Auckland, jemuž se přezdívá město plachetnic, je největší město Nového Zélandu. Rozprostírá se na Severním ostrově mezi dvěma přístavy spojenými úzkou pevninou, jež je tvořena kužely bývalých sopek. Auckland totiž doslova leží na vulkanickém poli 50 vyhaslých sopek a je vystavěn na ložisku magmatu, které je ukryté 100 kilometrů pod povrchem.

Při jeho návštěvě se můžete těšit na jedinečný krajinný ráz a dechberoucí výhledy na úchvatné scenérie v okolí. Typické zélandské lesy, nádherné vinice, původní buše, kopce protkané stezkami, vyhlídky, ze kterých můžete sledovat celé město jako na dlani, kouzelné ostrovy, pláže s černým pískem a mnoho dalšího.

Pojďte tedy v nejrozsáhlejším průvodci po Aucklandu zjistit, co určitě musíte navštívit, vidět a zažít nejen ve městě, ale i jeho okolí.

Co vše v průvodci najdete:


Něco málo o Aucklandu

Auckland je multikulturní velkoměsto, které nabízí bohaté kulturní vyžití, nespočet fenomenálních restaurací, kaváren a barů. Je plný krásných parků a zeleně. Přímo ve městě nebo nedaleko něj najdete spoustu nádherných míst a atrakcí, které rozhodně stojí za objevení a prozkoumání. Navíc jsou místní lidé velmi přátelští a ochotní pomoci a vládne tu pohodová atmosféra.

Auckland, Nový Zéland

Nejspíš vás nepřekvapí, že Auckland svou rozmanitostí přitahuje lidi z celého světa a patří mezi 10 nejpopulárnějších míst k žití. Nenechte se však zmýlit. I když jej obývá třetina celkové novozélandské populace, není hlavním městem Nového Zélandu.

Auckland, Nový Zéland

Území Aucklandu bylo původně (před tisíci lety) osídlené Maory. V roce 1840 ale převzali vládu Britové a Auckland se na nějakou dobu skutečně stal hlavním městem. O 25 let později tuhle roli však nadobro převzal Wellington, jež je nejjižněji položené hlavní město světa. O tom si však povíme někdy příště.

Teď už se pusťte do objevování těch nejlepších míst v Aucklandu a okolí.


Vyhlídková věž Sky Tower

Nepřehlédnutelnou dominantou a ikonou města je vyhlídková věž Sky Tower, kterou nadšení cestovatelé z různých koutů světa zaslouženě označují za aucklandskou atrakci #1. Je tedy naprosto jasné, že ji nemůžete vynechat. 😉

Nabízí působivé 360° výhledy nejen na samotné město, ale i do širokého okolí. Za jasného počasí můžete dohlédnout až 82 kilometrů daleko, a že je na co koukat.

Sky Tower – Auckland, Nový Zéland

Věž je vysoká 328 metrů a na Sky Deck vede 1 267 schodů, po kterých byste vystoupali nahoru přibližně za 29 minut. Vás tam ale za pouhých 40 sekund vyveze jeden ze tří prosklených výtahů.

Pokud se ve vás skrývá romantická duše, doporučujeme podvečerní návštěvu. Západ slunce je odtud doslova magický. Když si navíc k tomu dopřejete luxusní večeři v jedné ze tří famózních restaurací přímo na věži, povýšíte svůj zážitek ještě o úroveň výš.

Pro milovníky adrenalinu…

 • SkyJumppřekročte hranu vyhlídkové plošiny věže a skočte z výšky 192 metrů dolů. Čeká vás pád rychlostí až 85 kilometrů za hodinu, takže se dole ocitnete za pouhých 11 sekund, na které už nikdy nezapomenete.
 • SkyWalkchcete-li něco mírnějšího, ale stejně odvážného, projděte se ve výšce 192 metrů po SkyWalk. Upozorňujeme, že zde nejsou žádná madla ani zábradlí, takže to není pro slabé povahy. Ti odvážnější se dokonce můžou naklonit přes okraj a užít si pohled jak do okolí, tak i dolů pod sebe.
 • SkySlide – držíte se raději při zemi, ale chcete si i tak užít adrenalinovou 360° panoramatickou prohlídku města při stoupání a sjíždění skleněnou trubicí? Nasaďte si bezpečnostní pásy, speciální brýle a proplétejte se kolem Sky Tower pomocí virtuální reality. V naprostém bezpečí, ale s nezapomenutelným zážitkem už navždy.

Těm méně odvážným bude nejspíše stačit už jen to, že podlaha vyhlídkové plošiny je prosklená. Celou dobu tak uvidíte, co se děje pod vámi a bude vás přepadat pocit, že se každou chvílí určitě propadnete dolů.

Jistě souhlasíte, že tuhle atrakci nemůžete vynechat. 😉

Kolik stojí vstupné na věž?

Sky Tower je otevřená každý den → od pondělí do čtvrtka vždy 9:30–20:00, od pátku do neděle do 20:30. Základní vstupenka pro dospělého stojí 37 NZD a koupit si ji můžete online přímo na stránkách www.skycityauckland.co.nz


Nejhezčí aucklandské parky

Auckland je krásné město plné zeleně a pyšní se mnoha menšími i velkými parky, které místním i turistům nabízí oázu klidu uprostřed rušného velkoměsta. Najdete zde perfektní místa k odpočinku, posezení s přáteli či rodinou u pikniku, odlehlé kouty pro nerušené začtení se do knihy či ponoření se do meditace na čerstvém vzduchu.

Jelikož je v Aucklandu park opravdu téměř na každém kroku, vybrali jsme pro vás ty nejhezčí z nich.

Cornwall Park

Jedním z největších a nejkrásnějších parků v Aucklandu je bez sebemenších pochyb Cornwall Park. Právě tady objevíte kus přírody a vytoužený klid přímo v srdci největšího města Nového Zélandu.

Cornwall Park – Auckland, Nový Zéland

Je ideálním místem pro klidnou procházku i aktivní odpočinek. Poskytne vám skvělé zázemí pro piknik či grilování s přáteli. Vtáhne vás mezi volně pobíhající ovce a krávy, zatímco nad hlavami vám budou vesele štěbetat papoušci. Prostě ráj ve velkoměstě.

 

Observatoř a planetárium Stardome

V areálu parku se mimo jiné nachází i observatoř a planetárium Stardome, odkud můžete pozorovat noční oblohu, která je na jižní polokouli o dost jiná, než jak ji známe u nás. Nebo si sem zajděte na některou z show, které vás hravě vtáhnou do poutavého vyprávění o noční obloze na Novém Zélandu.

Vstupné je od 15 NZD podle zvolené show.

Auckland Domain

Nejstarší a jeden z největších městských parků ve městě je park Auckland Domain. Jedná se o pozůstatek starověké sopky Pukekawa s kráterem, který se rozprostírá kolem sportovních hřišť. Je tedy skvělým místem jak pro sportovní vyžití, tak i pro odpočinek.

Při jeho návštěvě určitě vyrazte na krátkou procházku po Lover’s Walk. Zabere vám přibližně 30 minut a provede vás malebnou romantickou stezkou, která vede úbočím původního lesa a lemuje ji potůček. Za tmy zde můžete dokonce spatřit svítící červy glow worms.

 

Domain Wintergardens

Vynechat rozhodně nesmíte zdejší klenot – zimní zahrady Domain Wintergardens. Nádherné místo, kterému dominují dva více než 100 let staré viktoriánské skleníky, jež jsou domovem vzácných a velkolepých rostlin. V jednom z nich najdete bujné tropické a teplomilné rostliny, zatímco druhý zobrazuje rostliny mírného pásma, které se mění podle ročního období.

Mezi skleněnými domy na nádvoří můžete navíc obdivovat mramorové sochy, které sem ve 20. a 30. letech 20. století přidal místní podnikatel William Elliot.

Vstup do zimních zahrad je zdarma.

 

Auckland War Memorial Museum

Pokud máte rádi historii, navštivte Auckland War Memorial Museum, které je též součástí parku. Muzeum je rozprostřené do dvou pater, ve kterých můžete obdivovat několik sbírek – od starověkých civilizací po divokou přírodu v Západním Aucklandu nebo sbírku věnovanou Maorům.

Otevřeno je každý den od 10:00 do 17:00, o víkendech, svátcích a školních prázdninách od 9:00 do 17:00 a každé úterý dokonce do 20:30. Pro místní je vstup zdarma a cizinci platí 28 NZD.

Albert Park

Další krásný park se nachází nedaleko vyhlídkové věže Sky Tower. Jestli si tedy chcete alespoň na chvíli odpočinout, zamiřte do Albert Park – oázy klidu v centru města. Jeho dominantou je krásná fontána, kterou lemují květinové záhony a lavičky, jež doslova vybízejí k posezení.

 

Auckland Art Gallery

Milovníci umění si určitě nenechají ujít zdejší proslulou galerii umění Auckland Art Gallery, kde můžete obdivovat maorské a moderní umění. Stačí z parku seběhnout pár schodů dolů a jste tam.

Otevřeno je každý den od 10:00 do 17:00 a vstup do galerie je zdarma pro obyvatele Nového Zélandu a až do odvolání i pro mezinárodní návštěvníky. Aktuální vstupné si raději ověřte na oficiálním webu galerie.


Nejlepší vyhlídky na město

Mount Eden

Úžasné výhledy na celé město a přístavy si užijete z Mount Eden (Maungawhau), jež je se svou výškou 196 metrů nejvyšší sopkou v Aucklandu. Nachází se pouhých 5 kilometrů od centra města ve stejnojmenné rezidenční čtvrti, které tato hora hrdě dominuje.

Mount Eden – Auckland, Nový Zéland

Nahoru vede několik stezek (buď po zpevněné asfaltové cestě, nebo travnatou pěšinou), které vás během cca 20 minut dovedou až na vrchol. Odtud se vám naskytne panoramatický výhled na město i do širokého okolí. Uvidíte například Eden Park (domov ragbyového týmu All Blacks), Devonport, pohoří Waitakere, ostrov Rangitoto, horu Mt Victoria, Mt Hobson, North Head či 50metrový kráter uprostřed hory a spoustu dalších nádherných míst.

Od poslední erupce sopky Mount Eden uplynulo už asi 15 000 let. Zanechala však po sobě fenomenální 50metrový kráter, který Maoři považují za posvátný a vstup do něj je zakázaný.

Doporučujeme vám procházku Mt Eden Volcano Walk, která vás kolem sopky Mount Eden provede po silnici a menších stezkách až nahoru a kolem vrcholu a kráteru. Je dlouhá asi 4,7 kilometru a zabere vám přibližně 60 minut.

Mount Eden – Auckland, Nový Zéland

K hoře Mount Eden se pohodlně dostanete autobusy z centra města, které jedou ve směru Mt Eden a dopraví vás sem cca za 20 minut.

One Tree Hill

One Tree Hill (Maungakiekie) neboli Hora jednoho stromu byla před příchodem Britů největší a nejvýznamnější maorská opevněná vesnice. Nyní na vrcholu tohoto sopečného kuželu tyčícího se do výšky 182 metrů najdete 33metrový obelisk, který byl postaven na počest původních maorských obyvatel.

One Tree Hill – Auckland, Nový Zéland

Je to také místo, kde se nachází hrob Johna Logana Campbella (otce Aucklandu), který v roce 1901 věnoval městu 230hektarovou oblast. Právě on žádal, aby zde byl postaven památník věnovaný vyvlastněným maorským lidem.

One Tree Hill – Auckland, Nový Zéland

One Tree Hill je součástí parku Cornwall a nahoru vystoupáte pěšky za 20–30 minut. Pokud si chcete dopřát příjemnou okružní procházku po tomto sopečném kuželu, využijte stezku, která je dlouhá asi 3 kilometry a zabere vám přibližně 40 minut. Na samotném vrcholu vás za odměnu čeká božský 360° výhled na celý Auckland.

One Tree Hill – Auckland, Nový Zéland

Mount Victoria

Pokud milujete západy slunce, jež dávají svou hrou světel a barev městům úplně jiný rozměr, pak rozhodně musíte zažít ten z vrcholu Mount Victoria (Takarunga). Lepší výhled na západ slunce v Aucklandu totiž nenajdete.

Navíc si odtud užijete úchvatný panoramatický výhled na město, malebný přístav Waitemata či záliv Hauraki. Můžete zde fascinovaně sledovat lodě, jež připlouvají a odplouvají. Obdivovat vyhlídkovou věž Sky Tower, která na jihozápadě dominuje centru města, nebo se na severozápadě nechat okouzlit pohledem na záliv Ngataringa.

Mount Victoria se rozprostírá ve velmi příjemné čtvrti Devonport, kam se z města dostanete trajektem za pouhou čtvrthodinku. Se svými 87 metry se řadí mezi nejvyšší sopky na North Shore a od trajektu na její vrchol vystoupáte cca za 15 minut → vydejte se přes Victoria Road, následně odbočte doprava na Kerr Street a doleva po pěšině vystoupejte až nahoru.

Mount Victoria Devenport – Auckland, Nový Zéland

Cestou vzhůru navštivte jeden z mnoha butiků a udělejte si radost nějakým krásným kouskem, nebo se na chvíli zastavte na výtečnou kávu v některé z útulných kaváren.

Milovníci námořní historie by určitě neměli vynechat Torpedo Bay Navy Museum, které se nachází asi 20 minut chůze od Mount Victoria a vstup je do něj zdarma.

North Head – Auckland, Nový Zéland

Když budete pokračovat dále za muzeum k pobřeží, narazíte na druhý vulkanický vrchol North Head (Maungauika), kde najdete bývalou vojenskou pevnost – ochranný val s děly a rozsáhlá síť válečných tunelů a průchodů –, která chránila vojáky.

North Head – Auckland, Nový Zéland

North Head – Auckland, Nový Zéland


Nejkrásnější pláže v Aucklandu a okolí

Jste milovníci pláží, vodních radovánek, plavání v moři či surfování? Pak vás určitě bude zajímat, které pláže opravdu stojí za to. Proto jsme pro vás vybrali několik nejlepších, nejhezčích a nejoblíbenějších pláží nejen v Aucklandu, ale i blízkém okolí.

Novozélandské Miami

Přesně tak místní říkají třem plážím – Mission Bay Auckland, Kohimarama Beach a St Heliers Beach, které lemují palmy a nacházejí se jedna vedle druhé směrem na východ od centra Aucklandu. Dostanete se na ně pohodlně během cca 10 minut autem, nebo za 30 minut po cyklostezce, která vede po rovině až na St Heliers Beach.

Všechny tři pláže jsou velmi oblíbené mezi místními, takže jsou většinou dosti plné.

V okolí najdete nespočet restaurací a rychlého občerstvení, takže o hladu rozhodně nebudete. 😉

Long Bay Beach

Na severovýchodním pobřeží Aucklandu (asi 30–40 minut jízdy autem od města) se rozprostírá populární kilometr dlouhá písečná pláž Long Bay Beach. Je bezpečná a vhodná ke koupání a plavání – moře je tu klidné s pozvolným vstupem do vody.

Určitě vás potěší i BBQ místa se zastřešeným posezením, díky nimž si kromě skvělé koupačky užijete i příjemné grilování. Mimochodem, každý rok se právě tady koná mezi Čechy vyhlášená Guláš party. 😉

Piha Beach

Pláž Piha je oblíbeným a vyhledávaným místem mezi surfaři. Mají zde totiž ideální podmínky pro parádní sjíždění divokých vln. Najdete ji na západním pobřeží, asi 50 minut jízdy autem z Aucklandu. Pokud nemáte auto, můžete využít shuttle bus.

Piha je vulkanického původu, takže je pokrytá jemným černým pískem. Uprostřed pláže můžete vystoupat na známý Lion Rock neboli Lví skálu, jež připomíná ležícího lva. Výstup vám zabere cca 10–15 minut a poskytne vám krásný výhled na širé moře a obě strany pláže.

Piha Beach – Nový Zéland

Celé místo má významnou historickou hodnotu pro původní maorské obyvatele.

Karekare Beach

Dlouhá pozvolná pláž Karekare se nachází jen asi 15 minut jízdy autem od Piha Beach. Jedná se tedy též o pláž s černým pískem a rozvlněným mořem. Obvykle je liduprázdná, což doslova vybízí k odpočinku a meditaci při šumění vln.

Její půvab už přilákal nejednoho spisovatele, filmového producenta či fotografa z různých koutů světa. Dokonce se tady natáčel oscarový film The Piano.

Přesto buďte opatrní, protože jsou zde velmi nebezpečné zpětné proudy.

Orewa Beach

Není to jen jedna z nejlepších pláží v Aucklandu, ale dokonce jedna z nejlepších pláží na Novém Zélandu. Orewa Beach je impozantní 3 kilometry dlouhá písečná pláž s jemným příbojem.

Orewa Beach, Nový Zéland

Je oblíbená nejen mezi milovníky mořských radovánek a rodinami s dětmi, ale také mezi běžci či kite surfaři. Orewa Beach je srdcem rušného přímořského letoviska Orewa, které je vzdálené 30 minut jízdy severně od centra Aucklandu.

Anchor Bay

Anchor Bay je nádherná aucklandská pláž, která se nachází v krásném prostředí regionálního parku Tawharanui Regional Park, asi 1,5 hodiny jízdy severně od města. Nachází se na stejnojmenném poloostrově mezi zálivem Kawau na jihu a pláží Omaha na severu.

Tato bílá písečná pláž vás doslova učaruje a chytne za srdce. Je považována za jednu z nejlepších pláží na koupání a surfování v regionu. Jako součást regionálního parku je Anchor Bay chráněným prostorem, který je domovem několika druhů vzácných původních ptáků, včetně kiwi. Proto sem nesmí žádní psi a nesmí se tady ani rybařit.


Ostrovy, které rozhodně stojí za to

Waiheke Island

Ostrov Waiheke je pro milovníky vinic, pláží a umění doslova rájem na zemi. Jedná se o nejznámější vinařskou oblast v okolí Aucklandu, jež je proslulá delikátním vínem, výtečným jídlem a vysokou koncentrací umělců a galerií.

Výhled na Auckland z Waiheke Island

Z přístavu se do prvního městečka Oneroa, jež vám nabídne nespočet restaurací, kaváren, obchůdku a samozřejmě i uměleckých galerií, dostanete příjemnou procházkou během 30 minut. Vhod vám jistě přijde i krásná pláž přímo ve městě.

 

Nejznámější vinice

Svou koštovací tour můžete zahájit v nedaleké vinici Cable Bay Vineyards nebo v ještě o něco málo oblíbenější Mudbrick Vineyard. Další vinicí, kterou byste rozhodně neměli vynechat, je Stonyridge Vineyard, odkud se vám naskytnou úžasné výhledy do okolí.

Vinice na Waiheke Island – Nový Zéland

Dobrá zpráva pro pivaře: Dáváte spíše přednost pivu? Nedaleko vinice Stonyridge Vineyard je pivovar Waiheke Island Brewery. 😉

Nejhezčí pláže

Kromě již zmíněné městské pláže Oneroa vám doporučujeme navštívit Palm Beach a Onetangi. Všechny tyto bílé písečné pláže se pozvolna svažují do zálivu Hauraki a jsou tak ideální pro koupání i jízdu na kajaku.

Mimo vodních radovánek vám poskytnou také skvělé místo pro odpočinek nebo piknik s přáteli či rodinou.

 

Stezky

Ostrov Waiheke je protkaný mnoha stezkami, které se vinou po vrcholcích útesů. Zavedou vás dolů k plážím nebo do původních lesů.

Ve východní části ostrova je stezka Stony Batter, jež vás dovede do podsvětí. Fort Stony Batter je pevnost pobřežní obrany z 2. světové války, která zahrnuje 1,2 kilometru podzemních chodeb, jež byly vytunelované ručně.

 

Jak se dostat na Waiheke Island?

Na ostrov Waiheke se dostanete trajektem přímo z Aucklandu, a to se společností:

Sealink

→ cca 1 hodina plavby

cena jízdenky je 25 NZD/osobu

→ s autem 150–155 NZD

Fullers 360

→ cca 40 minut jízdy

→ cena jízdenky je 27,50 NZD/osobu

→ při rezervaci předem 55 NZD/osobu za zpáteční jízdenku, jinak 59 NZD/osobu

 

Během letní sezóny sem jezdí trajekt téměř každou půlhodinu. Doporučujeme si zarezervovat jízdenku předem, protože obzvláště v sezóně je ostrov hojně navštěvován turisty a u trajektů se tvoří fronty. Počítejte s tím, že i ceny jízdného se mohou měnit podle aktuální sezóny.

Rangitoto Island

Rangitoto je nejikoničtější aucklandský ostrov, který je zároveň nejmladší a největší ze 48 nečinných sopek v Aucklandu – z moře se nečekaně vynořila asi před 600 lety a tyčí se do výšky 260 metrů nad mořem. Aby těch nej ale nebylo málo, tak je navíc také domovem největšího lesa pohutukawa na světě. Sem prostě musíte zavítat!

Rangitoto Island – Nový Zéland

Na vrchol sopečného kuželu vystoupáte pěšky přibližně za 1 hodinu. Po cestě se můžete zastavit v lávových jeskyních Lava Caves. Nezapomeňte si s sebou však vzít baterku. Pokud budete mít štěstí, uvidíte glow worms neboli svítící červy.

Z vrcholu Rangitoto se naskýtá naprosto fenomenální výhled nejen na Auckland, ale můžete odtud obdivovat vše od smaragdových ostrovů v zálivu Hauraki až po drsné pohoří Waitakere na západě a Hunua na východě.

Upozornění: Na ostrově Rangitoto není k dispozici žádná forma občerstvení. Mějte proto dostatek jídla a pití s sebou!

Jak se dostat na Rangitoto Island?

Ostrov leží jen asi 25 minut trajektem od Aucklandu, kdy vás sem dopraví společnost Fullers 360. Zakoupit můžete pouze zpáteční jízdenku za 53 NZD/osobu. Ostrov je přírodní rezervací, v níž trvale nikdo nežije a nesmí se zde ani kempovat.

Motutapu Island

Z Rangitoto Island můžete přejít pěšky rovnou na vedlejší ostrov Motutapu Island, jež je starý 178 milionů let a je jednou z nejstarších pevnin v zálivu Hauraki. Motutapu je velmi podobný sousednímu Rangitoto Island, ale není tak vysoký a na rozdíl od něj tady můžete kempovat.

Jelikož v dávných dobách ostrov hojně osídlili Maorové, čekají tu na vás mnohé maorské archeologické pozůstatky. Stejně jako podzemní tunely a ruiny vojenských budov, jež zde zůstaly po válce – Motutapu Island byl za 2. světové války vojenskou základnou.

Ani na tomto ostrově nenajdete žádný obchod s občerstvením. Nezapomeňte tedy na dostatečnou zásobu jídla a pití s sebou.

TiriTiri Matangi Island

Ostrov TiriTiri Matangi je dokonalým místem pro každého, kdo zbožňuje přírodu. Je to totiž doslova ostrovní svatyně, která poskytuje bezpečné útočiště pro mnoho ohrožených druhů ptactva.

Jedná se o jeden z nejúspěšnějších ochranářských projektů v zemi, díky kterému se podařilo z ostrova vymýtit všechny škůdce. Proto máte nyní možnost tady zahlédnout a kochat se pohledem na několik velmi vzácných původních druhů ptáků. Některé z nich byly dokonce považované za zcela vyhynulé. Ve volné přírodě nemáte téměř šanci tyto původní ptáky spatřit.

Těšit se můžete na nelétavé ptáky takahē (slípky novozélandské), korimako (medosavky novozélandské), malé kiwi nebo třeba Kōkako (laločník) a spoustu dalších skvostných opeřenců. Dopřejte si procházku po ostrově se zkušeným průvodcem, který vám pomůže rozpoznat tyto původní ptáky a jistě vám řekne mnoho zajímavého nejen o nich, ale i celém programu ochrany ostrova TiriTiri Matangi.

Doporučení: Vezměte si s sebou dostatek jídla, dobré vycházkové boty, plavky, dalekohled a foťák.

Kromě vzácného ptactva a nádherné přírody si tady užijete několik turistických tras, úžasné obnovující se lesy a klidné pláže – určitě navštivte nedotčenou pláž Hobbs Beach, která se nachází nedaleko přístavu. Také vás jistě zaujme nejstarší sloužící maják, který byl postaven v roce 1864.

Ať se vydáte na ostrově kamkoli, budete bez sebemenších pochyb nadšeni. 🙂

 

Jak se dostat na TiriTiri Matangi Island?

Na ostrov se dostanete z Aucklandu trajektem. Cesta trvá cca 80 minut a za jízdné zaplatíte 95 NZD, děti od 5 do 15 let 50 NZD.

Great Barrier Island

Nadšenci, kteří si nenechají ujít žádné dobrodružství v přírodě budou na tomto ostrově jako v sedmém nebi. Great Barrier Island je velký ostrov s minimem populace (cca 1 000 lidí), ale maximem nádherných míst a nezapomenutelných zážitků.

Krásné lesy, vysoké útesy, dlouhé surfařské pláže, pohádkové písčité zátoky, spletité turistické stezky, jimiž je oslov doslova protkán, přírodní horké prameny, jedinečné druhy rostlin a ptáků, historická přehrada nebo hora Mount Hobson (Hirakimata), odkud si z výšky 627 metrů nad mořem vychutnáte dechberoucí panoramatické výhledy, jsou jasným příslibem naprosto famózních zážitků a dobrodružství.

Tip: Zůstaňte na ostrově Great Barrier přes noc a užijte si plnými doušky nejen zdejší kouzelnou atmosféru, ale i pozorování nočního nebe plného hvězd.

Jak se dostat na Great Barrier Island?

Z Aucklandu se sem dostanete za 4,5 hodiny trajektem od společnosti SeaLink, jež vás dopraví do přístavu Tryphena, Great Barrier Island. Cena jízdného se pohybuje okolo 217–235 NZD, u dětí do 15 let v rozmezí 160–173 NZD.

Pohodlnější a znatelně kratší je však letecká doprava s Barrier Air, kdy vás do městečka Claris dopraví malé letadlo za pouhé půl hodiny. Letenka vás vyjde na cca 89–299 NZD, děti do 16 let 84–284 NZD.

Zjistěte více informací o letecké přepravě na Great Barrier Island ››


Co zažít v Aucklandu

Prozkoumejte mořskou divočinu

Chcete si užít jedinečný zážitek, na který budete vzpomínat po celý život? A navíc tak přispět na dobrou věc? Vydejte se na 4,5hodinovou plavbu na speciálním 20metrovém katamaránu a zažijte ekologický mořský park Hauraki Gulf Marine Park zblízka. Prozkoumejte mořskou divočinu, tak jako nikdy.

Hauraki Gulf Marine Park je jedním z nejrozsáhlejších a nejrozmanitějších mořských parků na světě a vy si během plavby na výzkumném katamaránu užijete skutečně unikátní a nezapomenutelné setkání s mořskými savci.

Těšit se můžete na delfíny, velryby, kosatky, tuleně, manty, želvy a až 26 druhů mořských ptáků, včetně malého modrého tučňáka. Jelikož se ale jedná o divoké přírodní prostředí, každá výprava je jiná. Mořští živočichové, které budete pozorovat, budou pokaždé jiní – a v tom se skrývá jedinečnost tohoto dechberoucího zážitku.

Hauraki Gulf Marine Park – Auckland, Nový Zéland

Navíc vás při plavbě budou provázet i námořní experti, kteří vás zapojí do výzkumu a podělí se s vámi o své znalosti a poznatky.

Z velké otevřené paluby katamaránu si ale také dosyta užijete úžasný výhled na slavné aucklandské památky – Harbour Bridge, North Head a Devonport či sopečný ostrov Rangitoto.

 

Chcete to zažít na vlastní kůži? 

Z Viaduct Basin každý den vyjíždí katamarán Whale & Dolphin Safari. Naskočte na jeho palubu a užijte si mořský park Hauraki Gulf Marine Park naplno se vším všudy.

Jízdenka vás bude stát 199 NZD (dítě do 14 let 136 NZD). Jejím nákupem navíc přispějete na iniciativy k ochraně mořského parku.

Skvělá zpráva: Pokud mořské savce při plavbě neuvidíte, dostanete nový lístek a celou plavbu můžete absolvovat znovu ZDARMA.

Sea Life Kelly Tarlton’s Aquarium

Jestli chcete mořský svět vidět z ještě trochu jiné perspektivy, vydejte se do Sea Life Kelly Tarlton’s Aquarium. Mezi nejoblíbenější atrakce jistě patří obrovský prosklený podvodní tunel, kterým procházíte, zatímco kolem vás plavou žraloci, rejnoci, manty a všelijaké druhy (nejen) novozélandských ryb.

Dále můžete navštívit interaktivní záchranářskou stanici pro želvy, kde najdete spoustu druhů želv. Zdejší odborníci vám dokonce ukážou, jak želvy správně chránit, jak se o ně starat a mnoho dalšího.

Samozřejmě nechybí ani tučňáci, kteří zde mají krásnou zimní expozici a starají se návštěvníkům o skvělou zábavu. Za poměrně tučný příplatek můžete jejich svět prozkoumat pořádně zblízka a užít si je tak opravdu na maximum.

Sea Life Kelly Tarlton’s Aquarium

Obdivovat můžete také nespočet medúz a dalších mořských živočichů v mnoha zajímavých expozicích.

 

Kolik stojí vstupné

Vstupné do Sea Life Kelly Tarlton’s Aquarium vás bude stát 36–47 NZD (děti od 3 do 15 let 25–32 NZD).

Otevřeno je každý den od 9:30 do 17:00.

Doporučení: Rezervujte si vstupenky předem online, značně ušetříte.

Vyrazte do Auckland Zoo

Zvířomilové by v žádném případě neměli vynechat zdejší zoologickou zahradu Auckland Zoo, která se nachází kousek od Eden Park. Najdete tu 130 druhů exotických zvířat z různých koutů světa – kočkovité šelmy, žirafy, slony, nosorožce, opice, zebry, želvy, tasmánské čerty, emu, krokodýly, ještěry, hady, ptáky a spoustu dalších. Celkem je zde úctyhodných 2 800 zvířecích jedinců.

Pokud si chcete dopřát jedinečný zážitek, můžete si připlatit za čas strávený s vybranými zvířaty. Dostanete se tak s nimi do těsného kontaktu, dozvíte se o jejich životě v zoo zajímavé informace a zažijete různé situace, podle denního režimu. Například můžete krmit žirafy či želvy, podívat se k pandám červeným nebo sovám a nahlédnout do jejich každodenního života v zoo.

 

Ceny vstupného do Auckland Zoo

 • Dospělí 29 NZD
 • Děti od 15 let zaplatí 16,50 NZD

V případě, že zoo navštívíte o víkendu, ve svátek nebo si zakoupíte vstupenku na poslední chvíli nebo následující den, tak si připlatíte dalších 6 NZD (děti 3,50 NZD).

Otevřeno je každý den od 9:30 do 17:30.

Bruslení na Aotea Square Ice Rink

Bruslení na Novém Zélandu? V Aucklandu, kde ani v zimě neklesne teplota pod bod mrazu? Samozřejmě, že ano! Přímo na náměstí Aotea Square je v zimním období kluziště s umělým ledem, kde si užijete ty pravé zimní radovánky.

Dopřejte si i vy zábavné odpoledne/večer s bruslemi na nohách a bavte se. 😉

Vstupné je pro dospělé 25 NZD, pro děti ve věku 5–12 let 20 NZD a děti od 3 do 4 let 12 NZD.

Ragby v Eden Park

Rugby a Nový Zéland neodmyslitelně patří k sobě. Jak jistě víte, nejlepším novozélandským týmem jsou celosvětově známí All Blacks. Chcete je vidět naživo? Zajděte na jejich zápas do Eden Parku a užijte si bezkonkurenční atmosféru nejen při samotném zápase, ale i tradičním maorském bojovém tanci haka.

Nebo zajděte na jakýkoli jiný tým, který je vám více sympatický. Hlavně jděte a zažijte to! Protože dokud na Novém Zélandu neuvidíte na vlastní oči zápas v ragby, je to jako byste tady nikdy ani nebyli. 😀


Co musíte vidět v okolí Aucklandu

O tom, že je Auckland nádherné město plné úžasných míst, není pochyb a každý si jistě najde to své. Přesto pro vás máme ještě pár tipů na TOP místa v okolí Aucklandu, která byste si neměli nechat ujít.

Waitakere Ranges Regional Park

Waitakere Ranges Regional Park je domovem více než 16 000 hektarů původního deštného pralesa, překrásného pobřeží a mnoha přírodního pokladů. Je místem, kde se setkává nedotčená buš, původní divoká zvěř a drsné surfařské pláže s černým pískem. Tak trochu jiný (divoký) svět jen 40 minut jízdy autem od centra Aucklandu.

Nadšenci, jež milují aktivní pohyb v přírodě, určitě ocení přes 250 kilometrů pěších tras, které vás provedou celým pohořím. Zdejší velkolepé scenérie vám doslova vyrazí dech.

Karekare Falls – Nový Zéland

Najdete tady několik oblíbených vyhlídkových míst, úchvatné vodopády Karekare Falls, krásná jezírka, potoky, již zmíněné původní buše a krásné divoké pláže, na kterých si surfaři budou užívat luxusní vlny. Mezi nejlepší z nich nepochybně patří Piha, Whatipu, Karekare či Muriwai.

Pořádní dobrodruzi mohou vyrazit na 4denní Hillary Trail s průvodcem, který vás provede bujným původním lesem, podél divokého pobřeží pohoří Waitakere Ranges a ukáže vám neuvěřitelné panoramatické výhledy.

Hunua Falls

Hunua Falls je velkolepý 30metrový vodopád, který patří k TOP vodopádům na Novém Zélandu. Je tedy naprosto jasné, že jej vynechat nemůžete. 😉

Hunua Falls – Nový Zéland

Nachází se asi hodinu jízdy autem na jih od Aucklandu v západní části Hunua Ranges Regional Park. Je součástí řeky Wairoa, která se prodírá starobylou sopkou, dále se vine na sever přes městečko Clevedon až do zálivu Hauraki.

Trať je dlouhá asi 8 kilometrů a stoupá od řeky hustým lesem až k vyhlídkové plošině. Výšlap je sice náročnější, ale rozhodně stojí za to.

Hunua Falls – Nový Zéland

Matamata – Hobitín

Také jste bezhlavě propadli filmové trilogii Pán prstenů a obdivovali neutuchající odvahu Froda Pytlíka a jeho přátel? Pak dalším z míst, která si při návštěvě Nového Zélandu nemůžete nechat ujít, je slavný Hobitín pohádkově kouzelná vesnička, jež byla domovem nejen Froda pytlíka, ale i dalších hobitů, čarodějů a draků.

Vydejte se do pohádkové Středozemě. Tento nádherný kus země s typickými hobitími příbytky nadchne úplně každého.

Hobitín – Nový Zéland

Hobitín neboli Matamata se nachází asi 3 hodiny jízdy autem na jih od Aucklandu a vše, co potřebujete o něm vědět, najdete v článku Zavítejte do Hobitína a zažijte kouzelnou Středozem na vlastní kůži.

V článku se dozvíte: 

 • jak Hobitín vznikl,
 • vše o výpravách do této kouzelné vesničky,
 • kudy a jak se sem dostat,
 • jak dlouho trvá prohlídka,
 • kolik stojí vstupenky
 • a spoustu dalších informací.

► Tip: Přečtěte si článek o Hobitínu (Matamata) a vyrazte do Středozemě.

Hobitín – Nový Zéland

Blue Spring – stezka Te Waihou Walkway

Dalším z míst, které rozhodně stojí za to vidět, je Blue Spring neboli Modrý pramen – jeden z nejčistších zdrojů vody na světě, jež je více než 100 let přírodně filtrován. Díky tomu má voda v prameni nádhernou tyrkysovou barvu a je průzračně čistá.

Blue Spring – jedním z nejčistších zdrojů vody na světě

V každém ročním období si udržuje stálých 11 °C a voda v něm proudí rychlostí neuvěřitelných 9 240 galonů za minutu.

Pozor: V Blue Spring se nesmí koupat ani nijak tento unikátní pramen narušovat!

K Blue Spring vás dovede stezka Te Waihou Walkway, která se vine mokřady podél řeky Waihou, přes zvlněné pastviny, kolem malých vodopádů až k samotnému prameni. Je dlouhá asi 4,7 kilometru jedním směrem a celý trail vám zabere přibližně 3 hodiny.

Rotorua

Město Rotorua a jeho okolí vás doslova uhrane. Jedná se o naprosto úchvatnou krajinu s geotermálními parky jako z jiného světa. Navíc na každém kroku pocítíte velmi silné maorské kořeny a objevíte nespočet fenomenálních míst, která se vám vryjí pod kůži.

Rotorua

Rotorua zaslouženě patří mezi nejvyhledávanější místa na Novém Zélandu a ve vašem itineráři v žádném případě nesmí chybět.

Úžasných míst k vidění je tady nespočet. Přečtěte si proto průvodce, který vás zavede na ta nejlepší místa ve městě i okolí.

Gejzír Pohutu – Nový Zéland


Vydejte se do vulkanického Aucklandu

Přesvědčili jsme vás, že Auckland a jeho okolí rozhodně stojí za důkladné prozkoumání? Úchvatných míst je tady opravdu více než dost, takže nudit se určitě nebudete. Ba právě naopak. 😉

Pokud prahnete po nevídaném dobrodružství a zážitcích na celý život, vydejte se do vulkanického Aucklandu s námi. Kromě poznání největšího města Nového Zélandu a okolních přírodních krás dokonale poznáte i sami sebe.

Auckland je jedním z mnoha měst, kam posíláme studenty dychtivé po vzdělání, sebepoznání a cestování. Chcete i vy studovat střední školu na druhém konci světa?

Škola Mount Roskill Grammar School

Při naší služební cestě, kdy jsme navštívili Austrálii a Nový Zéland, jsme mimo jiné v Aucklandu zamířili i do školy Mount Roskill Grammar School, se kterou dlouhodobě spolupracujeme a naši studenti jsou v ní naprosto spokojení a vychvalují si ji.

Škola Mount Roskill Grammar School – Auckland, Nový Zéland

Vedení školy si velmi zakládá na kvalitním výběru a podpoře učitelů, kteří perfektně motivují a inspirují své studenty. Nabízí širokou škálu předmětů, z nichž si mohou studenti vybírat ty, které je nejvíce posunou nejen v rozvoji znalostí, ale také talentů. Umožňuje jim zažít tolik potřebný úspěch, čímž posiluje jejich sebedůvěru a odolnost.

Škola Mount Roskill Grammar School – Auckland, Nový Zéland

Škola Mount Roskill Grammar School – Auckland, Nový Zéland

Škola Mount Roskill Grammar School – Auckland, Nový Zéland

Láká vás studium střední školy v zahraničí?

Že je to skvělé rozhodnutí, které vám otevře brány k mnoha báječným životním příležitostem, vám ani nemusíme říkat. To je jasná věc! Podstatné je hlavně udělat ten krok a jít si za svým snem.

Chcete si ho splnit? Ozvěte se nám, pomůžeme vám. Jsme totiž specialisté na plnění snů o studiu v zahraničí. 😉

Nejrozsáhlejší průvodce po Aucklandu v češtině: Objevte TOP místa ve městě i okolí