Chystáte se příští rok vycestovat do Spojeného království? Potom budete potřebovat elektronické cestovní povolení ETA. Bez něj se při krátkodobém pobytu do Anglie už nedostanete.

Britská vláda nedávno představila chystané změny podmínek vstupu na území Spojeného království, které budou muset cestující splnit, aby jim bylo umožněno vstoupit do země. Od roku 2024 tak bude nově platit, že každý cizinec, jež nepotřebuje vízum, bude muset mít povolení ETA opravňující ke krátkodobému pobytu ve Velké Británii.

Co je povolení ETA

ETA (Electronic Travel Authorization) je elektronické cestovní povolení, jež vás opravňuje ke vstupu do Spojeného království. Primárním cílem zavedení tohoto systému je posílení ochrany britských hranic, zlepšení přehledu o možném bezpečnostním riziku a zjednodušení cestování do Velké Británie.

Díky ETA bude mít britská vláda lepší přehled o migraci a informacích o návštěvnících, jež nepotřebují pro vstup do země vízum. Zároveň se ale také zjednoduší hraniční kontroly – po příjezdu už nebudete muset procházet další kontrolou, postačí vám naskenovat pas, protože veškeré údaje o vás již budou v systému.

Kdo musí mít povolení ETA

Od roku 2024 budou muset mít povolení ETA všichni cizinci, včetně cestujících z Evropy, kteří přijíždějí do Velké Británie na krátkodobý pobyt do 6 měsíců.

Pokud se tedy v příštím roce chystáte do Anglie za rodinou, přáteli, studiem, na služební cestu nebo procestovat zdejší krásná místa, bez ETA se již neobejdete.

Povolení ETA je povinné pro:

• cestující, kteří plánují navštívit Spojené království po dobu až 6 měsíců za účelem turistiky, návštěvy příbuzných či přátel, obchodu nebo studiem;
  • každého, kdo je držitel víza pro pracovníky v kultuře (Creative Worker Visa) a chce pobývat na území Spojeného království po dobu až 3 měsíců;
  • cizince, kteří přes Spojené království projíždí (transit), a to i v případě, kdy neprochází přes hraniční kontrolu země.

Pro občany Evropské unie by měla tato povinnost začít platit koncem příštího roku (2024). Pro ostatní bezvízové země, jako jsou Spojené arabské emiráty, Saudská Arábie, Bahrajn, Kuvajt, Jordánsko nebo Omán bude platit již od února 2024. Občané Kataru budou povolení ETA při cestě do Spojeného království potřebovat už od listopadu tohoto roku.

Povolení ETA potřebuje při krátkodobém pobytu každý cizinec, a to včetně dětí a kojenců.

ETA nepotřebují:

• osoby, které vlastní britský nebo irský cestování pas;
  • kdokoli, kdo disponuje povolením žít, pracovat nebo studovat v Anglii;
  • držitelé víza pro vstup do Spojeného království;
  • cizinci, kteří legálně pobývají na území Irska a nepotřebují víza k návštěvě Spojeného království, pokud vstupují z jedné z těchto zemí – Irsko, Guernsey, Jersey nebo Isle of Man.

Jak zažádat o povolení ETA

O elektronické cestovní povolení budete muset  ještě před cestou zažádat buď přes aplikaci UK ETA, nebo online na webu www.gov.uk

Při vyplňování žádosti potřebujete:

• platný biometrický cestovní pas,
  • vaši e-mailovou adresu,
  • informace týkající se vaší cesty,
  • platební kartu, kterou uhradíte poplatek za vyřízení žádosti.

Rozhodnutí o udělení nebo zamítnutí cestovního povolení běžně očekávejte do 3 pracovních dnů. Schválenou žádost, která bude propojena s vaším cestovním pasem, obdržíte v elektronické podobě na e-mail, který jste uvedli v žádosti.

Kolik stojí povolení ETA

Poplatek za vyřízení elektronického cestovního povolení do Velké Británie vás bude stát 10 GBP, což je cca 282 Kč (dle aktuálního kurzu libry).

Jaká je platnost povolení ETA

Povolení ETA pro vstup do Spojeného království bude platné 2 roky. Po tuto dobu budete moct vstoupit do země opakovaně. Pokud však platnost vašeho cestovního pasu, se kterým jste žádali o ETA, skončí dříve, musíte o povolení zažádat znovu.

Studujte střední školu v Anglii

Je vaším snem studovat ve Velké Británii? Skvělá volba! Anglická škola totiž otevírá dveře do světa a na prestižní univerzity.

► Tip: Zjistěte více informací o studiu střední školy v Anglii ››

Chcete pomoct s výběrem vhodné školy i celkovou organizací studia v zahraničí? Od toho jsme tady. Ozvěte se nám a my vám se vším poradíme a pomůžeme.

Do Velké Británie od příštího roku můžete jen s povolením ETA