Jste na Novém Zélandu, nebo se tam teprve chystáte? Pak rozhodně zavítejte do Hobitína. Pohádkově kouzelné vesničky, která byla domovem nejen odvážného Froda Pytlíka, ale i dalších hobitů, čarodějů a draků.

Zažijte na vlastní kůži dechberoucí krásu a magickou atmosféru Středozemě známé z trilogie Pán prstenů a Hobit.

Vydejte se do pohádkové Středozemě

Ať už jste filmový fanoušek, nebo ne, návštěvu Hobitína nesmíte vynechat. Tento neuvěřitelně nádherný kus země nadchne úplně každého. Obzvláště, pokud jste milovníky přírody a rádi si v ní dopřejete příjemný odpočinek a únik od reality všedních dní.

Hobitín – Nový Zéland

Hobitín neboli Hobbiton je malá kouzelná vesnička, jež je bravurně zasazena do naprosto úžasné krajiny. Najdete ji na Severním ostrově Nového Zélandu, asi 180 kilometrů od Aucklandu, nedaleko městečka Matamata. Dalo by se říct, že leží mezi městy Hamilton, Tauranga a Rotorua, od kterých je vzdálená zhruba hodinu jízdy autem.

Už na první pohled vás okouzlí prostředím, v němž se nachází. Harmonicky zvlněné zelené kopce, na kterých se spokojeně pasou ovce, klidná hladina jezera a ve svahu rozeseté roztomilé domečky s barevnými dvířky ihned navodí pocit ničím nerušené idylky. Tady je prostě všechno pohádkově kouzelné.

Hobitín – Nový Zéland

Jak vznikl Hobitín

Nenechte se mýlit, ještě před pár lety v těchto končinách byly pouze rozsáhlé pastviny, na kterých zdejší farmář pásl své stádo čítající přes 13 000 ovcí a dalšího dobytka. Po hobití vesničce nebylo vidu ani slechu. Vše se ale změnilo v roce 1998.

Tehdy farma Russela Alexandera zaujala režiséra filmové trilogie Pán prstenů natolik, že ho oslovil a přednesl mu svůj nápad na vytvoření Hobitína. Po vyjednání podmínek se v roce 1999 pustili do práce a během 8 měsíců s pomocí novozélandské armády vybudovali 39 domečků a upravili jejich okolí k naprosté dokonalosti.

Hobitín – Nový Zéland

Výpravy do Hobitína

Přestože po skončení natáčení část areálu zbourali a bylo zachováno jen pár hobitích domků, vznikl nový nápad, jak potenciál tohoto jedinečného místa využít. Což samozřejmě potěšilo nespočet nadšených fanoušků Pána prstenů, kteří tak od roku 2002 mohou Hobitín navštěvovat v rámci organizovaných prohlídek.

V roce 2009 se sem však štáb vrátil. Místo opravili a přistavěli několik dalších domků, nyní je jich 44, aby se posléze pustili do natáčení série Hobit.

Od té doby se Hobitín těší čím dál větší oblibě a popularitě a své návštěvníky vítá v hojném počtu dodnes.

V roce 2012 navíc přistavěli The Green Dragon (Hostinec u Zeleného draka), co by přesnou repliku krčmy, kde si můžete dát něco dobrého k snědku, točené pivo a posedět u krbu jako ve filmu.

Chcete také zažít Středozem? Pak neváhejte a vypravte se sem. Stojí to opravdu za to.

Hobitín – Nový Zéland

Kudy a jak do Hobitína?

Jednou z možností je autem po vlastní ose, nebo můžete využít organizovaný transfer – a to buď z Aucklandu, Hamiltonu, Rotoruy, Taurangy, nebo Taupa a Tirau. Veškeré informace k transferu najdete na oficiálním webu Hobitína.

V případě, že pojedete autem, kousek od Hobitína je parkoviště Shire’s Rest, kde můžete parkovat zdarma. Odtud vás odveze stylový hobití shuttle bus, který je zarezervovaný na čas vstupenky, přímo do Hobitína.

Cesta autobusem zabere asi 15 minut. Po celou dobu jízdy i prohlídky vesničky s vámi bude anglicky mluvící průvodce, který se s vámi velmi rád podělí o spoustu zajímavostí z natáčení, a dokonce prozradí i různé triky, které byly při natáčení použité.

Hobitín – Nový Zéland

Jak dlouho trvá prohlídka

Základní a nejoblíbenější typ prohlídky Hobbiton Movie Set Tour trvá přibližně 2 hodiny. První skupina návštěvníků vyráží v 8 hodin ráno. Další skupinky pak chodí po 10–15 minutách. Poslední výprava startuje v 17:00.

Tip: Jestli nemáte zrovna v oblibě davy turistů a chcete si užít Hobitín více v klidu, doporučujeme si zarezervovat čas úplně první prohlídky, nebo naopak až té poslední.

Můžete si koupit i večerní 4hodinovou prohlídku – Evening Banquet Tour, jejíž součástí je vydatná hostina podávaná v krčmě The Green Dragon. Po večeři, zpěvu a tanci se vydáte nazpátek s lucerničkami v ruce, což Hobitínu dodává o to větší kouzlo.

Třetí možností je Second Breakfast Tour, která vám s prohlídkou vesničky a výbornou snídaní zabere asi 3 hodiny času.

Zarezervujte si vstupenky předem

Jelikož je o návštěvu Hobitína obrovský zájem, určitě si pořiďte vstupenky co nejdříve. Obzvláště, pokud se na Nový Zéland chystáte v hlavní sezóně (listopad až únor), řešte je s dostatečným předstihem, klidně i několik měsíců předem.

Vstupenky si rezervujte na oficiálních stránkách Hobitína → www.hobbitontours.com

Hobitín – Nový Zéland

Kolik stojí vstupenky

Jak už jsme zmiňovali výše, vybrat si můžete z několika různých typů prohlídky. Od vaší volby se bude odvíjet i cena vstupenky.

 

Hobbiton Movie Set Tour (2 h):

 • dospělí – 89 NZD
 • mládež (9–16 let) – 44 NZD
 • děti (do 8 let) – zdarma

Evening Banquet Tour (4 h s večeří):

 • dospělí – 199 NZD
 • mládež (9–16 let) – 162 NZD
 • děti (5–8 let) – 104 NZD
 • děti (do 4 let) – zdarma

Second Breakfast Tour (3 h se snídaní):

 • dospělí – 149 NZD
 • mládež (9–16 let) – 99 NZD
 • děti (5–8 let) – 49 NZD
 • děti (do 4 let) – zdarma

Co je v ceně vstupného

 • 2hodinová prohlídka Hobitína – domky, mlýn, krčma.
 • Anglicky mluvící průvodce, který vám bude vyprávět vtipné historky z natáčení a tvorby hobití vesničky.
 • Shuttle bus z  parkoviště Shire’s Rest a zpět.
 • Jeden (ne)alkoholický nápoj na konci prohlídky.
 • Zapůjčení deštníku podle potřeby.
 • V případě Evening Banquet Tour je v ceně navíc výtečná večeře v The Green Dragon.
 • U varianty Second Breakfast Tour je v ceně navíc skvělá snídaně v Millhouse.

Při prohlídce vás možná překvapí, že domečky nejsou přístupné. Nebojte se, o nic nepřijdete. Za jejich dveřmi totiž vlastně vůbec nic není. Jen hlína a prázdno. Pouze domov Froda Pytlíka a Bilba má vybudované i vnitřní prostory, které si můžete prohlédnout zvenčí.

Hobitín – Nový Zéland

 

Hobitín je opravdu fascinující místo, které vás doslova vtáhne do pohádkového světa. Domečky s barevnými dveřmi, jež jsou zasazené do svahů nádherně zelených pastvin. Kouř linoucí se z komínů, hobití prádlo visící na šňůře, zahrádky obsypané květinami a zeleninou či ovce pasoucí se kolem dodávají tomuto místu naprosto kouzelnou atmosféru.

Pakliže se chystáte na Nový Zéland, je téměř povinnost sem zavítat a zážit to. 🙂


Navštivte nejlepší místa v okolí

Máte ještě čas a chuť prozkoumat, co se skrývá okolí? Ať se na Novém Zélandu vydáte kamkoli, vždy narazíte na něco úžasného. Přesto pro vás máme pár tipů, kam se vydat.

Wairere Falls

Pouhých 10–15 minut jízdy od městečka Matamata je nejvyšší vodopád Severního ostrova Wairere Falls. Vede k němu oblíbená pěší stezka, která vás během 3 hodin dovede na vrchol vodopádu a zpět.

McLaren Falls Park

Jestliže vaše cesta směřuje dále do Taurangy, navštivte park McLaren Falls Park, který se rozkládá podél jezera McLaren jen 10 minut jízdy od Taurangy. Nabízí skvělé možnosti pro kempování, piknik, rybaření či procházky buší. Je také domovem jedné z nejlepších botanických sbírek stromů na Novém Zélandu.

Největší zajímavostí je však stezka vedoucí kolem vodopádů, kde po setmění můžete pozorovat svítící červy.

Rotorua

Pokud se vydáte na jih, určitě se zastavte v Rotorua, jež je jedním z nejvyhledávanějších míst na Novém Zélandu. Tato oblast je totiž geotermálním rájem, který je proslulý úchvatnou krajinou s termálními parky jako z jiného světa a všudy přítomnou maorskou kulturou.

Gejzír Pohutu – Nový Zéland

Tip: Zjistěte, co vidět a zažít v Rotorua o okolí ››

Hunua Falls

Hunua Falls se nachází v západní části Hunua Ranges Regional Park v oblasti Auckland. Tento velkolepý 30metrový vodopád je součástí řeky Wairoa, která se prodírá starobylou sopkou, dále se vine na sever přes městečko Clevedon až do zálivu Hauraki.

Hunua Falls – Nový Zéland

Vodopád je mezi místními obyvateli mimořádně oblíbený a patří k TOP vodopádům na Novém Zélandu.

Trať je dlouhá asi 8 kilometrů a stoupá od řeky Wairoa hustým lesem až k vyhlídkové plošině. Výšlap byl sice náročnější, ale stál za to. 😉

Hunua Falls – Nový Zéland

Hunua Falls – Nový Zéland

Zavítejte do Hobitína a zažijte kouzelnou Středozem na vlastní kůži