Studium v cizině je životní zážitek, kterému se jen tak něco nevyrovná. Důvodů, proč si to troufáme tvrdit, existuje hned několik. Připravili jsme pro tebe přehled těch nejzásadnějších.

Načerpáš zkušenosti k nezaplacení

Každý, kdo se rozhodne pro pobyt v zahraničí bez doprovodu někoho blízkého, říká jasné a hlasité „ANO“ obrovským zkušenostem, které ho v životě posunou o velký kus dopředu. Přikyvuješ a chystáš se do toho jít taky? Skvělá volba! A víš, že o tobě také dost vypovídá?

Když plánuješ studovat střední v cizině, znamená to, že jsi:

  • odvážný,
  • otevřený,
  • svobodný,
  • zdravě zvědavý (nebo zvídavý? 🙂 ).

A to jsou vlastnosti, díky kterým se ve světě rozhodně neztratíš. Vše, co ti zahraniční pobyt přichystá, ti pak zvedne sebevědomí, zboří předsudky a podpoří vůli učit se a poznávat. Nasbíráš zkrátka skvělé a obohacující zkušenosti, na které bys v domácím a známém prostředí stoprocentně nenarazil.

tutuki high school students

A naše specialistka na střední školy v zahraničí, Bára Krhovská, k tomu ještě dodává:

„Se studenty, kteří se z takového pobytu vrátili, se velmi ráda setkávám. Jednou za čas se domluvíme, posadíme se do kruhu a povídáme si. Zveme k nám také ty, kteří se pro podobnou zkušenost teprve rozhodují. Sedět v takovém kruhu je silně osvěžující.

Přijď mezi nás i ty.“

Naučíš se skvěle cizí jazyk

Mezi rodilými mluvčími si skvěle „zažiješ“ cizí jazyk. Budeš ho dennodenně slýchat všude kolem a také aktivně používat. A přesně tohle je léty ověřený nejefektivnější způsob, jak se rozmluvit a zdokonalit své jazykové dovednosti.

Co by ti běžnou výukou trvalo roky, to můžeš v zahraničí zvládnout během pár měsíců. Zaznamenáš úžasný pokrok. A navíc: nepochytíš jen slovíčka nebo fráze, ale také správnou dikci a intonaci.

Nebudeš totiž studovat na jazykovce, kde se tví spolužáci daný jazyk také teprve učí, ale na lokální střední škole se spoustou Kanaďanů, Američanů, Britů, Australanů, Němců (záleží na lokalitě)… – a to je jedna z největších výhod. Samozřejmě, že budeš potkávat i ostatní mezinárodní studenty, ale z celkového počtu nebudou pravděpodobně tvořit více než 5 %.

Často si tak ani neuvědomíš, že se cizí řeč právě učíš. Budeš ji vstřebávat, aniž by sis to uvědomoval. Po cestě do školy si budeš číst nápisy na ulicích, neuniknou ti rozhovory lidí v autobuse či hlášení místního rozhlasu. Půjdeš s přáteli do kina, naplánuješ výlet s hostitelskou rodinou. A při tom všem si budeš osvojovat cizí jazyk. Snad ani nemusíme připomínat, že to (na rozdíl od klasického biflování) vůbec nebude bolet. 😉

tutuki sign high school

Zažiješ jiný přístup k výuce

Na zahraniční střední škole bude vše jiné, nové a hlavně inspirující. Čeká tě odlišný přístup k výuce, rozmanité předměty a zajímavé mimoškolní akce nebo kluby. Často se také budeš moci zaměřit na svůj vlastní rozvoj, talent a kreativitu.

Ve vyšších ročnících se obvykle setkáš s velkou nabídkou volitelných oborů, jako je například marketing, umělecká fotografie, technologie výroby nábytku, vaření nebo právo či psychologie. A věř, že tohle je jen malá ukázka z jinak dlouhého seznamu. Určitě si přijdeš na své i ty!

Většina škol má bohatý „after school program“. Zatímco u nás studenti odpoledne co nejrychleji mizí, aby se věnovali svým koníčkům, v zahraničí ti tuhle možnost poskytne přímo „tvoje“ škola. Podpoří tě v nejrůznějších aktivitách – od sportu až k hudbě či umění atd. Můžeš se zapojit do skvěle organizovaných kroužků a zabývat se tím, co tě baví. A tak načerpáš množství dalších znalostí.

tutuki drama

Otevřeš dveře k úspěšné budoucnosti

Čím více zkušeností v zahraničí nasbíráš, tím snadněji se pak rozhodneš, co budeš dál dělat – ve studijní nebo pracovní kariéře. Pobyt tě motivuje či rovnou nasměruje.

Často se stává, že studenti, kteří zatím neměli žádnou představu o budoucnosti, se vrací doslova nadšení pro určitou oblast nebo konkrétní obor. Začnou se tomu věnovat naplno a odstartují novou úžasnou kapitolu svého života.

Někteří v cizině odmaturují, a tím si obstarají vstupenku na prestižní mezinárodní univerzity. Třeba Anglie je v tomto ohledu považována za špičku.

tutuki university

Získáš zahraniční přátelé i rodinu

V zahraničí potkáš a poznáš spoustu zajímavých lidí z nejrůznějších koutů světa. A mnozí z nich se stanou i tvými dobrými přáteli.

Jak nám zkušenosti ukazují, třeba s hostitelskou rodinou budeš udržovat vztah ještě dlouho po návratu domů. Může tak vzniknout silné pouto, díky kterému se budeš mít ještě léta kam vracet. A to zní lákavě, co říkáš? 😉 Ostatně, vsadíme se, že mezinárodní kontakty podnítí tvou touhu cestovat. Skvělé je, že budeš mít kam a za kým.

Ale čekají na tebe i další přátelství, vždyť se budeš vídat se spolužáky, učiteli, místním koordinátorem, spoluhráči ze sportovního týmu… Seznámíš se i s kamarády kamarádů, sousedy, příbuznými a známými tvé „nové“ rodiny.

A k tomuto pro tebe máme jednu radu: buď maximálně otevřený a neboj se navazovat vztahy, domů pak přijedeš bohatší o kamarádství, která vyrostla na opravdových společných zážitcích!

„Otrkáš“ se ve světě a budeš se v něm umět pohybovat

Po studiu a životě v zahraničí už tě setkání či komunikace s cizinci „nerozhodí“. Tyto situace už budeš zvládat v naprosté pohodě, uvolněně a přirozeně. Protože poznáš, jak to chodí jinde a významně si rozšíříš obzory, stane se tvé uvažování kosmopolitnější.

A to ani nepřipomínáme cizí jazyk, co ti během pobytu „zaleze pod kůži“ natolik, že už ho téměř nebudeš považovat za cizí… 😉

Zároveň lépe oceníš dobré věci doma. To, co bylo předtím samozřejmostí, si po návratu vychutnáš jako nikdy předtím: dobré jídlo od maminky, české přátelé, koncert oblíbené skupiny nebo třeba krásnou architekturu v rodném městě.

tutuki travelling

Osamostatníš se

Pobyt v zahraničí bez rodiny a všeho tak známého a stereotypního je parádním „receptem“ na rozvoj samostatnostiSice budeš mít po celou dobu svou rodinu (a nás) „na dosah“ – na telefonu i přes internet, ale i tak budeš v cizině sám za sebe.

A tak dokonale odemkneš svůj potenciál. Spoustu se toho naučíš, sám vyjednáš, sám zažiješ a sám zhodnotíš.

Až budeš zpátky, stoprocentně to oceníš. Budeš si ve všem jistější, dokážeš lépe obhájit své názory a postoje. Zkrátka budeš víc „sám sebou“.

Pobyt na zahraniční střední škole není jen o výuce a cizím jazyce. Je to hlavně velká příležitost pro osobnostní růst!

Proč studovat střední v zahraničí?
4.3 (86.67%) 9 votes