První dny a týdny studijního pobytu

Když se ocitneš v cizí zemi a odstartuješ tak své vysněné vzdělávací dobrodružství, tvůj život se změní. S tím musíš počítat. Studium a život v zahraničí je přece velká věc.

Čeká tě spousta seznamování – s hostitelskou rodinou, prostředím, školou, kamarády, povinnostmi… Ale rozhodně se nemusíš bát, že bys na všechno byl úplně sám. Jak to tedy bude všechno probíhat? Čti dál a všechno podstatné se dozvíš.

Přivítání po příletu

Na letišti na tebe bude čekat buď hostitelská rodina, nebo zástupce zahraniční organizace, se kterou spolupracujeme, případně místní koordinátor studijních pobytů. Anebo rovnou všichni dohromady. Mimochodem, třeba v Kanadě tě uvítají nejen úsměvem, ale i nafukovacími balonky a transparenty.

host family welcome

První dny = čas na zorientování

Je pochopitelné, že než v novém prostředí alespoň trochu rozkoukáš, bude to chvilku trvat. A proto budeš mít několik prvních dní prostor na zorientování se.

Zdejší organizace, co se podílí na zajišťování pobytů pro mezinárodní studenty, vždycky pořádá akce, na kterých se všichni navzájem poznáte. Zároveň se při těchto příležitostech budeš dozvídat důležité informace o škole, místních zvyklostech nebo třeba řešení nejrůznějších situací, na které můžeš narazit.

Pomoc a podpora během celého pobytu

Po několika dnech nebo týdnech se do všeho určitě dostaneš. Zvykneš si, přizpůsobíš se požadavkům a tempu, budeš si studium v zahraničí užívat naplno. Ani pak ale nezůstaneš bez rady nebo přímé pomoci, když se vyskytne problém – ve studiu či dočasném domově.

Na většině škol působí poradce pro zahraniční studenty, na kterého se můžeš obrátit v případě jakýchkoli dotazů ohledně rozvrhu, předmětů, probírané látky a podobně.

Dále budeš v péči lokálního koordinátora. Budete se pravidelně setkávat, aby měl jistotu, že jsi spokojený a v pořádku. Také ti pomůže, když se objeví jakýkoli zádrhel v rodině.

A pokud by se náhodou dělo něco hodně vážného, bude pro tebe 24 hodin denně fungovat nouzové (emergency) telefonní číslo.

Nezapomeň na Tutuki

Sice se soustředíme hlavně na to, abychom pro tebe vysněný pobyt co nejlépe zorganizovali, ale tvým odjezdem pro nás nic neskončí. Budeme tu pro tebe i nadále. Když nastane krize, nebo se jen třeba budeš chtít svěřit se svými dojmy a pocity, ozvi se nám. Vždy ti pomůžeme, dálka není překážkou.

Po příjezdu do zahraničí
3.4 (68%) 5 votes