Pro rodiče: 10 nejdůležitějších věcí, které byste měli vědět

Víme, že to není jen tak – poslat potomka studovat do zahraničí. Určitě se vám hlavou honí spousta otázek. Odpovědi na ty nejčastější najdete právě zde. Přečtěte si shrnutí všeho podstatného, co jako rodič můžete při plánování studijního pobytu řešit.

1. Na začátku stojí správné rozhodnutí

Než se případně pustíte do zařizování, budete nejspíše posuzovat všechna pro a proti zamýšleného vzdělávacího „výletu“. Můžeme vás ujistit, že přínosy stoprocentně převažují. Když svému dítěti dopřejete možnost studovat na střední škole v zahraničí, dáte mu příležitost získat zkušenosti k nezaplacení.

high school students

Zahraniční pobyt rozšiřuje obzory a směruje mladé lidi vstříc úspěšné budoucnosti – v dalším vzdělání a následně i kariéře. Vaše dítě pozná nové kultury, osamostatní se, postaví se na „vlastní nohy“. A samozřejmě se také zlepší v cizím jazyce. Přečtěte si, jak pobyt vnímají ti, kteří s námi už do světa vyrazili.

2. Není to jen pro premianty a jedničkáře

Možná se domníváte, že nutnou podmínkou pro přijetí do zahraničního programu je vynikající prospěch. Částečně máte pravdu. Některé organizace přijímají mezinárodní studenty do programů právě na základě dosavadních studijních výsledků. Avšak spolupracujeme i se školami, kterým na známkách až tak nezáleží. Mnohem větší význam přikládají nadšení, vůli a zájmu.

Takže pokud máte doma studenta ve věku 14–19 let, co vyhledává zajímavé výzvy a chce objevovat svět, s největší pravděpodobností mu nic nebude bránit. A nemusí ani perfektně umět daný jazyk. Stačí, když zvládá základní konverzaci v každodenních obyčejných situacích.

3. O termínech odjezdu a délkách pobytu

Naši studenti se na pobyt nejčastěji vydávají na přelomu srpna a září, eventuálně ledna a února. Výjimečné ale nejsou ani odjezdy mimo tato období. Vše závisí na domluvě a možnostech. Podobnou flexibilitu nabízejí vzdělávací programy také v otázce délky studia.

Obvykle se sice jedná o jeden školní rok nebo semestr, ale lze vycestovat třeba i jen na měsíc. Nebo naopak na delší dobu. Pak se může vzdělávání v cizině protáhnout klidně na dva a více let, kdy váš potomek v zahraničí třeba i odmaturuje.

American welcome

4. Pobyt = balíček s řadou služeb

Pobyt, při kterém se vaše dítě dostane na střední školu v zahraničí, zdaleka nezahrnuje pouze studium nebo ubytování. Jde o komplexní balíček, co zaručuje veškerou potřebnou péči o studenta. Patří do něj:

  • zařazení do vytipované školy (není možné u všech programů),
  • ubytování v hostitelské rodině (včetně stravování, někde plná penze, někde polopenze),
  • volnočasové aktivity (sportovní či výtvarné činnosti; stejně jako v ČR je většina kroužků za příplatek),
  • vyzvednutí z letiště/nádraží a dovoz do místa ubytování (a na konci pobytu zase zpět na letiště/nádraží),
  • služby místního koordinátora,
  • pohotovostní telefonická linka 24 hodin denně,
  • cestovní pojištění (u některých programů nutné sjednání pojištění v ČR),
  • nepřetržitá pomoc Tutuki v přípravě pobytu ale i po celou dobu jeho trvání.

5. S jakými dalšími výdaji počítat

  • letenku nebo jízdenku do cílové destinace (pomůžeme vám vybrat nejvhodnější variantu),
  • případná doprava z rodiny do školy (kromě destinací, kde funguje školní autobus)
  • vízové poplatky,
  • učebnice a studijní materiály,
  • školní uniformu, kapesné.

6. Bezpečnost, zdraví a spokojenost dítěte na prvním místě

A jsme u toho, co vás asi zajímá ze všeho nejvíce – na koho se bude moci vaše dítě obrátit, když bude potřebovat s něčím pomoci. Nemusíte mít žádné obavy. Všechny programy jsou sestavené tak, aby se studenti cítili co nejlépe a měli jistotu, že „v tom“ nejsou sami. Proto na místě funguje několikastupňová péče.

  • V prvé řadě bude mít váš potomek oporu v hostitelské rodině.
  • Dále na něj dohlédne lokální koordinátor, který se s ním bude pravidelně setkávat a bude mu k dispozici pro řešení nejrůznějších záležitostí.
  • Ve všech destinacích také fungují 24 hodin denně pohotovostní telefonní čísla pro mezinárodní studenty.
  • A pak jsme tu ještě my, Tutuki. Budeme tu pro vaše dítě po celou dobu jeho pobytu v zahraničí. Umíme toho hodně zařídit i na dálku.

Starosti vám nemusí dělat ani případná nemoc. Ve většině destinací je nedílnou součástí programu pojištění (takové, jaké mají místní občané). Když vašeho potomka skolí bacil nebo se zraní, zajde si k lékaři a ten se o něj vhodně postará.

7. Jaká může být hostitelská rodina

Pochopitelně nedokážeme být v tomto bodě konkrétní. Stejně jako u nás v České republice, i v zahraničí narazíte na různé domácnosti a rodiny – s mladšími či staršími dětmi, bez dětí, s jedním rodičem samoživitelem…

Ve výjimečných případech a po vašem předchozím souhlasu může váš potomek najít zázemí u páru stejného pohlaví. A není nic neobvyklého, když se v hostitelské rodině ocitnou rovnou dva mezinárodní studenti.

host family trip

Přečtěte si, jak probíhá umístění studenta do rodiny a jaké tam má zázemí.

8. Možnost změny

Pokud by se náhodou stalo, že by vašemu dítěti hostitelská rodina nevyhovovala, místní koordinátor udělá vše pro to, aby tuto nepříjemnost vyřešil. Zjistí, v čem je problém. Někdy jde totiž jen o nedorozumění plynoucí z komunikační či kulturní bariéry.

Když se vyskytnou větší neshody, kontaktuje naši agenturu, abychom vám předali konkrétní informace. Poté vzniklou situaci společně vyhodnotíme a domluvíme se, co bude dál. V případě vážných potíží je změna rodiny možná.

9. Kdo zajišťuje stravování

Jak jsme už uvedli ve čtvrtém bodě, jídlo je součástí balíčku. Většinou mají studenti přes pracovní týden polopenzi, o víkendu plnou penzi. Do školy si mohou chystat obědové balíčky. Nebo chodí nakupovat do školní kantýny.

Je vaše dítě vegetarián? Nebo se potýká s potravinovými alergiemi? Pak záleží stát od státu, jak to bude s jeho umístěním do rodiny. V některých zemích jsou tato „omezení“ překážkou, a tak je často potřeba počítat i se zvláštními příplatky za přípravu speciální stravy.

10. Co po návratu aneb uzná česká škola rok zahraničního studia?

Na položenou otázku vám neumíme dát jednoznačnou odpověď. Vždy totiž záleží na domluvě ve vaší české škole. Proto vám jen můžeme poradit – sjednejte si schůzku s ředitelem a vše s ním proberte, ať přesně víte, co bude odjezd a následný návrat pro vašeho potomka znamenat.

Setkáváme se hlavně s těmito možnostmi:

  • Škola studentovi některé předměty absolvované v zahraničí uzná a nechá ho bez problémů postoupit do dalšího ročníku.
  • Škola připraví individuální srovnávací zkoušky a podle výsledku určí, co a jak dál.
  • Student se vrátí do třídy, kterou už „odchodil“ v cizině. V podstatě si zopakuje ročník s o rok mladšími spolužáky. A tak si originálním způsobem prodlouží školní léta.
Pro rodiče
3.6 (72%) 5 votes