě jenom dobré. Já si osobně myslím, že studenti v zemích, kam s Tutuki jezdíme, jsou na tom lépe než děti a studenti u nás. Výuka funguje většinou normálně prezenčně, úplně školy nikdo jiný nezavřel, pořád jedou. Třeba právě v Americe jsou sice školy, které jedou výhradně online, ale na ty se člověk v podstatě nemůže dostat, nedostane vízum. Takže když se teď někdo rozhodne odjet, má jistotu, že bude chodit do školy tak, jak si od pobytu sliboval. Nebo absolvuje přinejhorším takzvanou hybridní výuku, kdy je jeden den ve škole a druhý se připojuje přes internet z domu. Ale pořád je tam ten sociální kontakt, studenti se pohybují v prostředí, kvůli kterému přijeli.

bara_wave_700x409

Máte z období před a během lockdownu nějakou nepříjemnou zkušenost? Zůstal vám někde nějaký student “viset”?

Nepříjemnou zkušenost mám jen jednu, vyskytly se nějaké komplikace ohledně vládního letu. Ale jinak všechno proběhlo hladce. Myslím, že se nám hodně vyplatilo to, že nám studenti a rodiče věří. Přece jen, před odletem musíme zařídit spoustu věcí, hodně spolu komunikujeme a tehdy se vypěstuje vzájemná důvěra. Studenti venku věděli, že vždycky uděláme maximum pro jejich spokojenost a tak to riskli. A povedlo se.

Co by měl vědět zájemce, který chce na střední škole v USA strávit právě příští rok?

Především to, že je nejvyšší čas podat si přihlášku. Vyřídit všechny náležitosti, které jsou k odjezdu potřeba, zabere totiž klidně dva měsíce. Termíny přihlášek jsou pevně dané. Ne všechny školy začínají školní rok v září, v USA se to hodně různí. Třeba takový J1, ten je nejlepší řešit teď hned.

J1 možná proberme trochu do hloubky. Právě přes něj jezdí studenti do USA nejčastěji.

Je to tím, že program J1 je vůbec nejdostupnější varianta, jak na střední ve Státech ten rok nebo půlrok strávit. Spousta věcí se navíc dá přizpůsobit. Můžete si připlatit za lokalitu i lepší školu. Jasně, jsou to peníze navíc, ale pořád to vyjde levněji než rok na srovnatelné škole v Kanadě. A jakkoliv to zní jako klišé, zkušenosti, které tam studenti získají, jsou prostě opravdu k nezaplacení. Pokud to bude možné, vlastní děti na střední školu do zahraničí rozhodně pošlu.

V čem je studium tolik jiné? Proč pobyty na střední škole doporučujete?

Člověk zažije úplně jiný způsob výuky. V Americe je hodně prakticky zaměřená, pracuje se na různých projektech, nahlíží se na obory z úplně jiné stránky. Zažila jsem třeba, že naši studenti v USA zjistili, že je vlastně baví předmět, který v Česku nenáviděli. A že se mu chtějí v budoucnu věnovat. A samozřejmě je zde jazyk, cestování a to, že se o sebe musí umět postarat, protože rodiče jsou daleko.

joshua_NP

Takže další důvod, proč začít řešit odjezd co nejdřív? 🙂

Ve skutečnosti je tu ještě jeden podstatný důvod. Kapacita škol není neomezená, všechno má své limity a na řadě škol drží místa těm, kterým se nepodařilo odjet letos. Takže pokud chcete příští rok studovat v Americe – nebo tam případně poslat vaše dítě – apeluji: neváhejte a konejte!

Dej jí vědět. Se vším ti pomůže.

Kontaktuj nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zpracování kalkulace nákladů. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
Sending
“Právě teď je nejvyšší čas podat si přihlášku,” říká Bára z Tutuki ke studiu na střední škole v USA