Trocha teorie aneb co je stipendium

Stipendium označuje slevu. Vztahuje se na školné nebo další náklady spojené s pobytem na zahraniční škole. Takže když ho jako student získáš, může ti podle typu a zaměření snížit cenu za studijní pobyt.

V angličtině se stipendium ukrývá pod dvěma termíny: bursary a scholarship. A to právě za účelem rozlišení, o jaký druh zvýhodnění se jedná.

  • Bursary vyjadřuje finanční podporu osoby, která pochází z chudších poměrů. Žádost o toto stipendium tak vychází z toho, jak se daří rodičům – dokládají své příjmy (daňovým přiznáním, výpisem z bankovního účtu, někdy pouze čestným prohlášením). Ale pozor, neznamená to, že nezáleží na školních výsledcích. Atraktivní výsledky z dosavadního studia a případně ještě další prokazatelný přínos pro „hostitelskou školu“ jsou samozřejmostí.
  • Scholarship nebere v potaz ekonomickou situaci, ale výhradně schopnosti a talent uchazeče. Když chceš získat „scholarship“, musíš vynikat a prokázat nějaké nadání. A je jedno, jestli exceluješ v prospěchu, sportu či nějaké umělecké a kreativní činnosti.

Brockenhurst College art

Teď už víš, co a jak, abys dosáhl na „stýpko“. Měl bys být chytrý a talentovaný student s elánem a motivací pro studium v cizině. To je základ jak u „bursary“, tak u „scholarship“ varianty.

Kdo stipendia uděluje a v jaké výši

Většinou se otázka stipendií týká soukromých středních škol, na kterých stojí roční školné 30–60 tisíc USD za rok. Slevu poskytují v rozmezí 30–60 % z celkové sumy. A tady jsme se dostali k mýtu, že ten, kdo získá stipendium, studuje v zahraničí nejlevněji. Nebo dokonce zdarma. To je omyl. Stačí si to spočítat.

Pokud se tedy budeš o stipendium ucházet, přistupuj k tomu jako k možnosti získat vzdělání na kvalitní/prestižní střední škole za výhodnou (nikoliv nízkou) cenu. Program J1 v USA či dobře zvolená veřejná „college“ ve Velké Británii nebo „high school“ v Kanadě tě může stát oproti soukromé méně. I bez slevy.

Co se týče státních institucí, obvykle stipendia zahraničním studentům nenabízí. Ale příležitostně spouštějí speciální akce, během kterých můžeš pobyt pořídit levněji, třeba se slevou 10–15 %.

Kde máš největší šanci: Evropa vs. Amerika

Zajímá tě, které školy jsou ohledně stipendia „sázkou na jistotu“? Pak tě asi trochu zklameme. Na tuto otázku nedokážeme odpovědět. Vše se vždy odvíjí hlavně od tvého „profilu“ a aktuálních cílů konkrétní instituce.

Ale protože se náš Tutuki tým přípravou zahraničních studijních pobytů zabývá už hromadu let, prozradíme ti, co jsme v této problematice vypozorovali a jakou máme zkušenost. Obecně v udělování stipendií vyhrává Severní Amerika nad Evropou (především Velkou Británií).

student_CETUSA

Soukromé střední školy v USA zahrnují pestrý „nationality mix“ do své prestiže. Považují ho za výrazný benefit. Proto někdy snižují nároky na perfektního žadatele a cesta ke stipendiu se tak otevře i „obyčejným“ studentům. Tím ale pořád myslíme nadané lidi. Jen se nemusí nutně řadit do nejužšího okruhu premiantů či špičkových sportovců.

Naopak ve Velké Británií zachovávají vůči mezinárodním zájemcům opatrný přístup. Hodně „bursaries“ pak připadne vlastním (domácím) studentům. A u „scholarshipů“ zase požadují, aby „návštěvník“ ze zahraničí nejprve rok studoval za plnou cenu a teprve svými postoji a výkony dokázal, že si eventuální slevu na další rok studia zaslouží.

„Sponzorství“ od nadačních fondů a neziskových organizací

Kromě samotných škol ti může „stýpko“ poskytnout i nadační fond nebo neziskovka. Některé projekty tohoto typu se zaměřují právě na finanční pomoc studentům, co chtějí vyrazit studovat do zahraničí.

Mezi nejznámější u nás patří OSF (Open Society Fund). Nadace, která každoročně plní několika vybraným zájemcům sen o studiu na britské či americké soukromé střední škole. Obvykle se postará o 90–95 % nákladů, takže výsledný „účet“ za zahraniční studijní pobyt je pak v porovnání s běžnou cenou pro daného jedince zanedbatelný.

Máš chuť to zkusit? Tak mysli na to, že podobně uvažují i desítky tvých vrstevníků. Poptávka po stipendiu od těchto organizací mnohokrát převyšuje nabídku. Připrav se na několik kol výběrového řízení, ve kterých budeš – stejně jako tví „konkurenti“ – ukazovat, proč by právě tebe a tvé odhodlání, talent a nadšení měl někdo podpořit.

talented students

Zařizování stipendia „na vlastní pěst“

Na závěr ještě něco málo o vyřizování „stýpka“. Počítej s tím, že můžeš narazit na neochotu se s tebou jakkoli bavit. Proto se obrň trpělivostí a „vyhecuj“ své sebevědomí. Při opakovaném připomínání se to budeš potřebovat. Soukromé střední školy totiž na komunikaci napřímo zpravidla nemají čas a ani chuť

Ale není se čemu divit. Pokud by měli v těchto školách sami odbavovat stovky (ne-li tisíce) zájemců o stipendium, co se na ně během roku „valí“, museli by na to zřídit extra oddělení. Proto jsou mnohem radši, když to první seznámení uskuteční někdo jiný v rámci svého projektu – například už zmíněná nadace či neziskovka.

Zařizování stipendia s Tutuki

Pokud se svou žádostí o stipendium neuspěješ u nadačního fondu, nebo nemáš tušení, jak vše správně pojmout, obrať se na nás. Máme bohaté zkušenosti, vlastní know-how a postupy a také ověřené kontakty. A tak ti ušetříme hodně času i starostí. Vše ti pomůžeme naplánovat a provedeme tě nezbytnými kroky.

Jako zavedená agentura máme podepsané smlouvy s vybranými soukromými středními školami. Naši studenti nejčastěji odjíždějí na některou z partnerských soukromých škol do USA pod statusem víza F1. Proto perfektně známe požadavky na uchazeče o stipendia.

Víme, jaké informace a podklady od zájemců požadují a kdy je nejvhodnější doba na podání žádosti. S danými školami dlouhodobě vytváříme dobré vztahy – a to je výhra i pro tebe. Komunikace je vždy přehledná a rychlá.

S námi se ti přání studovat na střední škole v zahraničí může 100% splnit. Ozvi se nám ještě dnes a prober s námi vše, co tě zajímá!

Vše o stipendiu
3.7 (74.29%) 7 votes